Search
Close this search box.

سیتیزن چیست؟ تفاوت سیتیزن شیپ و گرین کارت در آمریکا

آیا تا به حال به تفاوت‌های بنیادین بین داشتن شهروندی (سیتیزن) و اقامت دائم (گرین کارت) در آمریکا فکر کرده‌اید؟ شهروندی یا سیتیزن مرحله نهایی همه برنامه‌های مهاجرتی است که مزایای متعددی نسبت به اخذ گرین کارت دارد؛ مطلع شدن در مورد مفهوم سیتیزن شیپ و تفاوت‌های آن با گرین کارت در آمریکا برای بسیاری از افراد که به دنبال مهاجرت به این کشور هستند بسیار مفید و راهگشا خواهد بود. در این مقاله ما به سوال «سیتیزن چیست» پاسخ داده و تفاوت‌های آن با اقامت دائم را بررسی می‌کنیم. با مطالعه این مطلب می‌توانید اقدامات هوشمندانه‌تری برای زندگی در آمریکا و اخذ شهروندی این کشور داشته باشید.

سیتیزن چیست؟ اخذ شهروندی یک کشور

«سیتیزن»‌ به معنای شهروندی بوده و به فردی گفته می‌شود که به یک دولت وفاداری است و از حمایت آن بهره‌ می‌برد. در ایالات متحده شهروند به فردی اطلاق می‌شود که از طریق قانون، تولد یا تابعیت به شهروندی کشور آمریکا دست یافته باشد.

در‌صورتی‌که شما در یک کشور متولد شده باشید، شهروند همان کشور محسوب می‌شوید؛ اما اگر به کشوری مهاجرت کرده‌اید، در‌صورت نیاز می‌توانید برای اخذ شهروندی (سیتیزن) اقدام کنید. از‌این‌رو شما با مهاجرت کاری یا مهاجرت تحصیلی به امریکا نیز می‌توانید با انجام اقداماتی شهروند این کشور شده و تحت حمایت دولت قرار بگیرید.

سیتیزن شیپ؛ اخذ شهروندی یک کشور 

تفاوت وضعیت اقامت با گرین کارت و سیتیزن شیپ امریکا چیست؟

وضعیت اقامت برای دارندگان گرین کارت و شهروندان آمریکا تفاوت‌های قابل‌توجهی با یکدیگر دارد. دارندگان گرین کارت به‌عنوان افرادی با اقامت دائم شناخته می‌شوند که ممکن است با دریافت فاند دانشگاه های آمریکا، مهاجرت تحصیلی یا کاری به این کشور مهاجرت کرده باشند؛ این افراد شهروند آمریکا محسوب نمی‌شوند. در واقع افراد با وضعیت اقامت دائم می‌توانند در آمریکا زندگی و کار کنند، اما مشمول برخی محدودیت‌ها هستند. دارندگان گرین کارت باید توجه داشته باشند که:

 • آن‌ها باید قوانین آمریکا و محل سکونت خود را رعایت کنند.
 • موظف به ثبت اظهارنامه‌های مالیاتی و گزارش درآمد به سازمان مالیات داخلی و مقامات مالیاتی ایالتی هستند.
 • نباید در انتخابات فدرال، ایالتی یا محلی رأی دهند.

دارندگان گرین کارت می‌توانند وضعیت خود را به دلایل مختلف از جمله موارد زیر از دست بدهند:

 • اقامت دائم خود را با ترک عمدی آمریکا و انتقال به کشور دیگری از دست دهند.
 • خود را به عنوان «غیرمهاجر» در اظهارنامه مالیاتی خود اعلام کنند.
 • برای مدت طولانی و قبل از اقامت ۵ ساله مداوم از ایالات متحده خارج شوند.

توجه داشته باشید که وضعیت اقامت برای شهروندان مهاجر آمریکا هیچ‌گونه محدودیتی ندارد؛ در واقع این افراد با دریافت پاسپورت آمریکا می‌توانند هر زمان که بخواهند از ایالات متحده خارج شده و مجددا به این کشور وارد شوند؛ بدون این که به مجوز ورود دوباره نیاز داشته باشند.

دریافت گرین کارت آمریکا برای اقامت دائم در ایالات متحده 

مقایسه حقوق اسپانسرشیپ در شهروندی و گرین کارت آمریکا برای اعضای خانواده

در مورد حق پیوستن به خانواده در زمینه سیتیزن شیپ و دارندگان گرین کارت آمریکا، تفاوت‌هایی وجود دارد:

 • برای شهروندان آمریکایی: شهروندان آمریکایی می‌توانند برای اعضای نزدیک خانواده خود شامل همسر، فرزندان نابالغ (زیر 21 سال) و والدین درخواست اقامت دائم (گرین کارت) کنند. برای این دسته، تعداد ویزاها نامحدود است. سایر اعضای خانواده مانند فرزندان مجرد بالای 21 سال، فرزندان متاهل و خواهر یا برادر شهروندان آمریکایی نیز می‌توانند برای گرین کارت اقدام کنند اما تعداد این ویزاها محدود است و به ترتیب اولویت اختصاص داده می‌شود.
 • برای دارندگان گرین کارت: دارندگان گرین کارت می‌توانند برای همسر و فرزندان نابالغ (زیر 21 سال) خود درخواست اقامت دائم دهند. این دسته از ویزاها در گروه دوم اولویت (F2A) قرار می‌گیرند. فرزندان مجرد بالای 21 سال دارندگان گرین کارت نیز می‌توانند برای گرین کارت اقدام کنند، اما در گروه دوم اولویت (F2B) قرار می‌گیرند که تعداد ویزاهای موجود برای این دسته محدود است.

به‌منظور درخواست گرین کارت برای یک عضو خانواده، فرم I-130 باید توسط شهروند آمریکایی یا دارنده گرین کارت پر شود. هر فردی که برای او درخواست می‌شود نیاز به یک فرم I-130 جداگانه دارد. در‌صورتی‌که شما دارند گرین کارت آمریکا هستید یا سیتیزن شیپ این کشور را در دریافت کرده‌اید، پس از دعوت فرزندان و اعضای خانواده خود می‌توانید بهترین دانشگاه های آمریکا را برای تحصیل آن‌ها نیز در نظر بگیرید.

مزیت‌های اخذ سیتیزن شیپ آمریکا نسبت به دارندگان گرین کارت

مزایای اخذ شهروندی آمریکا نسبت به دریافت کارت سبز عبارت‌اند از:

 • نیاز نداشتن به تمدید: در حالی که دارندگان کارت سبز باید وضعیت خود را هر 10 سال تجدید کنند، شهروندی آمریکا دائمی است و نیازی به تمدید یا پرداخت هزینه‌های مربوطه نیست​​​​​​.
 • محافظت از اخراج: شهروندان آمریکا مگر در موارد کسب شهروندی به‌صورت تقلبی، قابل اخراج نیستند. در حالی که دارندگان کارت سبز آمریکا، می‌توانند برای دلایل مختلف از جمله ارتکاب جرائم جدی وضعیت خود را از دست بدهند​​​​.
 • گذرنامه آمریکا: شهروندان به گذرنامه آمریکا دسترسی دارند که امکان سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورها را فراهم می‌کند.
 • توانایی زندگی در خارج: شهروندان آمریکایی می‌توانند بدون نگرانی، به مدت نامحدود در خارج از کشور زندگی کنند؛ اما دارندگان گرین کارت آمریکا باید در کشور اقامت داشته باشند و در صورت اقامت بیش از حد در خارج از کشور، ممکن است وضعیت خود را از دست بدهند​​​​.

علاوه‌بر موارد فوق، افرادی که سیتیزن شیپ کانادا را دریافت کرده باشند، به‌راحتی می‌توانند با بررسی شرایط پذیرش دانشگاه های امریکا فرزندان خود را در دانشگاه‌های دولتی کانادا نیز ثبت نام کنند.

دریافت گذرنامه آمریکا با اخذ سیتیزن شیپ ایالات متحده 

دارندگان گرین کارت چه زمانی می توانند برای شهروندی اقدام کنند؟

در ادامه بررسی پاسخ سوال «سیتریزین چیست» نیاز است که به تفاوت اخذ دریافت شهروندی با گرین کارت آمریکا نیز بپردازیم. در‌صورتی‌که سه یا پنج سال اقامت دائم در کشور ایالات متحده را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید برای اخذ سیتیزن شیپ آمریکا اقدام کنید. بسته به هر مورد، تعداد سال‌های دریافت متفاوت است.

به‌عنوان مثال اگر گرین کارت خود را با ازدواج با همسر شهروند آمریکایی دریافت کرده‌اید، سه سال طول می‌کشد تا شهروند ایالات متحده شوید. اگر گرین کارت را از طریق استخدام دریافت کنید فرآیند دریافت شهروندی پنج سال طول خواهد کشید. توجه داشته باشید شما به‌منظور تحصیل در بهترین رشته ها برای مهاجرت به آمریکا باید برای دریافت گرین کارت اقدام کنید؛ هم‌چنین به‌منظور برخورداری از مزایای بیشتر در این کشور پیشنهاد می‌کنیم پس از ۵ سال اقامت مداوم درخواست اخذ سیتیزن شیپ نیز بدهید.

اخذ شهروندی پس از ۵ سال اقامت دائم در کشور آمریکا 

دریافت گرین کارت و اخذ سیتیزن شیپ برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

در پایان مقاله «تفاوت سیتیزن شیپ و گرین کارت در آمریکا»، می‌توان گفت که سیتیزن شیپ آمریکا و گرین کارت دو مفهوم متفاوت با امتیازات و الزامات مختلف هستند. در حالی که گرین کارت امکان اقامت و کار در آمریکا را فراهم می‌کند؛ سیتیزن شیپ، به شخص حقوق کامل شهروندی از جمله حق رأی را اعطا می‌کند.

این تفاوت‌ها، به‌ویژه برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند، اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا بر برنامه‌ریزی آینده و انتخاب مسیر زندگی آن‌ها تأثیرگذار خواهد بود. هم‌چنین خانواده‌هایی که قصد اعزام دانشجو به آمریکا را دارند، با اطلاع از قوانین دریافت گرین کارت و سیتیزن شیپ می‌توانند اقدامات هوشمندانه‌تری برای فرزند خود انجام دهند. آیا شما نیز قصد دریافت گرین کارت آمریکا یا اخذ سیتیزن شیپ را دارید؟ با دریافت مشاوره از متخصصان آکادمی اپلای می‌توانید این فرآیند را برای خود تسهیل کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 1]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند