Search
Close this search box.

۷ مورد از مشاغل بدون نیاز به مدرک تحصیلی در امریکا

بسیاری از مشاغل پردرآمد در آمریکا نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند. برای شروع کار در برخی از این موقعیت‌های پردرآمد فقط به مدرک دیپلم دبیرستان نیاز دارید. بسیاری از این مشاغل حتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار یا بیشتر در سال درآمد دارند. توسعه دهنده وب، سرآشپز و اپراتور نیروگاه از جمله این مشاغل هستند. در این مقاله ۷ نمونه از مشاغل بدون نیاز به مدرک تحصیلی در امریکا معرفی شده و پیش نیازها، میزان درآمد و چالش‌های هر شغل بررسی شده است. بنابراین، چه تازه کار خود را شروع کرده باشید و چه به‌عنوان یک متخصص به دنبال مهاجرت کاری به آمریکا هستید، خواندن اطلاعات مندرج در این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

۱. توسعه دهنده وب؛ کسب درآمد بالا با طراحی و مدیریت سایت

وظیفه توسعه دهندگان وب سایت ها، طراحی و نگهداری وب سایت است. آن‌ها همچنین برنامه‌های مبتنی بر وب را طراحی و اجرا می‌کنند. شغل توسعه دهنده وب از مشاغل بدون نیاز به مدرک تحصیلی در امریکا محسوب می‌شود؛ در نتیجه، برای تبدیل شدن به وب دولوپر نیازی به تحصیلات آکادمیک و اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا ندارید. 

باید در زبان‌های برنامه نویسی، به ویژه HTML، CSS و جاوا اسکریپت مهارت داشته باشید. همچنین باید بتوانید به‌طورمستقل کار کنید و با فناوری‌هایی که به‌سرعت در حال تغییر هستند خود را تطبیق دهید. ساعات کاری انعطاف‌پذیر، امکان کار در منزل و پتانسیل درآمدی بالا از مهم‌ترین مزایای شغل توسعه‌دهنده وب است. میانگین حقوق سالانه یک وب دولوپر در سال (انتهای ۲۰۲۳)، ۱۰۷۰۰۰ دلار است.

۲. مدیر سایت ساخت‌وساز؛ یکی از پردرآمدترین مشاغل آزاد در آمریکا

شغل یک مدیر ساخت‌وساز، برنامه‌ریزی، هدایت، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های کارگران پروژه ساختمانی برای اطمینان از پایبندی آن‌ها به رعایت مقررات ایمنی است. داشتن مدرک دیپلم دبیرستان یکی از شروط تصدی شغل مدیر ساخت‌وساز است، اما برخی از کارفرمایان این شرط را الزامی می‌دانند. مدیران ساخت‌و‌ساز باید چندین سال سابقه کار در صنعت ساختمان داشته باشند. اگر مدرک دانشگاهی ندارید و دوست دارید در کنار شغل مدیر ساخت‌وساز به تحصیل در آمریکا مشغول شوید، بجز امکان تحصیل با پرداخت شهریه، شانس تحصیل فول فاند امریکا نیز برای شما وجود دارد. کافی است شرایط خود را به یک مشاور مهاجرت تحصیلی مجرب بیان کنید تا احتمال اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا را برای شما ارزیابی کند.

برای کسب جایگاه شغلی مدیریت ساخت‌وساز (صرف‌نظر از مدرک تحصیلی شما) به‌طورکلی نیاز به طی کردن سلسله مراتب کارگری ساختمانی تا سرپرستی و مدیریت ساخت‌و‌ساز و پیمانکاری پروژه است. مدیران ساخت‌و‌ساز اغلب ساعات طولانی کار می‌کنند و گاهی اوقات در تعطیلات آخر هفته نیز مشغول به کار هستند. میانگین حقوق یک مدیر ساخت‌وساز در یک سال (دسامبر ۲۰۲۳)، ۱۰۳۰۰۰ دلار است.

۳. اپراتور نیروگاه؛ درآمد بالا با کنترل و نگهداری ژنراتورهای برق

اپراتورهای نیروگاه مسئول کنترل و نگهداری ماشین‌آلات تولید برق هستند. آن‌ها وظیفه نظارت بر تجهیزات کارخانه برای اطمینان از عملکرد ایمن و کارآمد آن‌ها را بر عهده دارند. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای اپراتورهای نیروگاه در آمریکا دیپلم دبیرستان یا معادل آن است. 

برای یادگیری این شغل باید در دوره‌های آموزش اپراتورهای نیروگاه شرکت کنید و یا اینکه از جایگاه پایین‌تری در شرکت شروع به کار کرده و به مرور زمان جایگاه شغلی خود را ارتقا دهید. اپراتورهای نیروگاه ساعت کاری بالایی دارند و با اینکه شیفتی کار می‌کنند، میزان اضافه کاری غیر‌عادی نیست. میانگین حقوق سالانه یک اپراتور نیروگاه در آمریکا در حدود ۹۵۰۰۰ دلار (دسامبر ۲۰۲۳) است.

اپراتور نیروگاه؛ یکی از بیشترین تایم‌های کاری بین مشاغل آمریکا

۴. نصاب و تعمیر آسانسور؛ یکی از بهترین مشاغل فنی در آمریکا

وظیفه یک نصاب و تعمیرکار آسانسور، نصب، نگهداری و تعمیر آسانسور و پله برقی است. آن‌ها در محیط‌های مختلف از جمله ساختمان‌های اداری، مجتمع‌های مسکونی و بیمارستان‌ها کار می‌کنند. شغل نصب و تعمیر آسانسور از مشاغل بدون نیاز به مدرک تحصیلی در امریکا است و نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی ندارد، اما قبل از انجام آن باید دوره کارآموزی را بگذرانید. 

دوره‌های کارآموزی نصب و تعمیر آسانسور در کشور آمریکا حدود چهار سال طول می‌کشند. در این مدت، فرد با آموزش‌های حین کار و آموزش‌های نظری آشنا خواهد شد. میانگین حقوق یک نصاب و تعمیرکار آسانسور در حدود ۹۸۰۰۰ دلار در سال (دسامبر ۲۰۲۳) است.

۵. آتش‌نشان؛ کسب درآمد خوب در آمریکا با خاموش کردن آتش

آتش نشانان معمولاً در شیفت‌های ۲۴ساعته کار می‌کنند. قبل از اینکه اجازه فعالیت به‌عنوان آتش نشان را داشته باشید، باید در دوره‌های آتش نشانی شرکت کنید و گواهینامه آتش نشانی را اخذ کنید. برخی از آتش نشانان علاوه‌بر مدرک آتش نشانی، گواهینامه تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی (EMT) گواهینامه را دریافت می‌کنند. 

اگر قصد اخذ گواهینامه آتش نشانی در کشوری به جز ایران را دارید و مقصد مهاجرتی موردنظر شما آمریکاست، موسسات فنی و حرفه‌ای در آمریکا یا کانادا برای آموزش آتش‌نشانی و فعالیت به‌عنوان یک آتش‌نشان در آمریکا بسیار مناسب هستند. همچنین، امکان انجام فعالیت‌هایی مانند مربی یا تکنسین اورژانس نیز به عنوان شغل دوم برای آتش نشان‌ها وجود دارد. میانگین حقوق یک آتش نشان در هر سال (دسامبر ۲۰۲۳)، ۵۱۰۰۰ دلار است.

آتش نشان؛ یکی از پر‌خطر‌ترین مشاغل آمریکا

۶. لوله کش؛ کار در آمریکا با نصب و تعمیر لوله‌های ساختمانی

شما برای فعالیت به‌عنوان یک لوله کش، نیاز به گذراندن دوره کارآموزی خواهید داشت که تکمیل آن در کشور آمریکا چهار تا پنج سال طول می‌کشد. همچنین می‌توانید برای دریافت دیپلم لوله کشی در یک مدرسه حرفه‌ای شرکت کنید و یا تحصیلات دانشگاهی را در این موضوع بگذرانید و مدرک دانشگاهی لوله کشی دریافت کنید. 

بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی در آمریکا به‌عنوان یک مهاجر، امکان درخواست اقامت دائم آمریکا بعد از تحصیل طی شرایطی برای شما وجود خواهد داشت. اگر کلاستروفوبیک هستید (از مکان‌های تنگ و باریک وحشت دارید یا از ارتفاع می‌ترسید)، این شغل برای شما مناسب نیست. میانگین حقوق یک لوله کش در کشور آمریکا سالانه حدود ۶۰۰۰۰ دلار (دسامبر ۲۰۲۳) است.

نصب و تعمیر لوله‌ها؛ از مهم‌ترین وظایف یک لوله کش در آمریکا

۷. سرآشپز؛ کسب درآمد خوب با آشپزی در آمریکا 

سرآشپزها از طریق کسب تجربه در طول چند سال در آشپزخانه رستوران تبدیل به یک سرآشپز می‌شوند. اما اگر دوست دارید شغل آشپزی را به‌صورت آکادمیک یاد بگیرید، امکان تحصیل آشپزی در دانشگاه‌های آمریکا و مراکز فنی و حرفه‌ای در این کشور فراهم است. بهتر است قبل از مهاجرت تحصیلی به آمریکا، از میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا مطلع شوید تا ارزیابی دقیقی از مقدار سرمایه مورد‌نیاز برای مهاجرت به آمریکا داشته باشید. 

برای اینکه یک سرآشپز موفق باشید، باید مهارت‌های رهبری و سازمانی عالی داشته باشید. همچنین باید استرس را به‌خوبی کنترل کنید و به غذا علاقه فراوان داشته باشید. برای اینکه به‌عنوان یک سرآشپز به درآمد بالایی برسید، باید تخصص و تجربه بالایی داشته باشید. میانگین حقوق سالانه یک سرآشپز در کشور آمریکا سالانه ۵۰۰۰۰ دلار (دسامبر ۲۰۲۳) است.

نظارت بر فرآیند آماده ‌سازی غذا؛ مهم‌ترین وظیفه یک سرآشپز

انجام مشاغل فنی در آمریکا بدون مدرک تحصیلی امکان پذیر است

در این مقاله برخی از مشاغل بدون نیاز به مدرک تحصیلی در امریکا معرفی شده‌اند که اغلب درآمد بالایی نیز دارند. این مشاغل شامل توسعه‌دهنده وب، مدیر سایت ساخت‌وساز، اپراتور نیروگاه، نصاب و تعمیر آسانسور، آتش‌نشان، لوله کش، و سرآشپز هستند. برای شروع کار در مشاغل ذکر شده، اغلب به داشتن تحصیلات آکادمیک و اخذ پذیرش تحصیلی در آمریکا نیاز نیست و معمولاً با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان یا حتی تجربه کاری مرتبط نیز اشتغال به کار در این مشاغل امکان پذیر است. بنابراین، برای افرادی که به دنبال شروع یا تغییر حرفه و همچنین مهاجرت به آمریکا هستند، آشنایی با این مشاغل که به مدرک تحصیلی نیاز ندارند، گام مهمی در زمینه موفقیت در مسیر شغلی و افزایش درآمد است. 

همچنین، اگر قصد انجام تحصیلات آکادمیک در هرکدام از مشاغل ذکر شده را دارید، امکان به همراه بردن همسر و فرزندان برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا نیز وجود دارد. اگر از شرایط ویزای همراه آمریکا اطلاع ندارید، کافی است با آکادمی اپلای تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب این موسسه شما را به‌صورت کامل راهنمایی کنند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

  • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
  • افزودن دیدگاه
    آدرس

    به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند