Search
Close this search box.

راهنمای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم + شرایط و روش ها

اگر دیپلم دارید، امکان ادامه تحصیل در کشور ایتالیا برای شما وجود دارد. البته این شرایط در برخی از دانشگاه‌ها و موسسات این کشور فراهم شده است. کشور ایتالیا به دلیل وجود موسسات دانشگاهی با کیفیت بالا، شاهد هجوم رقابتی دانشجویان در هر سال تحصیلی است. البته مهاجرت تحصیلی به این کشور نیازمند بررسی شرایط و قوانین دانشگاه‌های آن است که ما در این مقاله این شرایط را شرح می‌دهیم. اگر مدرک دیپلم دارید و می‌خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید، پیشنهاد می‌کنیم دقایقی از وقتتان را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید.

آیا تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم امکان‌پذیر است؟

بله، امکان تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم وجود دارد؛ اما این فرآیند نیازمند بررسی برخی موارد و همچنین داشتن برخی شرایط و مدارک مانند شرط معدل و شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا است. دانش‌آموزان می‌توانند با مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در مقاطع پیش دانشگاهی یا دوره‌های کالج‌ها و موسسات آموزشی فنی و حرفه‌ای در ایتالیا اقدام کنند. در ادامه، دو مراحل کلیدی برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با مدرک دیپلم را شرح می‌دهیم

مرحله اول؛ یک برنامه تحصیلی برای ادامه تحصیل با مدرک دیپلم پیدا کنید

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل قبل از ورود به ایتالیا باید برنامه‌ای را از بین برنامه‌های پیشنهادی یک موسسه آموزش عالی ایتالیا انتخاب کنید. این برنامه را می‌توانید مستقیماً در وب‌سایت مؤسسه یا با مراجعه به یک موسسه مهاجرتی معتبر مانند آکادمی اپلای بیابید. لطفاً توجه داشته باشید که در ایتالیا سال تحصیلی استاندارد از پاییز شروع می‌شود و تا سپتامبر آینده ادامه دارد، اما امتحانات تا آوریل سال بعد برگزار خواهد شد.

مرحله دوم؛ الزامات پذیرش را برای مهاجرت با مدرک دیپلم بررسی کنید

موسسات آموزش عالی شرایط پذیرش متفاوتی مانند شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا را برای هر برنامه تعیین می‌کنند که به جنبه‌های مختلف مرتبط با موضوع بستگی دارد. الزامات پذیرش تضمین می‌کند که شما مهارت‌ها و دانش مناسب را برای تکمیل موفقیت‌آمیز مسیر، از جمله صلاحیت خاص موردنیاز برای دسترسی به سطح و نوع برنامه را دارید.

پس از اینکه تصمیم گرفتید به کدام موسسه آموزش عالی و کدام نوع مطالعات علاقه داشته و شرایط عمومی پذیرش را دارید، باید شرایط ورود خاص را با موسسه انتخابی خود بررسی کنید.

ایتالیا؛ مقصدی مناسب برای ادامه تحصیل با مدرک دیپلم

شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم چیست؟

یکی از سوالات در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف این است که مدرک دیپلم یا مدرک فنی حرفه ای در چه کشورهایی اعتبار دارد یا برای مهاجرت با این نوع مدارک، چه شرایطی مورد‌نیاز است. ما در این بخش الزامات عمومی مورد‌نیاز برای مهاجرت به ایتالیا با مدرک دیپلم را شرح می‌دهیم.

سوابق تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم موردنیاز است

مدارک، موضوعات و نمرات امتحانی قبلی شما (معدل دیپلم) حائز اهمیت هستند. همچنین با‌توجه‌به اینکه برنامه‌ها ممکن است کاملا رقابتی باشند، مناسب بودن شما از نظر مهارت‌ها، علایق یا برخی تجربه‌ها اهمیت بسیاری دارد.

معدل دیپلم؛ شرط مهم برای مهاجرت به ایتالیا با مدرک دیپلم

بررسی شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

هیچ شرایط سنی خاصی از سوی دولت ایتالیا برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی با مدرک دیپلم اعمال نشده است. با‌این‌حال، برای داشتن بیشترین شانس اخذ پذیرش، وجود بازه سنی طلایی توصیه می‌شود. این بازه سنی برای دوره‌های لیسانس 21 تا 28 و برای کارشناسی ارشد تا 34 سال است. برای تحصیل دکترا در ایتالیا، هیچ بازه سنی خاصی در نظر گرفته نشده است​​.

آیا قبولی در آزمون پذیرش برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم نیاز است؟

متقاضیان برای ورود به برخی دانشگاه‌ها نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی دارند و باید حد نصاب نمرات مورد‌پذیرش را کسب کنند. به‌طور‌مثال؛ آزمون آلفا تست مهم‌ترین آزمون ورودی ایتالیا برای اکثر رشته‌هاست. برخی از رشته‌ها مانند بهترین رشته‌های پزشکی و بهترین رشته های انسانی برای مهاجرت نیاز به قبولی در این آزمون دارند.

اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید برای ویزای دانشجویی در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود اقدام کنند. این فرآیند شامل ارائه مدارکی مانند نامه پذیرش از موسسه آموزشی، اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل و همچنین بیمه درمانی است. موسسات معتبر مانند آکادمی اپلای می‌توانند شما را در زمینه شرایط مورد‌نیاز اخذ ویزا‌های تحصیلی مختلف مانند شرایط ویزای تحصیلی کانادا یا ایتالیا یاری کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که ارزیابی درخواست شما و مدارک خارجی ارائه شده برای ثبت‌نام در برنامه های آموزش عالی ایتالیا در صلاحیت انحصاری موسسات آموزش عالی است.

مهارت‌های زبانی با‌توجه‌به زبان دوره تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

یکی از شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در اکثر کشورها، مهارت‌های زبانی است. به‌طور‌مثال، شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم شامل نمرات برخی آزمون‌های زبان مانند IELTS یا  TOEFL می‌شود. در ایتالیا اکثر برنامه‌های کارشناسی به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند. اما برخی برنامه تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه خواهند شد.

اگر دوره‌ای را به زبان ایتالیایی انتخاب کنید، موسسات آموزش عالی توانایی زبانی شما را آزمایش خواهند کرد. اما در‌صورتی‌که فقط برای یادگیری زبان انگلیسی اقدام کنید، ممکن است لازم باشد ایتالیایی صحبت کنید تا در زندگی و فرهنگ کشور ادغام شوید. هر موسسه یک آزمون مهارت زبان ایتالیایی برگزار می‌کند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا، حداقل آیلتس 6 و برای تحصیل به زبان ایتالیایی، تسلط در حد B2 لازم است.

تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی؛ مهارت موردنیاز برای مهاجرت به ایتالیا با مدرک دیپلم

هزینه تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا برای دانشجویان با مدرک دیپلم معمولا بین 900 تا 4000 یورو در سال 2024 است. در دانشگاه‌های خصوصی، این هزینه‌ها از 6 تا 20 هزار یورو تغییر می‌کند. علاوه‌بر شهریه، دانشجویان باید هزینه‌های زندگی و موارد آموزشی را نیز در نظر بگیرند که شامل 2 هزار دلار سالانه برای رفت‌وآمد و کتاب می‌شود​​. با دریافت بورسیه استانی ایتالیا امکان کاهش مخارج زندگی برای دانشجویان فراهم می‌شود. بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی از کشورهای جهان سومی تعلق می‌گیرد.

مهاجرت سریع به ایتالیا با کمک موسسه آکادمی اپلای از طریق مدرک دیپلم

برای مهاجرت به ایتالیا با مدرک دیپلم باید ابتدا دانشگاه‌ها و دوره‌هایی که مدرک دیپلم را می‌پذیرند، در لیست خود قرار دهید. سپس از میان آن‌ها، مواردی متناسب با شرایط و علایق خود را انتخاب کنید. در فرآیند درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها شرایطی مانند معدل، سوابق تحصیلی و مهارت زبانی بسیار حائز اهمیت است. برای یافتن دانشگاه‌ها و اطلاع از شرایط موردنیاز آن‌ها، بهتر است از مشاوره‌های تیم باتجربه و به‌روز آکادمی اپلای استفاده کنید تا در فرآِیند اخذ پذیرش دچار مشکل نشوید. آکادمی اپلای سوابق تحصیلی و سایر شرایط را بررسی می‌کند و بهترین دانشگاه‌ها و دوره‌های مناسب شما را معرفی خواهد کرد. هم‌چنین در‌صورتی‌که شما قصد تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان را نیز داشته باشید، متخصصان ما بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد خواهند داد.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

  • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
  • افزودن دیدگاه
    آدرس

    به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند