Search
Close this search box.

معرفی بهترین شغل های دانشجویی در کانادا

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های‌ دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند، مسائل و مشکلات مالی و مدیریت هزینه‌ها است. بنابراین، پیدا کردن یک شغل پاره وقت و پر درآمد کمک زیادی به پرداخت شهریه و هزینه زندگی آن‌ها در این کشور می‌کند. مشاغل دانشجویی در کانادا مزیت‌های زیادی برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال برخی شرکت‌ها، بازپرداخت شهریه دانشجویان را بر عهده می‌گیرند یا بیمه درمانی برای آن‌ها فراهم می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی برای پیدا کردن بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا باید زبان انگلیسی را به خوبی بلد باشند، ویزای تحصیلی داشته باشند و برای موفقیت در دانشگاه، امتحانات و وظایف شغلی خود برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند. در این مقاله بهترین و پردرآمدترین شغل‌های دانشجویی در کانادا معرفی شده‌اند.

اهمیت کار دانشجویی در کانادا

پیدا کردن کار دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی علاوه‌بر کسب درآمد مزایای دیگری نیز دارد. اکثر دانشجویانی که برای تحصیل اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌کنند، هیچ دوست یا آشنایی در این کشور ندارند. بنابراین پیدا کردن یک کار دانشجویی ضمن تحصیل در کانادا کمک زیادی به افزایش ارتباطات دانشجو می‌کند.

همچنین، بالا بردن تجربیات و سوابق کاری در دوران دانشجویی و ورود زود هنگام به بازار کار پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا احتمالا شانس پیدا کردن شغل مناسب پس از اتمام تحصیل و اخذ اقامت دائم در کانادا را افزایش می‌دهد.

بنابراین برای قوی کردن رزومه کاری، آشنایی با بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا کمک زیادی به شما می‌کند. اما چگونه باید بهترین شغل‌های پاره وقت در کانادا را پیدا کرد؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

پیدا کردن کار پاره وقت در کانادا برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی مجاز به کار کردن در دوران دانشجویی خود هستند، اما برای پیدا کردن بهترین مشاغل دانشجویی در کانادا، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • کارفرمایان ممکن است محدودیت‌های زمانی در نظر بگیرند که قانون خاصی برای این محدودیت وجود ندارد و توسط خود کارفرما مشخص می‌شود. پس بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، این مورد را با کارفرمای خود چک کنید.
 • کارفرمایان مختلف، معیارها و شرایط متفاوتی برای قبول کردن یا تایید کار شما خواهند داشت. بنابراین برای کسب موفقیت‌های بیشتر، بهتر است پیش‌نیازهای کارفرمای خود را شناسایی کنید.
 • طبیعتا حقوقی که از کارهای پاره وقت و دانشجویی دریافت می‌کنید، از کارهای تمام وقت کمتر است؛ پس نباید انتظار زیادی داشته باشید. به همین منظور برای اینکه از شغل دانشجویی خود بیشترین درآمد را داشته باشید، در این مقاله پردرآمدترین شغل‌های دانشجویی در کانادا را به شما معرفی خواهیم کرد.
 • ممکن است به دلیل نداشتن سابقه کاری و زمان محدودی که به خاطر شرایط تحصیلی خود دارید، پیدا کردن شغل مناسب کمی زمان‌بر باشد اما لازم نیست نگران باشید، چرا که شغل‌های پاره وقت زیادی وجود دارند که منتظر شما هستند.
 • دانشجویانی که در کانادا در حال تحصیل هستند، تنها در صورتی اجازه کار کردن را دارند که دانشجوی یک دوه آموزشی تمام وقت و بلند مدت باشند.
 • حداکثر زمانی که دانشجویان بین‌المللی در کانادا مجاز به کار کردن هستند ، 20 ساعت در هفته است. البته دانشجویان در دوره تعطیلات می‌توانند به صورت تمام وقت نیز کار کنند.

بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا

اگر اطلاعات کافی از نیازمندی‌های کشور کانادا حول بازار و نیروی کار داشته باشید، خیلی راحت‌تر شغل مناسبی برای خود پیدا خواهید کرد. به همین منظور، در این بخش به معرفی بهترین و پردرآمدترین شغل‌های دانشجویی در کانادا می‌پردازیم.

 1. سرور/ متصدی بار
 2. دستیار فروش
 3. باریستا
 4. سگ گردانی
 5. معلم خصوصی (تدریس دروس مختلف، موسیقی و …)
 6. راننده تاکسی (اینترنتی/ دلیوری باکس)
 7. دستیار آموزشی
 8. فریلنسری
 9. پرستار بچه
 10. مترجم
 11. حسابدار
 12. دستیار خدمات مشتری
 13. آشپزی
 14. مجری برنامه
 15. نویسنده / ویراستار
 16. مسئول شبانه هتل
 17. مربی تناسب اندام
 18. جزوه نویسی
 19. جمع کردن کمک مالی برای خیریه‌ها
 20. متصدی کتابخانه
بهترین رشته‌های تحصیلی کانادا جهت مهاجرت به این کشور کدامند؟

سرور/متصدی بار

این شغل از آن جایی بین دانشجویان بین‌المللی محبوب شده که بسیار راحت است، مزایا و ویژگی‌های یک بارمن به شرح زیر است:

 • نیاز به آموزش زیادی ندارد.
 • با گرفتن انعام که بین 15% – 20% دستمزد ساعتی است، می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید.
 • اگر شب‌ها یا آخر هفته‌ها (تعطیلات) کار کنید، انعام‌ها بیشتر خواهند بود.

درآمد: ساعتی 13 دلار کانادا به طور میانگین محاسبه می‌شود.

دستیار فروش

دستیاران فروش در خرده فروشی‌ها به فروش اجناسی مانند مواد غذایی، لباس و … مشغول هستند. از ویژگی‌ها و مزیت‌های این شغل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این کار معمولا با ثبات است.
 • برخی موسسات کمیسیون‌های کمی با هر فروش به شما خواهند داد.
 • با گذشت زمان، مهارت‌های زیادی در این شغل یاد می‌گیرید که در آینده به شما کمک می‌کند. (مانند روابط اجتماعی و برقراری ارتباط)

درآمد: ساعتی 14 دلار اعلام شده است.

باریستا

باریستا از شغل های دانشجویی کانادا

 

این شغل برای کسانی مناسب است که محیط پر سر و صدا و جنجالی کافه‌ها را دوست دارند. از مزیت‌های این شغل می‌توان به ساعت کاری منعطف آن اشاره کرد.

درآمد: ساعتی 14 دلار کانادا به طور متوسط در نظر گرفته می‌شود.

سگ گردانی

سگ گردانی یک شغل جدید و on-call است. به این معنا که ساعت کاری مشخصی ندارد و هر زمان که دوست داشته باشید می‌توانید کار کنید. توجه داشته باشید که این کار بخاطر مسئولیت بالایی که دارد، نیازمند مجوز است.

درآمد: میانگین 15 دلار کانادا در هر ساعت است.

معلم خصوصی

تدریس خصوصی درآمد زیادی برای کسانی که به دنبال کار پاره وقت هستند به همراه دارد. معلم خصوصی تنها مختص کسانی که دروس ریاضی، فیزیک، شیمی و … را تدریس می‌کنند نیست، بلکه اگر مسلط به نواختن یک ساز هستید، می‌توانید به عنوان معلم خصوصی، آن ساز را آموزش دهید. درآمد یک معلم موسیقی بستگی به سابقه و مهارت او دارد.

درآمد معلم خصوصی: بین 30 – 60 دلار در هر ساعت است.

درآمد معلم موسیقی: از ساعتی 24 دلار شروع می‌شود و به 100 الی 150 دلار نیز می‌رسد.

راننده تاکسی (اینترنتی/دلیوری باکس)

 

راننده تاکسی یکی از شغل‌هایی است که از قدیم وجود داشته، ساعت کاری مشخصی ندارد و در صورتی که ماشین داشته باشید می‌توانید در مسیرهای روزانه خود نیز کار کنید.

درآمد: 17 تا 22 دلار در ساعت برای رانندگان اوبر تخمین زده می‌شود.

دستیار آموزشی

این شغل مناسب کسانی است که می‌خواهند در محیط دانشگاه کار کنند. اساتید دانشگاه‌ها برای تدریس، حل تمرین‌های اضافه، صحیح کردن برگه‌های دانشجویان، برنامه‌ریزی درسی و … نیاز به دستیار دارند که این دستیارها را از میان دانشجویان خود انتخاب می‌کنند.

درآمد: 15 الی 16 دلار در ساعت است.

فریلنسری

فریلنسری بهترین شغل ضمن تحصیل در کانادا

شغل‌های فریلنسری انواع مختلفی دارد و به دلیل انعطاف‌پذیر بودن ساعات کاری برای دانشجویان بسیار مناسب است. تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، یکی از شغل‌های فریلنسری است.

درآمد: بسته به شغل متفاوت است، اما بین 20 تا 40 دلار در هر ساعت تخمین زده می‌شود.

پرستار بچه

بسیاری از افراد به کودکان علاقه زیادی دارند. این افراد می‌توانند علاوه‌بر لذت بردن از همنشینی با کودکان، هنگام مراقبت از آن‌ها دروس خود را مطالعه و دستمزد نیز دریافت کنند. دستمزد پرستاران کودک با توجه به وظایفی که دارند، متفاوت است. برخی از وظایف یک پرستار کودک عبارت است از:

 • مراقبت از کودکان
 • نظافت و شستن لباس
 • تغذیه کودکان
 • رفت‌وآمد کودک به مدرسه
 • سازمان‌دهی برنامه روزانه

درآمد: ساعتی 14.67 دلار محاسبه شده است.

مترجم

برای اینکه بتوانید به عنوان یک مترجم کار کنید، باید دارای مهارت‌های زبانی خوبی باشید. مترجمان می‌توانند به صورت مستقل یا برای سازمان، شرکت و … کار کنند. درآمد این افراد بستگی به سطح مهارت آن‌ها دارد.
درآمد: بین 14 تا 55 دلار در هر ساعت تخمین زده می‌شود.

روش‌های تحصیل رایگان در کانادا چیست؟

حسابدار

از آن‌جایی که هر کسب‌و‌کار نیازمند یک حسابدار است، باعث افزایش تقاضا برای این شغل شده است. برای اینکه بتوانید در این شغل کاری پیدا کنید باید رشته دانشگاهی مرتبط و با مهارت‌های کامپیوتری نیز آشنایی داشته باشید.

درآمد: 25 دلار کانادا در هر ساعت است.

دستیار خدمات مشتری

خدمات مشتریان شغلی است که با مشتریان سر و کار دارد. این افراد باید نیازهای مشتریان را بشناسند و با توجه به آن با مشتری ارتباط برقرار کنند، به سوالات آن‌ها پاسخ دهند، سفارش بگیرند، شکایات آن‌ها را رفع کنند و محصولات خود را به فروش برسانند.

درآمد: ساعتی 21 دلار کانادا درآمد این افراد است.

آشپزی

اگر آشپزی خوبی دارید، می‌توانید دستورالعمل‌ها را دنبال کنید، مسئولیت سلامت غذا را بر عهده بگیرید، برای آماده‌سازی به موقع وعده‌های غذایی برنامه‌ریزی کنید و …، این شغل یکی از بهترین شغل‌های دانشجویی در کانادا برای شما محسوب می‌شود.

درآمد: 13 الی 15 دلار کانادا برای هر ساعت تخمین زده می‌شود.

مجری انجام کارها

شاید فکر کرده باشید منظور از مجری، کار در تلویزیون است. اما در اینجا منظور از مجری، همان اجرا کننده برنامه‌ها، پروژه‌ها و کارهایی که به برنامه درسی ارتباط دارد است. این افراد در واقع برگزاری این فعالیت‌ها را تسهیل می‌کنند.

درآمد: مجری برنامه‌ها چیزی در حدود 13 دلار برای هر ساعت درآمد دارد.

نویسنده یا ویراستار

شغل ویراستاری یکی از محبوب‌ترین و پر درآمدترین شغل‌های دانشجویی در کانادا است. برای نوشتن محتوا باید علاوه‌بر مهارت‌های ویرایشی و نگارشی، دارای خلاقیت زیادی باشید. از دیگر مواردی که برای موفقیت در شغل نویسندگی نیاز دارید، این است که محتوای خود را به موقع تحویل دهید. همچنین پیشنهاد می‌شود برای تسلط بهتر در نوشتن، مباحثی را انتخاب کنید که درباره آن‌ها اطلاعات داشته باشید.

ویراستاری در واقع همان ویرایش متون است. بنابراین، اشخاصی در انجام این کار موفق می‌شوند که به دستور زبان، املا کلمات و موارد این چنینی تسلط داشته باشند.

درآمد: درآمد یک ویراستار چیزی در حدود 55 دلار در ساعت محاسبه می‌شود.

مسئول شبانه هتل

برای این‌که بتوانید به عنوان یک مسئول شبانه هتل فعالیت کنید باید بتوانید از پس کارهای زیر بربیایید.

 • انجام فرآیندهای رزرو برای مشتریان
 • انجام کارهای اداری هتل
 • آشنایی با ریاضیات و حسابداری
 • بیدار ماندن در طول شب

درآمد: 29 دلار برای هر ساعت است.

مربی ورزش و تناسب اندام

افراد عادی نمی‌توانند در این شغل فعالیت کنند، چرا که تنها با داشتن مدرک یا گواهینامه مربوط به آن می‌توان به عنوان یک مربی ورزش کار کرد. درآمد مربیان ورزشی با توجه به اینکه در سالن‌ها یا به صورت خصوصی کار می‌کنند، متفاوت است.

درآمد: میانگین درآمد یک مربی ورزشی معمولی 30 دلار در ساعت است. این در حالی‌ست که مربیان برای جلسات خصوصی خود در باشگاه‌ها یا خانه افراد، بین 75 تا 100 دلار هزینه دریافت می‌کنند.

جزوه نویسی

نوشتن جزوه در کانادا برای کمک به افرادی که شنوایی یا توانایی نوشتن جزوه را ندارند، درآمد بسیار خوبی دارد.

درآمد: به طور متوسط، 36 دلار در ساعت محاسبه می‌شود.

جمع کردن کمک‌های مالی برای خیریه

همانطور که از نام این کار مشخص است، برخی از افراد برای جمع کردن کمک‌های مالی برای موسسات خیریه فعالیت می‌کنند.

درآمد: این کار تا ساعتی 30 دلار به طور میانگین درآمد دارد.

متصدی کتابخانه

برای این‌که در این شغل مشغول به کار شوید، نیازی به مهارت‌های خاصی نخواهید داشت. تنها در برخی موارد خاص، تجربه کار دفتری می‌تواند به شما کمک کند. این شغل به دلیل راحت بودن، یکی از بهترین شغل‌های پاره‌وقت در کانادا به حساب می‌آید.

درآمد: 19 دلار در ساعت

0 تا 100 شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی کانادا را مطالعه کنید.

قوانین کار دانشجویی در کانادا

اگر می‌خواهید در کنار تحصیل در کانادا، به کاری مشغول شوید و کسب تجربه و درآمد کنید، باید قوانین کار ضمن تحصیل در کانادا را نیز رعایت کنید. برخی از این قوانین در ادامه آورده شده‌اند:

1. دریافت سین نامبر(SIN number)

سین نامبر، در واقع وضعیت اقامت شما را نشان می‌دهد. از آن‌جایی که کار کردن در کانادا با بعضی از ویزاها امکان‌پذیر نیست، بررسی وضعیت ویزا و اقامت افراد قبل از استخدام، ضروری است. سین نامبر در ابتدای ورود به کشور کانادا، به شما داده می‌شود.

2. مجوز تحصیلی قابل‌قبول

افرادی که در زمان تحصیل خود کار می‌کنند، ممکن است داخل دانشگاه (کار دانشجویی) یا خارج از دانشگاه مشغول شوند. افرادی که خارج از دانشگاه کار می‌کنند باید حتما مجوز تحصیلی معتبری ارائه دهند؛ این در حالی است که اگر داخل دانشگاه مشغول باشند، نیازی به مجوز تحصیلی نخواهند داشت.

3. ساعت کار مجاز

زمانی که در دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنید، تنها اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته را دارید.

نکته: در برخی موارد که به صورت پاره‌وقت تحصیل می‌کنید، اگر اجازه کار دانشجویی در کانادا به شما داده شود، مجاز به کار کردن به مدت 40 ساعت در هفته خواهید بود.

مالیات دانشجویان بین‌المللی در کانادا چگونه است؟

وضعیت اقامت، مجوزها و ویزا روی میزان و نحوه پرداخت مالیات دانشجویان مقیم کانادا تاثیرمی‌گذارد. مقدار مالیات با توجه به میزان شهریه، درآمد کار دانشجویی در کانادا، وام‌های دانشجویی (در صورت وجود) و … محاسبه می‌شود.

برگه‌های مالیاتی برای شما پست می‌شوند یا از طریق حساب کمک دانشجویی و به صورت آنلاین قابل مشاهده هستند.

نکته: در صورتی که دانشجویان بین‌المللی در کشور مبدا خود درآمدی داشته باشند، باید مالیات آن را به CRA پرداخت کنید.

جمع‌بندی مقاله

اگر به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا در حال تحصیل هستید، می‌توانید با پیدا کردن یک شغل پاره وقت کسب درآمد کنید، مهارت‌های خود را افزایش دهید و تجربه شغلی به دست بیاورید. به همین منظور بهتر است پردرآمدترین شغل‌های دانشجویی در کانادا و نیازهای این کشور را بهتر بشناسید.

سوالات متداول

ساعات کاری دانشجویان در حال تحصیل در کانادا چگونه است؟

در صورتی که دانشجو در محیط دانشگاه کار کند، هیچ محدودیتی در تایم کاری او وجود نخواهد داشت. اما اگر خارج از دانشگاه مشغول به کار شود، تنها 20 ساعت در طول هفته اجازه کار کردن خواهد داشت.

دانشجویان بین‌المللی چگونه باید کارهای پاره وقت پیدا کنند؟

راه‌های زیادی برای پیدا کردن کارهای دانشجویی وجود دارد. از جمله سایت‌ها و کاریابی‌های آنلاین، تابلو اعلانات دانشگاه‌ها یا کانال‌های خبر دانشگاه، روزنامه‌های محلی، لینکدین، آشنایی با کارفرما و ... .

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 2 میانگین: 4]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند