Search
Close this search box.

گپ تحصیلی چیست؟ چه کشورهایی به آن توجهی ندارند؟

گپ تحصیلی یک واژه آشنا برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در سراسر جهان است. به‌طورخلاصه، Study Gap یا وقفه تحصیلی به مدت زمان طی‌شده از تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اقدام مجدد برای تحصیل گفته می‌شود. وقفه تحصیلی ممکن است بر روند اخذ ویزای دانشجویی و پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور تاثیرگذار باشد. به دلیل اهمیت این موضوع در ادامه ابتدا توضیح می‌دهیم که گپ تحصیلی چیست، حد مجاز وقفه تحصیلی چقدر است و کدام کشورها محدودیتی برای Study Gap ندارند. اگر شما هم جزو علاقه‌مندان تحصیل در خارج از کشور هستید، ادامه این مطلب با دقت کنید.

تعریف گپ تحصیلی؛ فاصله زمانی بین آخرین مدرک تحصیلی و اقدام برای تحصیل دوباره

گپ تحصیلی (به انگلیسی: Study Gap) به زمانی اشاره دارد که دانشجو معمولا پس از اتمام آخرین مدرک تحصیلی خود، تحصیلاتش را متوقف می‌کند. درواقع Study Gap به فاصله زمانی بین دریافت آخرین مدرک تحصیلی تا اقدام برای مهاجرت تحصیلی و شروع مجدد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور اشاره دارد. این فاصله زمانی بین چند ماه تا چند سال، بسته به شرایط هر فرد، متغیر خواهد بود. دانشجویان در این مدت ممکن است به فعالیت‌های مختلفی مانند آمادگی برای امتحانات یا آزمون‌های ورودی مختلف بپردازند یا زمانی را صرف کار و کسب تجربه‌های مختلف کنند. همچنین، دانشجویان ممکن است به دلایل مختلف مانند مشکلات مالی، مسائل سلامتی، کار کردن یا سایر دلایل شخصی به وقفه تحصیلی روی بیاورند.

اگر در حال اقدام برای مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای دانشجویی هستید، احتمالا به اطلاعاتی درباره مفهوم «فول فاند» نیاز دارید؛ در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم مقاله «فول فاند چیست» را در سایت آکادمی اپلای مطالعه کنید. در این مقاله با نکات مهمی ازجمله شرایط عمومی دریافت فول فاند در مقاطع تحصیلی مختلف و کشورهای ارائه‌دهنده فول فاند آشنا خواهید شد.

Gap تحصیلی؛ فاصله زمانی بین دریافت آخرین مدرک تحصیلی و اقدام دوباره برای تحصیل

تاثیر وقفه تحصیلی بر فرایند اپلای و مهاجرت تحصیلی

تاثیر گپ تحصیلی بر فرایند اپلای و مهاجرت تحصیلی باتوجه‌به قوانین و مقررات کشور مقصد موردنظر متغیر است. به‌عنوان مثال گپ‌های تحصیلی برای دانشگاه‌های آمریکا قابل‌پذیرش هستند، ولی باید دلایل این فاصله زمانی به‌صورت واضح و صادقانه توضیح داده شود. به‌طور‌کلی، وقفه تحصیلی کوتاه‌مدت برای اکثر دانشگاه‌ها در سراسر جهان قابل‌قبول است و دوره‌های طولانی‌تر باید با دلایل و مدارک ارائه داده شوند.

گپ‌های تحصیلی با‌توجه‌به مدت زمان، دلیل و نوع آن، تاثیرات مختلفی بر شرایط دریافت ویزای تحصیلی دارند. بااین‌حال، حتما این نکته را در نظر داشته باشید که وقفه تحصیلی و توجیه آن ممکن است فرایند اپلای و اخذ ویزای تحصیلی را با پیچیدگی همراه کند؛ به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم حتما از مشاوران و متخصصان در حوزه مهاجرت کمک بگیرید. مشاوران متخصص آکادمی اپلای اطلاعات جامع و کافی در زمینه مراحل مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، آلمان، کانادا و سایر کشورها را با جزئیات کامل در اختیار شما قرار می‌دهند و برای دریافت ویزای تحصیلی رایگان شما را راهنمایی می‌کنند.

تاثیر وقفه تحصیلی بر فرایند اپلای و اخذ ویزای تحصیلی

حد مجاز گپ تحصیلی چند سال است؟

تعیین حد مجاز برای گپ‌های تحصیلی به عوامل مختلف ازجمله کشور مقصد و مقطع تحصیلی موردنظر بستگی دارد. در ادامه به بررسی هرکدام از این عوامل و حد مجاز فاصله زمانی تحصیلی براساس آن‌ها می‌پردازیم.

حداکثر مدت زمان مجاز وقفه تحصیلی باتوجه‌به کشور مقصد

دانشگاه‌ها در کشورهای مختلف، شرایط مختلفی برای پذیرش دانشجویان با گپ تحصیلی دارند. به‌عنوان مثال برای تحصیل در انگلیس باید این نکته را در نظر بگیرید که حداکثر گپ تحصیلی برای مقطع کارشناسی، حداکثر ۲ است، ولی برخی از دانشگاه‌ها با ذکر دلایل منطقی، تا ۵ سال را نیز می‌پذیرند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام برای اپلای، برای اطلاعات دقیق‌تر حتما سیاست‌های دانشگاه موردنظر و مقررات کشور مقصد را موردبررسی قرار دهید.

حد مجاز گپ تحصیلی برای دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی

در اکثر کشورها مانند انگلیس و آمریکا، گپ‌های تحصیلی برای مقطع تحصیلی کارشناسی تا ۲ سال قابل‌قبول است. همچنین، در مقطع کارشناسی ارشد فاصله زمانی تا ۵ سال در اکثر مواقع قابل‌توجیه خواهد بود. گپ تحصیلی برای دکترا معمولا محدودیتی ندارد و تا ۱۰ سال نیز بدون مشکل پذیرفته می‌شود؛ البته در این میان باید موضوع محدودیت سنی برای پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه‌ها را نیز در نظر بگیرید.

بااین‌حال باز هم تاکید می‌کنیم پیش از اقدام حتما قوانین مربوط به دانشگاه موردنظر در مقطع تحصیلی دلخواه خود را با دقت موردبررسی قرار دهید و در صورت مطابقت با شرایط شما، مدارک موردنیاز مانند توصیه نامه تحصیلی، مدارک زبان و ترجمه مدرک تحصیلی را برای دانشگاه موردنظر ارسال کنید.

۱۰ سال وقفه؛ حد مجاز گپ تحصیلی برای دکترا

در چه کشورهایی گپ تحصیلی مهم نیست؟

بسیاری از متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی، به دنبال لیست کشورهایی هستند که گپ تحصیلی برای آن‌ها مهم نیست. به‌طورکلی، هیچ کشوری وجود ندارد که دانشجویان را صرفا به دلیل وقفه تحصیلی نپذیرد و درصورتی‌که دلایل توجیه‌کننده برای رفع مشکل گپ تحصیلی وجود داشته باشد، پذیرش آن‌ها بدون مشکل انجام می‌شود. بااین‌حال، کشورهایی که معمولا وقفه‌های تحصیلی را می‌پذیرند عبارتند از:

 • آمریکا
 • انگلستان
 • ایتالیا
 • کانادا
 • لهستان
 • مجارستان
 • سنگاپور
 • قبرس
 • استرالیا

توجه کنید که دانشگاه های استرالیا، معمولا وقفه‌های تحصیلی را می‌پذیرند، ولی برای گپ‌های تحصیلی طولانی‌مدت ممکن است به ارائه مدارک کافی برای توجیه نیاز داشته باشید. این قانون درباره دانشگاه‌های سایر کشورها نیز صدق می‌کند. به دلیل اهمیت این موضوع، در ادامه دلایل قابل‌قبول برای وقفه تحصیلی در اکثر دانشگاه‌ها را بررسی می‌کنیم.

لیست کشورهای پذیرنده gap تحصیلی در آکادمی اپلای

دلایل توجیه‌کننده برای رفع مشکل گپ تحصیلی

متقاضیانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، باید به‌گونه‌ای وقفه تحصیلی خود را با دلایل منطقی پر کنند. ازجمله دلایل منطقی برای رفع مشکل گپ تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کسب تجربه کاری پس از پایان تحصیل با سند و مدرک

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور می‌توانند با ارائه مدارکی مبنی بر کار کردن پس از پایان سال تحصیلی، وقفه تحصیلی را برای افسر مهاجرت توجیه کنند. متقاضیان باید مشکلات مالی یا دلایل شخصی که آن‌ها را مجبور به کار کردن یا حمایت از خانواده کرده است، به‌صورت صادقانه ارائه دهند. همچنین، پیوست کردن مدارک برای اثبات سابقه کار مانند فیش حقوقی، کمک‌کننده خواهد بود.

آمادگی برای شرکت در آزمون‌های مختلف و کنار گذاشتن تحصیل

برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور شما باید در آزمون‌های مختلف مانند آزمون زبان IELTS شرکت کنید؛ بنابراین آمادگی برای شرکت در آزمون‌های مختلف یا دوره‌های کارآموزی ممکن است به‌عنوان توجیهی برای پر کردن وقفه تحصیلی موردپذیرش قرار بگیرد.

مشکلات سلامتی و خانوادگی؛ یکی از قانع‌کننده‌ترین دلایل برای وقفه تحصیلی

گاهی اوقات متقاضیان با مشکلاتی مانند بیماری‌های طولانی‌مدت روبه‌رو می‌شوند که آن‌ها را مجبور به وقفه تحصیلی می‌کند. مسائل سلامتی ازجمله دلایلی هستند که در اکثر مواقع نگرانی خاصی برای وقفه تحصیلی به وجود نمی‌آورند و با ارائه مدارک معتبر پزشکی، موردپذیرش اکثر دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد. همچنین، برخی از مشکلات خانوادگی مانند شرایط دشوار خانواده یا ازدواج و تولد فرزندان ممکن است به‌عنوان دلایل قانع‌کننده برای وقفه تحصیلی موردپذیرش قرار بگیرند.

علاوه‌بر این، کسب تجربه کاری مرتبط به رشته تحصیلی، خدمت سربازی، سفر و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و انجام فعالیت‌های داوطلبانه جزو موارد توجیه‌کننده برای وقفه تحصیلی به شمار می‌روند. با در نظر گرفتن این موارد و تهیه لیست دانشگاه های کانادا برای اپلای یا دانشگاه‌های سایر کشورها، می‌توانید قوانین مربوط به هر دانشگاه را به‌صورت جداگانه موردبررسی قرار دهید. درنهایت دانشگاهی را انتخاب کنید که کمترین حساسیت را روی موضوع گپ تحصیلی دارد.

کار و خدمت سربازی؛ ازجمله دلایل توجیه‌کننده برای رفع مشکل گپ تحصیلی

برای رفع مشکل گپ تحصیلی از متخصصان امور مهاجرت کمک بگیرید

در این مطلب به بررسی موضوع مهم گپ تحصیلی پرداختیم. این نکته را در نظر بگیرید که وقفه تحصیلی کوتاه‌مدت ۱ تا ۲ سال برای اکثر دانشگاه‌ها در سراسر جهان قابل‌‌قبول است؛ بااین‌حال، برخی از کشورها مانند آلمان، روی این موضوع حساسیت بیشتری دارند. درصورتی‌که مدت زمان طولانی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی شما می‌گذرد، پیش از اقدام برای مهاجرت قوانین کشور مقصد و دانشگاه موردنظر خود را با دقت بررسی کنید.

همچنین، پیشنهاد می‌کنیم برای رفع مشکل گپ تحصیلی و ساده‌سازی فرایند اخذ ویزای تحصیلی، از متخصصان امور مهاجرت کمک بگیرید. آکادمی اپلای شما را در خصوص این موضوع و درافت ویزای تحصیلی رایگان راهنمایی خواهد کرد.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند