Search
Close this search box.

انگلیس یا کانادا؛ بررسی شرایط زندگی، هزینه‌ها و تحصیل

انگلیس یا کانادا؟ کدام کشور شرایط بهتری برای مهاجرت، تحصیل، کار و زندگی دارد؟ اگر شما در حال تصمیم‌گیری برای  مهاجرت به یک کشور جدید به‌منظور زندگی، تحصیل یا کار هستید، قطعا انگلیس و کانادا نیز بین گزینه‌های شما خواهند بود. انگلیس در قاره اروپا قرار دارد و بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کشور بریتانیا است. آب‌وهوای آن به‌طورکلی معتدل اقیانوسی است و تابستان‌های گرم و زمستان‌های پربارشی را سپری می‌کند. در مقابل کانادا، به‌عنوان یکی از پهناورترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. کانادا در شمال قاره آمریکای شمالی قرار دارد و از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌ است. مقایسه انگلستان با کانادا در چند سطر نمی‌گنجد. ما در این مقاله مقایسه همه جانبه‌ای بین کانادا و انگلیس داشته‌ایم.

شرایط اقتصادی؛ انگلیس یا کانادا

یکی از مهم‌ترین شرایط برای مهاجرت، بررسی شرایط اقتصادی کشور مقصد است. شرایط بازار کار، حقوق و مزایای کاری، وضعیت مسکن و هزینه های زندگی از جمله مواردی هستند که در بررسی شرایط اقتصادی تاثیر می‌گذارند. در ادامه انگلیس و کانادا را از جنبه‌های مختلف اقتصادی با هم مقایسه خواهیم کرد.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای مهاجرت، بررسی شرایط اقتصادی کشور مقصد

تولید ناخالص داخلی و اندازه اقتصادی؛ برتری انگلیس نسبت به کانادا

تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product) یا GDP، حاصل جمع ارزش کل کالاها و خدمات نهایی عرضه شده در کشور در طول یک بازه‌ی زمانی مشخص (معمولاً یک‌سال)‌ است و به‌عنوان معیاری گسترده از کل تولید داخلی، به عنوان یک کارت امتیاز جامع از سلامت اقتصادی یک کشور خاص عمل می‌کند.

انگلستان با تولید ناخالص داخلی 2.9 تریلیون دلار در جایگاه پنجم جهان قرار دارد. تولید ناخالص داخلی کانادا نیز 1.7 تریلیون دلار است که او را در جایگاه دهم قرار می‌دهد. در حالی‌که انگلستان از کانادا پیشی گرفته، هر دو کشور نرخ رشد یکسانی دارند.

تولید ناخالص داخلی و اندازه اقتصادی؛ برتری انگلیس نسبت به کانادا

درآمد و مالیات؛ برتری کانادا نسبت به انگلیس

میزان درآمد و مقدار مالیات مصوب نیز از عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب مقصد است. کانادایی‌ها به‌طور متوسط حدود 10.3 درصد بیشتر از همتایان انگلستانی خود درآمد دارند. این در حالی است که بالاترین نرخ مالیات در کانادا (33٪) کمتر از انگلیس (45٪) است. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مهاجرت، درآمد است. به‌خصوص برای دانشجویان که ساعات محدودی اجازه کار دارند. درآمد بیشتر در کشور کانادا یک مزیت بزرگ برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است.

نرخ بیکاری و مزایای کار؛ کدام کشور شرایط بهتری دارد؟

نرخ بیکاری کانادا 5 درصد است. درحالی‌که انگلستان با 3.7 درصد نرخ بیکاری در جایگاه بهتری قرار دارد؛ اما روندهای کاری و فرصت‌های شغلی بسیار بهتری در کانادا وجود دارد. کانادا فرصت‌های بیشتری در زمینه‌های خاص نسبت به انگلستان ارائه می‌دهد.

برای داشتن موقعیت‌های شغلی خوب در کانادا نیاز به علم و تجربه دارید. اگر می‌خواهید علم یا تجربه خود را افزایش دهید، بررسی شرایط ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های مطرح این کشور نیز تاثیر مثبتی بر افزایش علم و تجربه کاری شما خواهد داشت.

شرایط تحصیلی؛ مهم‌ترین عامل برای مهاجرت تحصیلی به کانادا یا انگلیس

اگر می‌خواهید به‌عنوان دانشجو در کانادا یا انگلیس تحصیل کنید، باید شرایط تحصیلی مانند دانشگاه‌ها، برنامه‌های تحصیلی، وضعیت ویزا و هزینه‌های تحصیلی را موردبررسی قرار دهید. همچنین باید سیستم آموزشی کشور مقصد را نیز بررسی کنید. شاید باتوجه‌به شرایط سنی، مجبور باشید درخواست ویزای دانش آموزی انگلیس یا کانادا دهید. ما در ادامه به بررسی تفاوت‌های تحصیل و شرایط تحصیلی در انگلیس و کانادا خواهیم پرداخت:

شرایط تحصیلی؛ مهم‌ترین عامل برای مهاجرت تحصیلی به کانادا یا انگلیس

سیستم آموزشی؛ نگاهی کلی به شرایط تحصیلی

هر دو کشور سیستم آموزشی قوی دارند؛ اما ساختارها و رویکردهای متفاوتی را پیش گرفته‌اند. انگلیس به رویکرد سنتی‌تر به آموزش مشهور است؛ درحالی‌که کانادا به‌دلیل محیط آموزشی فراگیر و متنوع خود شناخته می‌شود. به‌طورکلی برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان یا کانادا بهتر است با برخی از برترین دانشگاه‌های این دو کشور در سطح جهان آشنا شویم:

نام دانشگاه رتبه جهانی کشور  امتیاز کسب شده در QS
دانشگاه کمبریج 2 انگلستان 99.2
دانشگاه آکسفورد 3 انگلستان 98.9
امپریال کالج لندن 6 انگلستان 97.8
UCL 9 انگلستان 92.4
دانشگاه تورنتو 21 کانادا 86.3
دانشگاه ادینبورگ 22 انگلستان 86.1
دانشگاه مک گیل 30 کانادا 83.7

باتوجه‌به این اطلاعات که در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2024 توسط سایت QS به دست آمده، دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد انگلستان در رتبه‌های 2 و 3 جهان قرار دارند. درحالی‌که بهترین دانشگاه کانادا یعنی دانشگاه تورنتو رتبه 21 را کسب کرده است.

سیاست‌های دانشجویی بین‌المللی؛ میزان سختی تایید درخواست‌ ویزا دانشجویی

انگلستان و کانادا، هر دو مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی هستند؛ اما کانادا بیشتر از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کند. فرآیندهای ساده‌تر برای اخذ ویزای دانشجویی و فرصت‌های کاری بهتر پس از تحصیل، از دیگر عوامل مهم برای برتری کانادا نسبت به انگلیس برای مهاجرت تحصیلی است. اما انگلستان نیز سالانه درخواست‌های فراوان و بی‌شماری برای ویزای تحصیلی انگلستان دریافت کرده و تعداد چشمگیری دانشجو برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند.

سیاست‌های دانشجویی بین‌المللی؛ میزان سختی تایید درخواست‌ ویزا دانشجویی

شرایط زندگی؛ مهم‌ترین عامل برای اقامت دائم

در مقایسه انگلیس و کانادا، هردو جز بهترین کشورها برای زندگی، کار یا تحصیل هستند؛ اما شرایط زندگی در هر دو کشور با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال، شرایط آب‌وهوایی کانادا نسبت به انگلیس سردتر است. انگلیس، شرایط آب و هوایی گرم‌تر و مطبوع‌تری دارد. علاوه‌بر شرایط آب‌وهوا، کیفیت زندگی، هزینه زندگی و مراقبت‌های بهداشتی نیز عواملی مهم‌تر است که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

کیفیت زندگی؛ مقایسه میزان امید به زندگی در کانادا و انگلستان

کیفیت زندگی عاملی نسبی بوده که به خواسته‌ها و ترجیح افراد نیز بسیار وابسته است. کانادا به‌ دلیل زیبایی طبیعی و فرصت‌های تفریحی در فضای باز شناخته می‌شود، در‌حالی‌که انگلستان به‌خاطر تاریخ، فرهنگ و هنر خود معروف است.

به‌طورکلی کانادایی‌ها در مقایسه با انگلیس، امید به زندگی کمی بالاتر و نرخ فقر کمتری دارند. با این حال، انگلیس نرخ مرگ‌و‌میر کمتری در مورد آسیب‌های ترافیکی جاده‌ای و قتل عمدی دارد.

کیفیت زندگی؛ مهم‌ترین عامل در اقامت دائم کانادا یا انگلستان

هزینه زندگی؛ بررسی هزینه‌ها در انگلیس و کانادا

هزینه‌های زندگی بین دو کشور انگلیس و کانادا کاملا متفاوت است. اما به‌طورکلی، زندگی در شهرهای بزرگ مانند لندن و تورنتو، هزینه‌های بیشتری دارد. باید بیان کرد که کانادا 1.5 درصد گران‌تر از انگلستان است. مقایسه هزینه‌های انگلیس و کانادا در جنبه‌های مختلف به شرح زیر است:

 • برای رستوران‌های کانادا باید 3.9% بیشتر از انگلیس هزینه بپردازید.
 • به‌عنوان یک کانادایی هزینه خواروبار شما 55.1% بیشتر از یک انگلیسی است. 
 • هزینه حمل‌ونقل کانادا 19.1% کمتر است.
 • هزینه‌های مربوط به خانه مانند اینترنت و نگهداری در کانادا 11.6% بیشتر است.
 • در کانادا برای مراقبت‌های کودکان 28.4% هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد.
 • هزینه‌های سرگرمی و ورزش در کانادا 8.6% نسبت به انگلیس کمتر است.
 • برای پوشاک در کانادا 4.0% کمتر نسبت به انگلیس هزینه می‌کنید.

این موارد هزینه‌های کلی زندگی در کانادا یا انگلیس هستند که باتوجه‌به اولویت‌های شما مشخص می‌شود. برای مثال اگر قصد مهاجرت دانش‌آموزی به کانادا را دارید، هزینه ویزای دانش آموزی کانادا  باتوجه‌به مدرسه و شهر محل سکونت شما نیز متفاوت خواهد بود؛ بنابراین هزینه‌های زندگی کاملا نسبی بوده و  همان‌طورکه گفته شد به انتخاب‌های شما بستگی دارد.

هزینه زندگی؛ عامل نسبی و بسته به انتخاب

انتخاب دانشگاه مناسب؛ شرط قبولی درخواست مهاجرت تحصیلی در انگلیس یا کانادا

در این مقاله دو کشور انگلیس و کانادا به‌طور کلی باهم مقایسه شد. در‌حالی‌که هر دو کشور مقصد‌های مناسبی برای مهاجرت هستند، در برخی موارد نسبت به یک‌دیگر برتری دارند. شما باید با توجه به خواسته‌ها و اولویت‌های خودتان با توجه به اطلاعات داده شده بررسی انجام داده و مقصدی مناسب را انتخاب کنید. علاوه‌براین، انتخاب دانشگاه منطبق با شرایط شما در مهاجرت تحصیلی نیز تاثیر به‌سزایی بر افزایش شانس شما خواهد داشت. برای انتخاب بهترین دانشگاه و بررسی شرایط خود می‌توانید از مشاوره رایگان سایت آکادمی اپلای استفاده کنید. برای رزرو تایم مشاوره می‌توانید روی دکمه مربوطه کلیک کرده یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند