Search
Close this search box.

شرایط خوابگاه دانشجویی در ترکیه چیست؟

در سال‌های اخیر تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را به‌عنوان هدف خود انتخاب می‌کنند؛ زیرا این کشور به‌دلیل نزدیکی به ایران و داشتن دانشگاه‌های سطح بالا و در عین‌حال شهریه ارزان، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
امکان رزرو آسان و اقامت در خوابگاه های دانشجویی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار در مهاجرت تحصیلی دانشجویان به یک کشور است که خوشبختانه بیشتر دانشگاه‌های ترکیه خوابگاه های زیادی را با امکانات رفاهی عالی به متقاضیان ارائه می‌دهند.
برای کسب اطلاعات کامل و جامع درباره شرایط سکونت در خوابگاه های دانشجویی ترکیه، حداقل اجاره ماهانه آن‌ها و سایر جزئیات مهم در این مطلب با آژانس تحصیلی آکادمی اپلای همراه باشید.

انواع اسکان دانشجویی در ترکیه

دانشجویان بین‌المللی برای سکونت در ترکیه حین تحصیل می‌توانند از انواع اقامتگاه‌های موجود استفاده کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

خوابگاه های وابسته به دانشگاه

خوابگاه های وابسته به دانشگاه عبارتند از:

 • خوابگاه‌ دانشگاه‌های دولتی که توسط وزارت جوانان و ورزش ترکیه اداره می‌شود. این مراکز هزینه متوسط و مقرون به صرفه‌ای دارند اما ظرفیت آن‌ها معمولا بسیار پایین است و داوطلبان بومی، دانشجویان ممتاز و بورسیه‌شده در اولویت پذیرش قرار می‌گیرند.
 • خوابگاه دانشگاه های خصوصی که توسط خود موسسه آموزشی اداره می‌شود. این اقامت‌گاه‌ها بسته به هر دانشگاه از امکانات مختلفی برخوردارند.

معمولا این اقامتگاه‌ها در محوطه یا اطراف دانشگاه قرار دارند. در برخی موارد نیز دانشگاه‌ها برای افزایش ظرفیت با تعدادی از پانسیون‌های خصوصی قرارداد همکاری می‌بندند که این مراکز ممکن است در فاصله دورتری از پردیس قرار داشته باشند.

خوابگاه های خصوصی دانشجویی

خوابگاه های خصوصی توسط اشخاص یا سازمان‌های خصوصی اداره می‌شوند و معمولا هزینه بالاتر و امکانات بیشتری دارند. این اقامتگاه‌ها اکثرا در مراکز شهر واقع شده‌اند و داوطلبان قبل از رزرو اتاق باید فاصله خوابگاه تا دانشگاه و هزینه حمل‌و‌نقل را در نظر بگیرند.

اجاره آپارتمان مستقل

اجاره آپارتمان شخصی در ترکیه از هزینه بالاتری نسبت به سایر گزینه‌ها برخوردار است اما از نظر استقلال و حریم شخصی بسیار مناسب‌تر است. همچنین متقاضیان می‌توانند یک آپارتمان اجاره کرده و به صورت اشتراکی با سایر دانشجویان در آن زندگی کنند. در این صورت تمامی مخارج شامل اجاره، قبض آب و برق و گاز و… تقسیم می‌شود و بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

خوابگاه‌های متفرقه دیگر

در صورتی که داوطلبان موفق به رزرو خوابگاه یا اجاره آپارتمان نشدند می‌توانند از موارد زیر استفاده کنند:

 • خوابگاه‌های وقفی (Waqf): این خوابگاه‌ها توسط سازمان‌های خیریه و اوقاف مذهبی ترکیه اداره می‌شوند و برای حمایت مالی از دانشجویان بومی و بین‌المللی فعالیت می‌کنند. هزینه و امکانات این اقامتگاه‌ها نیز با سایر مراکز تقریبا یکسان است اما داوطلبان باید در مراسم‌های مختلف مذهبی شرکت کرده و قوانین سخت‌گیرانه آن را رعایت کنند.
 • زندگی با خانواده ترکیه‌ای: این گزینه برای دانشجویانی که می‌خواهند با یک خانواده ترکیه‌ای زندگی کنند و فرهنگ و زبان آن‌ها را یاد بگیرند مناسب است. متقاضیان می‌توانند از طریق سایت‌هایی مانند Homestay.com یا Homestayfinder.com با این خانواده‌ها ارتباط بگیرند و یک اتاق مبله از آن‌ها اجاره کنند.
 • هتل‌ها: دانشجویانی که قبل از ورود به ترکیه اقدام به رزرو خوابگاه نکرده‌اند می‌توانند به طور موقت در هتل و سوئیت‌های اجاره‌ای سکونت داشته باشند.
شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه چگونه است؟

نحوه ثبت‌نام و پیدا کردن انواع اسکان دانشجویی در ترکیه

نحوه ثبت‌نام و پیداکردن محل سکونت به انواع مختلف اقامتگاه‌ها و قوانین آن‌ها بستگی دارد که در ادامه به صورت جداگانه به هرکدام می‌پردازیم:

خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه: برای ثبت‌نام و رزرو در این خوابگاه‌ها باید به سایت هر دانشگاه مراجعه کرده و به صورت آنلاین فرم درخواست خود را تکمیل و ارسال کنید.

خوابگاه‌های خصوصی: این اقامتگاه‌ها وابسته به هیچ نهادی نیستند و توسط اشخاص و به صورت خصوصی اداره می‌شوند و برای رزرو اتاق در آن‌ها می‌توانید از طریق سایت آن‌ها یا مراجعه حضوری اقدام کنید.

اجاره آپارتمان مستقل: برای اجاره آپارتمان یا خانه شخصی در ترکیه می‌توانید از سایت‌های موجود اقدام کنید یا پس از ورود به ترکیه از طریق آژانس‌های اجاره خانه به جستجو مکان مناسب خود بپردازید.

برای آشنای با شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه کلیک کنید.

سایت‌های اجاره خوابگاه دانشجویی در ترکیه

در سال‌های اخیر سایت‌های بسیاری برای رزرو آنلاین خوابگاه دانشجویی در ترکیه طراحی شده است که ۲ مورد از معتبرترین آن‌ها عبارتند از:

سایت Globalacademia.com: این سایت به شما کمک می‌کند تا خوابگاه دانشجویی مناسب با شرایط و بودجه‌تان را در ترکیه پیدا کنید. شما می‌توانید بر اساس شهر، منطقه و دانشگاه جستجو کنید و از قیمت، امکانات و موقعیت خوابگاه‌های مختلف مطلع شوید. همچنین، می‌توانید بدون هزینه رزرو خود را انجام دهید و با اقامتگاه‌های مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید.

سایت Student.com: این سایت یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های اسکان دانشجویی در جهان است که خدمات خود را در ترکیه نیز ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از فیلترهای مختلف، گزینه مناسب خود را از بین هزاران خوابگاه دانشجویی در ترکیه پیدا کنید. همچنین برای دریافت مشاوره درباره سکونت دانشجویی می‌توانید از پشتیبانی آن نیز کمک بگیرید.

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه را دارید مطالعه مطلب روبه‌رو را از دست ندهید..

آژانس‌های دانشجویی برای اجاره آپارتمان

آژانس‌های دانشجویی به عنوان واسطه بین دانشجویان و صاحب‌خانه عمل می‌کنند و مناسب‌ترین گزینه‌های ملکی را برای متقاضیان پیدا می‌کنند. دانشجویان قبل از مراجعه به این آژانس ها باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:

 • حتما به شرکتی معتبر مراجعه کنید تا در صورت پرداخت هزینه به آن دچار ضرر و زیان مالی نشوید؛
 • هنگام انتخاب خانه، فاصله آن از دانشگاه و هزینه حمل‌و‌نقل را نیز در نظر بگیرید؛
 • قبل از رزرو، نظرات سایر دانشجویان را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری به شما درباره آن منطقه و مکان بدهد.

تعدادی از آژانس‌های معتبر برای اجاره خانه در ترکیه که به صورت آنلاین نیز خدمات خود را ارائه می‌کنند، عبارتند از:

 • globalvizyon.com
 • Erasmusplay.com
 • Rentola.com
 • Findresultsnow.com
 • Erasmuso.com
 • globalacademia.com

روش‌های دیگر اجاره خوابگاه و مسکن

داوطلبان برای اجاره خوابگاه و خانه دانشجویی می‌توانند پس از ورود به ترکیه به آژانس‌های اجاره خانه مراجعه کنند و نسبت به بودجه و شرایط خانه مناسب خود را اجاره کنند. همچنین دانشجویان این امکان را دارند تا از طریق دفتر مسکن دانشگاه خوابگاه مناسب خود را پیدا کنند. در تابلو اعلانات دانشگاه‌ها نیز همیشه آگهی‌هایی مانند اجاره اتاق در خانه مشترک وجود دارد که دانشجویان از این طریق می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و هم‌خانه شوند.

امکانات خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

خوابگاه دانشجویی در ترکیه

اکثر دانشگاه‌های ترکیه در محوطه خود خوابگاه دانشجویی ارائه می‌دهند و در صورت تکمیل ظرفیت آن‌ها، خوابگاه‌های خصوصی نیز در اقصی نقاط شهر موجود هستند. از جمله امکانات خوابگاه های دانشجویی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اینترنت رایگان
 • باشگاه ورزشی
 • خشکشویی
 • نظافت روزانه
 • نگهبانی ۲۴ ساعته
 • اتاق مطالعه

قوانین خوابگاه دانشجویی در ترکیه

قوانین خوابگاه دانشجویی در ترکیه بسته به هر دانشگاه متفاوت است، اما برخی از قوانین کلی به شرح زیر است:

 • ودیعه و اجاره ماهانه باید به موقع پرداخت شود؛
 • اکثر خوابگاه‌ها قانون منع رفت‌وآمد در ساعات مشخصی دارند. یعنی ساکنان تا حداکثر ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب باید در اتاق خود باشند؛
 • برای دعوت یا اقامت مهمان باید از قبل با مدیر خوابگاه هماهنگی‌های لازم انجام شود؛
 • ایجاد سر و صدا از ساعت ۱۱ شب تا ۸ صبح ممنوع است؛
 • در خوابگاه‌هایی که امکانات نظافت روزانه ندارند، دانشجویان مسئول پاکیزگی و تمیزی اتاق خود هستند؛
 • نوشیدن مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر و کشیدن سیگار در خوابگاه ممنوع است؛
 • نگهداری از حیوانات خانگی در محیط خوابگاه ممنوع است؛
 • در صورت تخطی از قوانین خوابگاه، ساکنان با برخورد انضباطی و حتی اخراج نیز مواجه می‌شوند.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت خوابگاه دانشجویی در ترکیه

خوابگاه‌های دانشجویی شرایط و مدارک متفاوتی را برای اخذ پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند اما شرایط عمومی به شرح زیر است:

 • داوطلبان برای اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی وابسته به دانشگاه باید در دوره‌های تمام‌وقت ثبت‌نام کنند؛
 • در تعدادی از دانشگاه‌های دولتی، شرط معدل و حداقل واحد اخذشده در هر ترم برای ادامه سکونت در خوابگاه وجود دارد؛
 • کپی از پاسپورت معتبر؛
 • ویزای دانشجویی؛
 • گواهی تمکن مالی؛
 • نامه پذیرش دانشگاه؛
 • گواهی تاییدیه برای سکونت در خوابگاه از سوی دانشگاه؛
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی؛
 • بیمه نامه.

ددلاین رزرو هر خوابگاه متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط خاص، مدارک مورد نیاز و آخرین مهلت برای درخواست خوابگاه دانشجویی باید با دفتر مسکن دانشجویی دانشگاه خود تماس بگیرید.

مراحل درخواست خوابگاه دانشجویی در ترکیه

مراحل درخواست خوابگاه دانشجویی در ترکیه به ددلاین و شرایط هر دانشگاه بستگی دارد اما به طور کلی می‌توان موارد زیر را در نظر داشت:

 1. مطالعه سایت دانشگاه درباره قوانین و شرایط سکونت در خوابگاه، هزینه اجاره و…؛
 2. تکمیل فرم درخواست آنلاین در سایت دانشگاه؛
 3. تهیه و ارسال مدارک لازم؛
 4. پرداخت هزینه درخواست.

معمولا طی ۲ هفته تا ۱ ماه‌ونیم نتیجه درخواست شما از طریق ایمیل اطلاع داده می‌شود؛ پس بهتر است دو ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای رزرو خوابگاه دانشجویی خود اقدام کنید.

هزینه‌های خوابگاه دانشجویی در ترکیه

هزینه‌های خوابگاه دانشجویی در ترکیه

هزینه خوابگاه های دانشجویی در ترکیه به نوع محل اقامت بستگی دارد که در جدول زیر آمده است:

نوع اسکان میزان اجاره ماهانه
خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه شروع از ۲۱۵ لیر
خوابگاه‌های خصوصی ۲.۵۰۰ لیر
خوابگاه‌های وقفی شروع از ۳۰۰ لیر
خانه مشترک ۱.۰۰۰ لیر
هتل (یک شب) شروع از ۵۰ لیر
اقامت با خانواده ترکیه‌ای (روزانه) شروع از ۱۵ لیر

کمک هزینه اسکان دانشجویی در ترکیه

دولت ترکیه و دانشگاه‌های آن شرایط خاصی به‌عنوان کمک‌هزینه اسکان ندارند، اما داوطلبان می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی موجود برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنند. تعدادی از این بورسیه‌ها کل هزینه اقامت را پوشش می‌دهند. همچنین داوطلبان با کار حین تحصیل نیز می‌توانند اجاره ماهیانه خود را پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی حداقل ۳۰ تا ۳۵ ساعت اجازه کار در این کشور را دارند و دستمزد کار پاره وقت در هر ساعت ۴۵ لیر است. دریافت حداقل حقوق ۵.۴۰۰ لیر ماهانه (قبل از کسر مالیات) در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر است.

 • مشاغلی همچون پیک موتوری، معلم خصوصی، فروشندگی، راهنمای تور گردشگری و… در بین داوطلبان خارجی بسیار رایج است.
 • لازم به ذکر است داوطلبان مقطع کارشناسی در سال اول تحصیلی اجازه کار ندارند و از سال دوم می‌توانند مشغول به‌کار شوند.

جمع‌بندی

کشور ترکیه در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است و به همین دلیل افزایش تقاضای انواع اقامتگاه‌های دانشجویی در این کشور نیز افزایش یافته است. این اقامتگاه‌ها که شامل خوابگاه‌های دولتی و خصوصی، خانه‌های مشترک، خوابگاه‌های وقفی و… هستند از امکانات متفاوتی برخوردارند که برای رفاه دانشجویان فراهم شده است.
هزینه اقامت در خوابگاه‌های دولتی و خانه های مشترک مناسب‌تر از سایر گزینه‌ها است و داوطلبان می‌توانند با دریافت بورسیه و کار حین تحصیل اقامت بسیار کم‌هزینه‌ای را تجربه کنند.
برای رزرو خوابگاه دانشجویی می‌توانید از وکلای ما در آژانس تحصیلی آکادمی اپلای راهنمایی بگیرید و از مشاوره رایگان آن‌ها بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

آیا بلافاصله پس از ورود به ترکیه از خوابگاه دانشجویی برخوردار خواهیم بود؟

در صورت رزرو آنلاین خوابگاه دانشجویی و دریافت پذیرش می‌توانید پس از ورود به ترکیه اقامت خود را در خوابگاه آغاز کنید.

ددلاین رزرو خوابگاه دانشجویی در ترکیه چه زمانی است؟

ددلاین رزرو خوابگاه های دانشجویی متفاوت است. اما برای پذیرش بهتر است ۲ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام کنید.

هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه به دانشگاه و امکانات آن بستگی دارد اما حداقل قیمت خوابگاه دانشجویی در این کشور ماهانه ۲۱۵ لیر است.

شرایط اسکان دانشجویی در ترکیه پس از ورود به چه شکل است؟

داوطلبان می‌توانند پس از ورود به ترکیه در هتل یا سوئیت‌های اجاره‌ای به‌طور موقت اقامت داشته باشند و برای رزرو خوابگاه های دولتی و خصوصی یا اجاره خانه به صورت حضوری اقدام کنند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند