Search
Close this search box.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا و شرایط دریافت آن‌ها

تحصیل در ایتالیا انتخاب خوبی برای کسانی‌ست که دوست دارند زندگی در کشوری آرام و تاریخی را تجربه کنند. این کشور دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد و دانشجویان این امکان را دارند که در حین یا پس از تحصیل مشغول به کار شوند. اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا راه خوبی به منظور کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور است؛ چرا که دانشجویان بین‌المللی برای گذران زندگی در ایتالیا سالانه به ۱۰.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ یورو پول نیاز دارند و تامین این هزینه برای همه افراد آسان نیست.

اگر سوابق تحصیلی خوبی دارید، به کار پژوهشی علاقمند هستید و دوست دارید در دانشگاه‌های ایتالیا درس بخوانید، خبر خوب این است که می‌توانید برای دریافت بورسیه‌های متنوعی اقدام کنید. با ما همراه باشید تا با بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا و شرایط اخذ آن‌ها آشنا شوید.

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا عموما به دانشجویان مستعد ارائه می‌شوند و می‌توانند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش دهند. برخی از مزایای دریافت این نوع کمک‌‌هزینه‌ها، شامل موارد زیر است:

 • کمک به پرداخت هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی در ایتالیا و کاهش دغدغه‌های دانشجو
 • عدم نیاز به ارائه گواهی تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی در صورت اخذ بورسیه فول فاند
 • ایجاد فرصت‌های شغلی و پژوهشی بیشتر و بهتر برای دانشجویان بورسیه
 • بالا رفتن انگیزه دانشجو برای کسب نمرات بهتر در دوران تحصیل برای ادامه یافتن پرداخت بورسیه
 • امکان استفاده از تخفیف در اماکن علمی، پژوهشی و تفریحی برای دانشجویان دارای بورسیه
برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا مطالعه کنید.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

به طور کلی در کشور ایتالیا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دریافت ۳ نوع بورسیه تحصیلی اقدام کنند:

بورسیه دانشگاهی

دسته‌ای از بورسیه‌های تحصیلی کشور ایتالیا از سمت دانشگاه و به دانشجویان ممتاز و مستعد تعلق می‌گیرد. این بورسیه‌ها عموما پس از گذشت یک تا دو ترم تحصیلی در دانشگاه به دانشجویانی اعطا می‌شود که توانسته‌اند طی این دوران جزء نفرات برتر رشته تحصیلی خود باشند. استفاده از این بورسیه شرایط خاص خود را دارد که توسط دانشگاه تعیین می‌شود.

بورسیه‌های دانشگاهی عموما محدود به تامین هزینه‌های تحصیل هستند و بیشتر به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرند. در صورتی که سطح نمرات دانشجو طی استفاده از کمک‌هزینه از حد لازم پایین‌تر بیاید، بورسیه دانشگاهی تعلیق می‌شود و در صورت ادامه‌یافتن افت تحصیلی دانشجو، به طور کامل قطع خواهد شد.

بورسیه دولتی

دولت ایتالیا برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی، بورسیه‌هایی ارائه می‌دهد که هزینه‌های تحصیل و بیمه درمانی دانشجویان را پوشش می‌دهد. این بورسیه توسط سازمان آموزش و پرورش کشور ایتالیا پرداخت می‌شود. عموما دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری راحت‌تر می‌توانند از این کمک‌هزینه استفاده کنند.

میزان بورسیه دولتی ماهانه ۹۰۰ یورو است و می‌تواند هزینه‌های یک زندگی دانشجویی متوسط را به طور کامل تامین کند. صلاحیت دریافت این کمک‌هزینه به صورت ترمی بررسی می‌شود و دانشجویان باید هر ترم برای دریافت مجدد کمک مالی اقدام کنند.

بورسیه استانی

دانشجویان بین‌المللی با دریافت بورسیه DSU یا بورسیه استانی کشور ایتالیا، امکان تحصیل رایگان را در این کشور را خواهند داشت. مقدار پرداختی این بورسیه بسته به هر استان ایتالیا متفاوت بوده اما عموما تا ۶.۰۰۰ یورو در سال است.

استفاده از این بورسیه به میزان معدل و توان مالی دانشجو بستگی دارد و حداقل معدل برای بهره‌مندی از بورسیه استانی ایتالیا، ۱۴ است. همچنین توان مالی، دارایی و درآمد دانشجو و خانواده او نباید به بیشتر از ۲۳.۰۰۰ یورو در سال برسد. دریافت این بورسیه تحصیلی ایتالیا برای شهروندان ایرانی و سایر کشورهای جهان امکان‌پذیر است.

معرفی بورسیه‌های تحصیلی مشهور ایتالیا

تنوع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا بسیار زیاد است. فرقی نمی‌کند دانشجوی چه رشته و مقطعی باشید، به هر حال می‌توانید یک بورسیه مناسب برای خود پیدا کنید. به خصوص اگر در مقطع قبلی معدل خوبی کسب کرده باشید و بتوانید سطح نمرات خود را در دانشگاه هم بالا نگه دارید.

در کشور ایتالیا امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی زیر وجود خواهد داشت:

 • بورسیه دولتی ایتالیا (Italian Government Scholarship)
 • بورسیه استانی ایتالیا ((Agenzia Regionale Diritto allo Studio Universitario (DSU)
 • بورسیه پژوهشی ایتالیا (Italian Research Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه بولونیا (University of Bologna Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه رما (University of Rome Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه پادوا (University of Padua Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه میلان (University of Milan Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه فلورانس (University of Florence Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه تورینو (University of Turin Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه ناپل (University of Naples Scholarship)
 • بورسیه دانشگاه ونیز (University of Venice Scholarship)
جدیدترین شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی ایتالیا را در این مقاله مطالعه کنید.

شرایط دریافت بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا

شرایط دریافت بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا

نخستین قدم برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا این است که از داشتن شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور اطمینان حاصل کنید. شرایط عمومی برای استفاده از بورسیه‌های تحصیلی متنوع این کشور به شرح زیر است:

 • اثبات این‌که خانواده دانشجو تمکن مالی و دارایی لازم برای تامین هزینه‌های تحصیل او را ندارند.
 • ارائه مدرک تحصیلی و ریزنمرات دانشجو در مقطع تحصیلی پیشین با حداقل نمره (عموما بالاتر از ۱۴)
 • رزومه کاری یا پژوهشی قوی و مرتبط با رشته تحصیلی
 • دریافت توصیه‌نامه از حداقل ۲ استاد معتبر دانشگاهی در دانشگاه مبدا یا مقصد
 • رعایت شرایط سنی تحصیل در مقاطع مختلف (این مورد احتمال دریافت بورسیه را افزایش می‌دهد اما اجباری نیست. حداکثر ۲۴ سال در مقطع کارشناسی، ۲۸ سال در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۰ سال در مقطع دکتری اعلام شده است.)

در زمان دریافت بورسیه‌های دانشگاهی باید علاوه بر موارد یادشده، هر ترم تعداد مشخصی از واحدهای درسی را پشت سر بگذارید و گواهی قبولی در آن‌ها را به اداره امور بورسیه دانشگاه خود تحویل دهید تا بتوانید ویزای تحصیلی ایتالیا را تمدید کنید. علاوه بر این ممکن است هر دانشگاهی شرایط خاص خود را از نظر سن و معدل داشته باشد، بنابراین حتما پیش از اقدام، سایت موسسه مقصد را به دقت بررسی کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

اگر می‌خواهید از بورسیه ایتالیا استفاده کنید باید مدارک زیر را به سازمان امور بورسیه دانشگاه مقصد یا دولت ایتالیا تحویل دهید تا شرایط شما را بررسی و در صورت امکان کمک‌هزینه را برای‌تان لحاظ کنند:

 • مدرک شناسایی دانشجو از جمله پاسپورت و عکس جدید؛
 • نامه اثبات سطح پایین تمکن مالی دانشجو یا خانواده او؛
 • پرینت حساب‌های بانکی و رونوشت دارایی‌های خانوادگی؛

در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری علاوه بر مدارک یادشده به موارد زیر هم نیاز خواهید داشت:

 • مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات؛
 • توصیه‌نامه از ۲ استاد معتبر؛
 • رزومه پژوهشی یا کاری مرتبط با رشته تحصیلی؛
 • مقاله ISI منتشرشده در نشریات بین‌المللی معتبر؛
 • ارائه برنامه پژوهشی روشن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.

مبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیا

مقدار بورسیه تحصیلی ایتالیا به نوع بورسیه و مقطع تحصیلی بستگی دارد. مبلغ برخی از این بورسیه‌ها متغیر است و بسته به نیاز مالی دانشجو کاهش یا افزایش می‌یابد. برخی دیگر، سقف معینی دارند و مبلغ مشخصی را به صورت ماهانه یا سالانه در اختیار دانشجو قرار می‌دهند.

بورسیه استانی می‌تواند در دسته بورسیه‌های تحصیلی رایگان در ایتالیا قرار بگیرد. این کمک‌هزینه تحصیلی حالت فول فاند دارد و تمام هزینه‌های اقامت، تحصیل و زندگی دانشجو را تامین می‌کند. مبلغ این بورسیه معمولا سالانه ۶.۸۰۶ یورو است اما می‌تواند برای تامین هزینه‌های خوابگاه و غذا افزایش یابد.

بورسیه دولتی کشور ایتالیا به صورت ترمی و به مبلغ ۹۰۰ یورو در ماه، پرداخت می‌شود. مقدار این بورسیه برای یک ترم چیزی در حدود ۲.۷۰۰ تا ۳.۶۰۰ یورو خواهد بود. با این مبلغ می‌توانید هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا را به راحتی تامین کنید.

مبلغ بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا کاملا متغیر است و بستگی به نوع نیاز دانشجو دارد. برخی از این بورسیه‌ها تنها هزینه شهریه را پوشش می‌دهند، برخی دیگر هزینه خوابگاه و غذا را تامین می‌کنند و تعدادی هم در دسته بورسیه فول فاند ایتالیا قرار دارند.

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

جهت دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا باید مراحل خاصی را پشت سر بگذارید. این مراحل برای دریافت بورسیه‌های دولتی و استانی باید پیش از آغاز تحصیل انجام شود. همچنین به یاد داشته باشید که مراحل دریافت بورسیه دانشگاهی در هر دانشگاه متفاوت است و باید با مراجعه به اداره امور رفاهی و خدمات دانشجویی کارهای آن را پیگیری کنید.

مراحل دریافت بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا به شکل زیر است:

 1. تعیین نوع بورسیه: در قدم اول نوع بورسیه مورد نیاز خود را تعیین کنید. توجه داشته باشید که اگر قرار است از بورسیه دانشگاهی استفاده کنید، باید دانشگاه مقصدتان مشخص باشد.
 2. ارتباط با استادان: بهتر است با استادان رشته خود ارتباط بگیرید و با ارائه رزومه تحصیلی و پژوهشی، نظر آن‌ها را جلب کنید تا به شما توصیه‌نامه بدهند.
 3. آماده‌سازی مدارک شناسایی و تحصیلی: لازم است که حتمامدارک هویتی و تحصیلی خود را را به صورت کامل آماده کنید.
 4. ثبت‌نام در سامانه رسمی بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا: در این مرحله باید وارد سایت Esteri.it (سامانه رسمی بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا) شوید و ثبت‌نام کنید. دز مرحله ثبت‌نام بورسیه خود را انتخاب و مدارک‌تان را آپلود کنید.
 5. انتظار برای پردازش و اعلام نتیجه: پس از طی کردن تمام مراحل و ثبت‎‌نام در بورسیه مورد نظر، باید منتظر نتیجه نهایی بمانید.

برای دریافت بورسیه‌های دانشگاهی ممکن است لازم باشد مراحلی از کار را در سایت رسمی خود دانشگاه پیگیری کنید؛ برای اطلاع دقیق از این موضوع حتما سایت دانشگاه را بررسی کنید.

مدت زمان پردازش درخواست بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا

پس از ثبت درخواست بورسیه روی سایت Esteri.it باید منتظر دریافت نتیجه بمانید. اعلام نتایج ممکن است خیلی سریع اتفاق بیفتد یا کمی طول بکشد. به صورت میانگین برای رسیدگی به درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا و اعلام نتایج نهایی حدود یک ماه زمان نیاز است.

رشته‌های دارای بورسیه تحصیلی در ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا به اغلب رشته‌های تحصیلی تعلق می‌گیرند، با این حال، در برخی رشته‌ها احتمال دریافت فاند ایتالیا بیشتر است. رشته‌های تحصیلی زیر بیشترین فرصت را برای دریافت بورسیه در ایتالیا دارند:

رشته بهترین بورسیه موجود
رشته‌های مهندسی Politecnico di Milano Excellence Scholarship
رشته علوم کامپیوتر University of Pisa Scholarship
رشته‌های پزشکی University of Padua Scholarship
رشته حقوق University of Bologna Scholarship
رشته مدیریت Bocconi University Scholarship
رشته زبان و ادبیات انگلیسی University of Siena Scholarship
رشته روانشناسی University of Rome Scholarship
رشته‌های حوزه هنر و موسیقی Accademia di Belle Arti di Firenze Scholarship
رشته فیزیک Scuola Normale Superiore di Pisa Scholarship
رشته شیمی University of Milan Scholarship
برای انتخاب رشته تحصیلی خود، در این مقاله با پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا آشنا شوید.

دانشگاه‌های دارای بورسیه تحصیلی در ایتالیا

همانگونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، دسته‌ای از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا توسط دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند. این کمک‌هزینه‌ها تنوع بسیار زیادی دارند و موارد زیر، از جمله بهترین‌های آن‌ها هستند:

نام بورسیه دانشگاه ارائه‌دهنده
EDISU Piemonte Scholarship دانشگاه‌های پیمونت (پلی تکنیک تورینو، دانشگاه تورینو و دانشگاه شرق پیمونت)
Padua International Excellence Scholarship Programme دانشگاه پادوآ
Tuition Fee Waivers at University of Pavia for International Students دانشگاه پاویا
Bocconi Merit and International AwardsBocconi University offers merit-based scholarships to international students دانشگاه بوکونی
Politecnico de Milano Merit-Based Scholarships for International Students دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
Politecnico di Torino International Scholarships دانشگاه پلی‌تکنیک تورینو
Università Cattolica International Scholarships دانشگاه کاتولیکا

نتیجه‌گیری

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا به تمام دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط اعطا می‌شوند. برخی از این کمک‌هزینه‌ها مانند بورسیه استانی با عنوان فاند ایتالیا نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجویان را پوشش دهند. در صورتی که می‌خواهید در کشور ایتالیا ادامه تحصیل دهید، می‌توانید در سایت Esteri.it درخواست خود را ثبت کنید و منتظر اعلام نتیجه نهایی بمانید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان برای بورسیه تحصیلی ایتالیا، همین حالا با وکلای ما در آژانس تحصیلاتی آکادمی اپلای تماس بگیرید.

سوالات متداول

اخذ بورس تحصیلی ایتالیا چقدر زمان می‌برد؟

برای دریافت این بورسیه‌ها حدود یک ماه زمان لازم است.

بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا چه مقدار از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهند؟

برخی بورسیه‌ها مانند بورسیه استانی تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهند و برخی دیگر مانند بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی به صورت درصدی پرداخت می‌شوند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند