Search
Close this search box.

مهاجرت پرستاران به استرالیا، بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز

بر اساس آمار منتشر شده، تعداد پرستاران مهاجر از ایران به استرالیا در سال‌های اخیر افزایش قابل‌توجهی داشته است. خبرگزاری ایمنا این تعداد را بین ۱۵۰۰ تا شش هزار نفر در سال برآورد می‌کند. این رقم نشان‌دهنده نیاز روزافزون استرالیا به پرستاران خبره و بادانش از ایران و همچنین علاقه و تمایل پرستاران ایرانی در مورد مهاجرت به این کشور است. پرستاری یکی از مشاغل موردنیاز و محبوب در استرالیا است که دولت این کشور برای جذب پرستاران ماهر و باتجربه از سراسر جهان، گزینه‌های مختلفی از ویزاهای موقت و دائم را در نظر دارد.

مهاجرت پرستاران به استرالیا از جمله رویاهای بسیاری از فارغ‌التحصیلان و شاغلین این حرفه در ایران است که به‌دنبال فرصت‌های بهتری برای زندگی و کار در یک کشور پیشرفته و زیبا هستند. برای مهاجرت پرستاران به استرالیا، شرایط و مدارک خاصی لازم است که در این مقاله به آن‌ها می پردازیم؛ همراه ما باشید.

شرایط مهاجرت پرستاران به استرالیا؛ دستاوردها و امتیازات حائز اهمیت

داشتن مدرک تحصیلی و تجربه کاری مرتبط با پرستاری، اخذ مجوز ثبت‌نام از سازمان پرستاری و مامایی استرالیا (NMBA) و سازمان نظارت بر سلامت حرفه‌ای استرالیا (AHPRA)، اخذ ویزای مناسب از دفتر امورخانه استرالیا براساس نوع مهاجرت (مستقل، تحت حمایت یا منطقه‌ای) و ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی و دیگر شرایط امتیازی از جمله شرایط مهاجرت پرستار به استرالیا است که در این بخش به‌صورت تفصیلی به‌ بررسی هرکدام خواهیم پرداخت.

همچنین از شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در رشته پرستاری می‌توان به داشتن حداقل نمره زبان، مدارک تحصیلی و تمکن مالی اشاره کرد. این رشته در استرالیا آینده شغلی روشن و درآمد بالایی دارد.

مدرک تحصیلی و تجربه کاری پرستاری؛ حداقل 36ماه سابقه کار

برای مهاجرت پرستاران به استرالیا، باید مدرک تحصیلی و تجربه‌کاری مرتبط با این حرفه را داشته باشید. مدرک شما باید با استانداردهای سازمان‌های مسئول در استرالیا سازگار باشد و حداقل ۳۶‌ماه سابقه کار در سطح پیشرفته را نشان دهد. همچنین باید زبان انگلیسی را به خوبی بلد باشید و آزمون‌های لازم مانند (IELTS/OET/PTE/TOEFL) را بگذرانید. علاوه‌بر این، باید ویزای مناسب برای نوع مهاجرت خود را انتخاب و از دفتر امورخانه استرالیا درخواست صدور ویزا کنید.

در ادامه باید مجوز ثبت‌نام از سازمان پرستاری و مامایی استرالیا و سازمان نظارت‌برسلامت حرفه‌ای استرالیا را با کمک سازمان‌های مهاجرتی درخواست دهید. همچنین شما می‌توانید با مدرک کارشناسی پرستاری برای پزشکی استرالیا اقدام کنید. لیسانس پرستاری یکی از شرایط تحصیل پزشکی در استرالیا است. البته باید شرایط دیگری را نیز مانند داشتن گواهینامه GAMSAT، تکمیل پیش‌نیازهای درسی، سابقه‌کار و دانش پزشکی، تمکن مالی، نداشتن فاصله تحصیلی، سن مناسب و مدارک شناسایی برآورده کنید.

تجربه کاری 36ماهه؛ از شرایط مهم مهاجرت پرستار به استرالیا

دریافت مجوز ثبت‌نام از سازمان پرستاری و مامایی استرالیا

اخذ مجوز ثبت‌نام از سازمان پرستاری و مامایی استرالیا (NMBA) و سازمان نظارت‌برسلامت حرفه‌ای استرالیا (AHPRA) یکی از شرایط لازم برای مهاجرت پرستاران به استرالیا است. این مجوز نشان می‌دهد که پرستاران مدرک تحصیلی و تجربه‌ کاری مرتبط با این حرفه را دارند و با استانداردهای حرفه‌ای‌واخلاقی در استرالیا سازگار هستند.

برای دریافت این مجوز، پرستاران باید فرم‌های مربوطه را از وب‌سایت AHPRA دانلود و با مدارک لازم به آن سازمان ارسال کنند. سپس باید آزمون‌های تست چند گزینه‌ای یا شبیه‌سازی عملی را بگذرانند و نتیجه آن‌ها را به NMBA اطلاع دهند. درصورت تایید، پرستاران می توانند در استرالیا به عنوان پرستار عمومی، منطقه‌ای یا تخصصی درخواست داده و مشغول به‌کار شوند. در غیراین‌صورت برای تکمیل مدارک دانشگاهی خود می‌توانند در بهترین دانشگاه های استرالیا در رشته پرستاری تحصیل کنند. دانشگاه سیدنی، موناش و ملبورن از بهترین مراکز پرستاری با رتبه‌های 13، 15 و 17 جهانی هستند.

اخذ ویزای سه‌گانه استرالیا برای مهاجرت پرستاران

برای مهاجرت پرستاران به استرالیا، باید ویزای مناسب براساس نوع مهاجرت خود را انتخاب کنید. انواع ویزاهای موجود عبارت‌اند از:

ویزای مستقل (subclass 189): ویزا ساب‌کلس189 یک ویزا اقامت دائم برای پرستاران ماهر است که می‌خواهند به‌صورت مستقل به استرالیا مهاجرت کنند. برای دریافت این ویزا، باید امتیازات لازم را کسب و از دولت استرالیا دعوتنامه دریافت کنید.

ویزای تحت حمایت (subclass 190): ویزا تحت حمایت یک ویزا اقامت دائم برای پرستارانی است که می‌خواهند توسط یک دولت استانی یا منطقه‌ای استرالیا حمایت شوند. برای دریافت این ویزا، باید از یک دولت استانی یا منطقه‌ای نامه حمایت دریافت کنید.

ویزای منطقه‌ای (subclass 491):  ویزا ساب‌کلس491 یک ویزا اقامت موقت برای پرستارانی‌ است که تصمیم دارند در مناطق کمتر توسعه یافته استرالیا کار یا زندگی کنند. برای دریافت این ویزا می‌بایست از طریق یک فرد وابسته به‌شما یا دولت استانی و منطقه‌ای حمایت شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مزایا و معایب هرکدام از این ویزاها به‌ مراکز و سازمان‌های مهاجرتی معتبر در ایران مانند آکادمی‌اپلای مراجعه کنید و با انواع روش‌ها به‌صورت کامل آشنا شوید. همچنین برای تحصیل در رشته پرستاری در استرالیا، باید بین 18 تا 20 سال سن داشته باشید. اگر سن شما بیشتر از این باشد، ممکن است امتیاز شرایط سنی ویزای تحصیلی استرالیا را نیاورید. برای دریافت ویزای تحصیلی، باید مدارک زبان، تحصیلی و مالی خود را ارائه دهید.

انتخاب ویزا براساس نوع مهاجرت؛ شرط لازم برای مهاجرت پرستار به استرالیا

آزمون‌های مهاجرت زبان انگلیسی؛ مدارک زبان انگلیسی وابسته به ویزا

برای مهاجرت پرستاری به استرالیا، باید مهارت‌های زبان انگلیسی خود را با گذراندن آزمون‌های معتبر اثبات کنید. این آزمون ها عبارت‌اند از: IELTS, OET, PTE, TOEFL. بسته به‌نوع ویزایی که می خواهید، نمره مورد‌نیاز شما متفاوت است. برای ویزای مستقل، باید نمره Superior English امتیاز 20 را کسب کنید. برای ویزای تحت حمایت یا منطقه‌ای، باید به حدنصاب نمره Proficient English امتیاز 10 یا Competent English برسید.

علاوه‌بر مهارت زبان، باید دیگر شرایط امتیازی را نیز بدست آورید. این شرایط شامل: سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های تخصصی، امتیاز زبان دوم می‌شوند. همچنین برای تحصیل پرستاری به‌عنوان اعزام دانشجو به استرالیا، باید از مدرک زبان انگلیسی با نمره قبولی بالایی برخوردار باشید. دو آزمون زبان معتبر برای این‌منظور آیلتس و تافل هستند. حداقل نمره مورد نیاز برای آیلتس 7 و برای تافل 94 است.

مدارک پرستاری و زبان انگلیسی؛ لازمه‌های مهاجرت یک نرس به استرالیا

مهاجرت پرستاران به استرالیا نیازمند ارائه مدارک مختلفی است که توانایی و صلاحیت آن‌ها را در این حرفه اثبات کند. این مدارک عبارت‌اند از:

مدرک تحصیلی: پرستاران باید کپی گواهی فارغ‌التحصیلی و تمام مدارک و دوره‌های پرستاری که منجربه ثبت‌نام در استرالیا و یا خارج از کشور شده‌اند را به سازمان‌های مربوطه ارائه دهند. این مدارک باید با استانداردهای سازمان پرستاری و مامایی استرالیا (NMBA) و سازمان نظارت‌بر‌سلامت حرفه‌ای استرالیا (AHPRA) سازگار باشند.

پرستاران شاغل در استرالیا می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بورسیه تحصیلی استرالیا را در دانشگاه ادیث کوان دریافت کنند. این دانشگاه بورسیه‌هایی را برای رشته پرستاری، مامایی و بهداشت در مقطع دکتری ارائه می‌دهد.

مدارک‌وگواهینامه‌های شغلی: پرستاران باید مدارک و گواهینامه‌هایی که نشان‌دهنده مهارت‌خاص، تخصص‌ها، عضویت‌ها، افتخارات و جوایز آن‌ها در زمینه پرستاری است را ارائه دهند. این مدارک شامل گواهینامه‌های CPR، ACLS، PALS، TNCC، ENPC، CCRN، CEN، CPN، NRP هستند.

اسناد سابقه کار پرستاری: پرستاران باید اسنادی که نشان‌دهنده سابقه کار (بیمه) پرداخت‌شده در سطح پرستاری بالینی پیشرفته در طول پنج سال گذشته هستند را ضمیمه پرونده خود کنند. این اسناد شامل گواهی و حکم کار، بیمه مسئولیت حرفه‌ای و گزارش ارزیابی عملکرد هستند.

پس از ارائه مدارک موردنیاز، پرستاران باید روند معادل‌سازی مدرک پرستاری خود را طی کنند. این روند شامل گذراندن آزمون‌های تست چند‌گزینه‌ای یا شبیه‌سازی عملی (MCQ or OSCE) برای ارزیابی دانش‌ومهارت‌های پرستاری است. درصورت موفقیت در این آزمون‌ها، پرستاران می توانند در استرالیا به‌عنوان پرستار عمومی، منطقه‌ای یا تخصصی ثبت‌نام کنند.

مدارک پرستاری و زبان؛ مهم‌ترین مدارک مهاجرت پرستار به استرالیا

زندگی و مهاجرت به استرالیا؛ هزینه‌های عمومی و تخصصی‌ یک پرستار

مهاجرت پرستاران به استرالیا هزینه‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد که باید به آن‌ها توجه کرد. این هزینه‌ها به‌طورکلی عبارت‌اند از:

هزینه‌های اخذ ویزا: بسته به نوع ویزایی که می خواهید اخذ کنید، هزینه‌های متفاوتی برای پرداخت به دفتر امور خانه استرالیا می‌پردازید. برای مثال، هزینه ویزای مستقل ۴۰۵۵ دلار استرالیایی است.

هزینه‌های ثبت‌نام در AHPRA: برای ثبت‌نام در سازمان نظارت‌برسلامت حرفه‌ای استرالیا (AHPRA)، باید هزینه درخواست ثبت‌نام (۳۰۰ دلار استرالیایی)، هزینه ارزیابی مدرک (۶۰۰ دلار استرالیایی) و هزینه سالانه ثبت نام (۱۷۹ دلار استرالیایی) را پرداخت کنید.

هزینه‌های معادل‌سازی مدرک و امتحان RN: برای معادل‌سازی مدرک پرستاری خود، باید آزمون‌های تست چند گزینه‌ای یا شبیه‌سازی عملی (MCQ or OSCE) را بگذرانید. هزینه این آزمون ها بستگی به نوع آن‌ها دارد. برای مثال، هزینه آزمون MCQ پانصد (500) دلار استرالیایی و هزینه آزمون OSCE دوهزاروپانصد (2500) دلار استرالیایی است.

هزینه‌های زندگی و اجاره‌خانه در استرالیا: برای زندگی و کار در استرالیا، باید هزینه‌های روزمره خود را تامین کنید. این هزینه‌ها شامل غذا، لباس، حمل و نقل، بیمه، ارتباطات و تفریح می‌شوند. براساس یک برآورد، هزینه زندگی ماهانه یک نفر در استرالیا حدود 2000 دلار استرالیایی است. همچنین باید هزینه اجاره‌خانه را نیز پرداخت کنید. این هزینه بستگی به موقعیت جغرافیایی، اندازه و کیفیت خانه دارد.  اجاره ماهانه یک خانه یک‌خوابه در استرالیا حدود 1500 دلار استرالیایی است.

علاوه بر هزینه‌های فوق، ممکن است مبالغ پرداختی دیگری نیز برای مهاجرت پرستاران به استرالیا لازم باشد. برای مثال: هزینه‌های مشاوره مهاجرتی، ترجمه مدارک، هزینه‌های سفر و آموزش زبان از انواع آن است.

هزینه‌های زندگی یک نرس در استرالیا؛ بررسی هزینه‌های مهاجرت پرستار به استرالیا

درخواست ویزای مهاجرت پرستاری به استرالیا از طریق موسسه‌های مهاجرتی معتبر

در این مقاله به‌طور جامع به شرایط مهاجرت پرستار به استرالیا پرداختیم. مدارک پرستاری و تجربه کار حداقل 36 ماهه، دریافت مجوز ثبت‌نام از سازمان‌های مربوط استرالیا، اخذ ویزا براساس توانایی‌ها و نیازمندی شما و مدارک زبان مورد نیاز برای کار در رشته پرستاری در استرالیا از انواع این شرایط است. درکنار این شرایط گفتیم که مدارک تحصیلی، گواهینامه‌های شغل فعلی و سابقه‌کار پرستاری جزو مدارکی هستند که باید به دولت هر ایالت و منطقه در استرالیا ارائه دهید. درادامه به‌بررسی بعضی از هزینه‌های مهاجرتی و زندگی در استرالیا اشاره کردیم. یک پرستار برای ماه اول مهاجرت باید حدود 11700 دلار استرالیا برای هزینه زندگی در استرالیا پرداخت کند. این هزینه شامل آزمون‌ها، معادل‌سازی مدارک، هزینه ویزا و زندگی در ماه اول می‌شود.  برای راحتی و داشتن آرامش خاطر در فرآیند مهاجرت اعم از ترجمه و معادل‌ازی مدارک، ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی دولت استرالیا و همچنین اخذ ویزا از موسسه‌های مهاجرتی متخصص امور کاری و دانشگاهی کمک بگیرید. ما در آکادمی اپلای در خدمت شما هستیم. برای هرگونه نیاز به مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

  • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
  • افزودن دیدگاه
    آدرس

    به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند