Search
Close this search box.

نحوه تبدیل معدل به آلمانی با فرمولی ساده

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به‌دلیل رنکینگ بالای بین‌المللی، سیستم آموزشی پیشرفته، هزینه‌های پایین و فرصت‌های عالی شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی از هر گوشه‌ای از دنیا داوطلب دارد. به‌ دلیل تقاضای بالای داوطلبان و رقابتی بودن پذیرش، باید یک سیستم عادلانه برای گزینش دانشجویان و اعطای پذیرش به آن‌ها وجود داشته باشد. به‌منظور ایجاد یک معیار استاندارد و برای بررسی سطح علمی دانشجویان یک فرمول ساده برای تبدیل معدل به آلمانی در نظر گرفته شده است. در این مقاله فرمول تبدیل معدل به آلمانی و دلایل اهمیت انجام این کار را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین اگر می‌خواهید با مراکزی که برای معادل‌سازی نمرات و معدل وجود دارند آشنا شوید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

دلیل معادل‌سازی معدل به آلمانی؛ معیاری استاندارد برای انتخاب

سیستم آموزشی و نمره‌دهی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. به همین دلیل اگر مدرک تحصیلی خود را از کشور دیگری دریافت کرده‌اید اما برای تحصیل در مقاطع بالاتر می‌خواهید به کشور آلمان مهاجرت کنید، باید معدل خود را به آلمانی تبدیل کنید. این کار با هدف استانداردسازی معیارها و به‌منظور ارزیابی عادلانه داوطلبان انجام می‌شود. با تبدیل معدل به آلمانی، مقایسه معدل متقاضیان از کشورهای مختلف برای دانشگاه‌های آلمان به‌منظور انتخاب کاندید شایسته‌تر راحت‌تر خواهد بود.

همچنین زمانی‌که معدل به آلمانی تبدیل شود، متقاضی تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های آلمان بهتر می‌تواند شانس خود برای پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای دانش آموزی آلمان و ویزای دانشجویی را ارزیابی کند. به‌این‌ترتیب برنامه‌ریزی مناسب و اقدام حساب‌شده‌تری برای مهاجرت تحصیلی به آلمان خواهد داشت.

تبدیل معدل به آلمانی برای استاندارد‌سازی معیارها

آشنایی با سیستم نمره‌دهی و ارزیابی تحصیلی آلمان

نمره معدل در آلمان در بازه ۱ تا ۶ تعیین می‌شود. نمره ۱ بهترین و نمره ۶ پایین‌ترین میزان معدل در سیستم نمره‌دهی و ارزیابی تحصیلی آلمان است. برای مهاجرت تحصیلی به آلمان معمولا دانشجویانی که معدل برابر با معدل ۲.۵ آلمانی دارند شرط ورود به دانشگاه‌های این کشور را خواهند داشت. به‌طورکلی در سیستم آموزشی آلمان، دسته‌بندی زیر برای معدل در نظر گرفته شده است:

 • Sehr gut: بازه ۱ تا ۱.۵ و به معنای معدل خیلی عالی است.
 •  Gut: بازه ۱.۶ تا ۲.۵ و به معنی معدل خوب است.
 • Befriedigend: بازه ۲.۶ تا ۳.۵ و به معنی معدل رضایت‌بخش است. با این نمره شانس متوسطی برای پذیرش از دانشگاه‌‌های آلمانی خواهید داشت.
 • Ausreichend: بازه ۳.۶ تا ۴ و به معنی معدل کافی است. این نمره مورد‌قبول اکثر دانشگاه‌های آلمانی نخواهد بود.
 •  nicht ausreichend: بازه ۵ تا ۶ و به معنی نمره مردودی و غیر‌کافی است.

کسانی‌که معدل ۴ دارند یعنی درس‌های خود را با حداقل نمره قبولی پاس کرده‌اند. معدل‌های بین ۴ تا ۶ خیلی شانس بالایی برای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان نخواهند داشت.

آشنایی با فرمول تبدیل معدل به آلمانی برای متقاضیان کشورهای مختلف

برای تبدیل معدل به آلمانی، معمولا از فرمول تبدیل استفاده می‌شود. این فرمول علاوه‌بر دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های ایران، برای دانشجویان کشورهای دیگر نیز کاربرد دارد. در این فرمول معدل از سیستم ایرانی (با حداکثر نمره ۲۰) به سیستم آلمانی (با حداکثر نمره ۱ و حداقل نمره ۶) تبدیل خواهد شد. فرمول رایج برای این تبدیل به شکل زیر است:

A = 3 * [ ( x – y ) / ( x – z ) ] + 1

در این فرمول معدل و نمره متقاضی با (y)، بیشترین نمره قابل کسب با (x)، کمترین نمره با حرف (z) و معدل یا نمره معادل در سیستم آموزشی آلمان با حرف (A) نشان داده می‌شود. برای مثال اگر شخصی در ایران معدل ۱۸ داشته باشد، تبدیل آن به معدل آلمانی به این شکل خواهد بود:

۱+ (۲۰-۱۲)/(۲۰-۱۸) × ۳ = ۱.۷۵

به‌این‌ترتیب معدل ۱۸ در سیستم ایرانی تقریبا برابر با معدل ۱.۷۵ در سیستم آموزشی آلمان است. استفاده از این فرمول برای متقاضیان رشته مدیریت بازرگانی در آلمان و دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر این کشور را دارند بسیار مفید خواهد بود.

فرمول تبدیل معدل به آلمانی 

معادل‌سازی‌ نمره‌های ایرانی به معدل آلمانی

برای تصمیم‌گیری راحت‌تر و بررسی شانستان برای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در این بخش معادل هر معدل ایرانی به آلمانی را در جدول زیر برایتان آورده‌ایم:

معدل ایرانی

معدل آلمانی

۲۰ ‍۱
۱۹.۵ ۱.۱۹
۱۹ ۱.۳۸
۱۸.۵ ۱.۵۶
۱۸ ۱.۷۵
۱۷.۵ ۱.۹۴
۱۷ ۲.۱۳
۱۶.۵ ۲.۳۱
۱۶ ۲.۵
۱۵.۵ ۲.۶۹
۱۵ ۲.۸۸
۱۴.۵ ۳.۰۶

این معادل‌سازی بر‌اساس استاندارد نمره‌دهی در آلمان انجام شده است. برای بررسی شرایط اخذ پذیرش در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا باید معادل‌سازی بر‌اساس معدل آمریکایی انجام دهید. معدل ۱۹ تا ۲۰ در رده معدلی A قرار دارند. معدل کمتر از ۱۹ تا ۱۶ نیز در رده معدلی B قرار می‌گیرند. متقاضیان که مدرک فارغ‌التحصیلیشان را با این نمره‌ها دریافت کرده‌اند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آمریکا خواهند داشت.

تایید مدرک فارغ‌التحصیلی توسط سازمان uni-assist برای تحصیل در آلمان

بعد از تبدیل معدل به آلمانی و بررسی شانس پذیرشتان از دانشگاه‌های این کشور، باید مدارکتان را برای معادل‌سازی به سازمان uni-assist ارسال کنید. در این سازمان مدارک و نمره شما توسط نهاد مورد‌تایید دانشگاه‌های آلمان بررسی خواهد شد. برای انجام به‌موقع این پروسه باید حداقل ۲ ماه قبل از ددلاین پذیرش دانشگاه، مدارکتان را برای سازمان uni-assist ارسال کنید. بعد از محاسبه نمرات و معادل‌سازی، مدارک شما برای دانشگاه مورد‌نظر فرستاده می‌شود.

به‌طورکلی معادل‌سازی مدرک یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای تحصیل در کشورهای پیشرفته و دانشگاه‌های معتبر مانند تحصیل در استرالیا، آمریکا، انگلستان و کانادا نیز انجام دهید.

تایید مدارک برای تحصیل در آلمان توسط سازمان uni-assist

اهمیت و کاربرد تبدیل معدل به آلمانی

 تبدیل معدل به آلمانی برای تحصیل و کار متقاضیان بین‌المللی در این کشور اهمیت بالایی دارد. این کار به دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا شایستگی تحصیلی دانشجویان را با استانداردهای خود مقایسه کنند. این فرایند اطمینان می‌دهد که شایستگی‌های تحصیلی دانشجویان و متقاضیان کار در یک محیط بین‌المللی به درستی و با استانداردهای مشابه ارزیابی شده است. انجام این کار برای دانشجویان و متقاضیان ویزای کار نیز اهمیت دارد. زیرا با اطلاع از معادل نمرات در آلمان هر متقاضی می‌تواند رزومه و سوابق تحصیلی خود را با استانداردهای آلمان هماهنگ کند. به‌این‌ترتیب شانس افراد برای پذیرش در دانشگاه‌ها یا دریافت موقعیت شغلی مورد‌نظرشان افزایش می‌یابد.

اگر درباره نحوه تبدیل معدل ایرانی به معدل آلمانی نیاز به راهنمایی دارید، سوالاتتان را برای پاسخگویی توسط کارشناسان آکادمی اپلای در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 1]

دیدگاه‌ها

 • امیرحسین سعادت
  5 اسفند , 1402 at 13:46

  سلام خسته نباشید
  من توی ترم یک بدلیل حضور نداشتن در جلسه امتحان دو درس را صفر ولی کارشناسی رو با معدل ۱۷ تمام کردم آیا اون درس های رو که افتادم رو پذیرشم تاثیر میذاره؟

افزودن دیدگاه
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند