Search
Close this search box.

شرایط خوابگاه دانشجویی در ایتالیا چگونه است؟

دانشجویان بین‌المللی برای انتخاب مقصد تحصیلی خود دغدغه‌های بسیاری دارند که یکی از مهم‌ترین آن ها اسکان در کشور مقصد است. کشور ایتالیا با داشتن دانشگاه‌های برتر دنیا و ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع، خوابگاه‌های دانشجویی نیز ارائه می‌کند، اما بسیار اهمیت دارد که از هزینه سکونت دانشجویی در ایتالیا، شرایط اسکان در خوابگاه‌ها، ددلاین رزرو آن‌ها و… اطلاع داشته باشیم تا در کنترل بهتر هزینه‌ها ما کمک کند. در این مطلب با آژانس تحصیلی آکادمی اپلای همراه باشید تا درباره انواع خوابگاه‌های دانشجویی ایتالیا بیشتر صحبت کنیم.

انواع اسکان دانشجویی در ایتالیا

داوطلبان بین‌المللی می‌توانند از انواع اقامتگاه‌های موجود برای سکونت در ایتالیا استفاده کنند. این خوابگاه‌ها به صورت دولتی، خصوصی، موقت یا طولانی‌مدت ارائه می‌شوند. دانشجویان پیش از هر اقدامی باید امکانات، شرایط پذیرش در خوابگاه، فاصله آن با دانشگاه، اجاره ماهانه و… را بررسی کرده تا مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنند.

در ادامه انواع مختلف مکان‌ها برای اسکان دانشجویان خارجی را معرفی می‌کنیم:

خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه

خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه شامل اقامتگاه‌های هر مرکز آموزشی است که در محوطه آن یا با فاصله کمی از پردیس قرار دارد. همچنین برخی از دانشگاه‌های دولتی برای افزایش ظرفیت با تعدادی از خوابگاه‌های داخل شهر قرارداد می‌بندند تا به دانشجویانشان خدمات ارائه کنند. اکثر پانسیون‌های طرف قرارداد در نزدیکی دانشگاه واقع شده‌اند. هزینه زندگی در خوابگاه‌های دولتی معمولا کمتر از سایر گزینه‌ها است اما میزان ظرفیت آن نیز بسیار پایین بوده و معمولا اولویت با شهروندان ایتالیا است.

خوابگاه‌های خصوصی دانشجویی

خوابگاه‌های خصوصی معمولا به اقامت‌گاه‌هایی گفته می‌شود که وابسته هیچ نهاد یا مرکزی نیستند، اما به دانشجویان خدمات مسکن ارائه می‌کنند. قوانین زندگی در این پانسیون‌ها اکثرا مشابه خوابگاه‌های دولتی بوده و فقط هزینه زندگی در آن‌ها بالاتر است.

این اقامتگاه‌ها ممکن است در فاصله بیشتری از دانشگاه‌ها قرار داشته باشند، اما به سیستم حمل‌و‌نقل عمومی دسترسی دارند. اکثر خوابگاه‌های خصوصی در مراکز شهر واقع شده‌اند که این مورد مزیت بزرگی برای دسترسی به مراکز خرید، تفریحی، کافی شاپ، رستوران و… است.

اجاره آپارتمان مستقل

دانشجویانی که بودجه بیشتری برای اسکان خود در نظر دارند می‌توانند از این گزینه استفاده کنند. داوطلبان برای اجاره آپارتمان در ایتالیا باید هزینه ودیعه، اجاره ماهانه، قبض‌های آب و برق و گاز را در نظر بگیرند. البته سکونت در آپارتمان‌ها از نظر حفظ حریم شخصی و داشتن استقلال بیشتر بسیار مورد توجه است. همچنین دانشجویان می‌توانند خانه و یا آپارتمان را با دیگر دانشجویان به‌صورت اشتراکی اجاره کنند تا در کاهش هزینه‌ها موثر باشد.

زندگی با خانواده‌های ایتالیایی

برخی از دانشجویان خارجی در صورت نیافتن خوابگاه‌های دانشجویی، از طریق سایت‌های موجود، با هدف کاهش هزینه‌های خود با یکی از خانواده‌های ایتالیایی ارتباط برقرار می‌کنند و یکی از اتاق‌های مبله آن‌ها را اجاره می‌کنند.

داوطلبان باید هنگام انتخاب، فاصله خانه تا دانشگاه و هزینه‌های حمل‌و‌نقل را در نظر داشته باشند. این روش به افزایش مهارت زبان ایتالیایی و آشنایی بیشتر با فرهنگ این کشور کمک بسیاری می‌کند.

خوابگاه‌های متفرقه دیگر

در صورتی که قبل از رسیدن به ایتالیا موفق به رزرو خوابگاه نشدید می‌توانید به طور موقت در هاستل، هتل یا سوئیت‌های اجاره‌ای سکونت داشته باشید. هاستل و هتل گزینه‌های اسکان گران‌تری هستند، اما برای مدتی کوتاه و تا یافتن مکانی مناسب برای سکونت دائم می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند.

شرایط اخذ ویزای همراه ایتالیا چیست؟

نحوه ثبت‌نام و پیدا کردن انواع اسکان دانشجویی در ایتالیا

نحوه ثبت‌نام و پیدا کردن محل سکونت برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا به نوع هر محل اقامت بستگی دارد. که در ادامه به صورت کوتاه هر کدام را بررسی می‌کنیم:

 • خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه: برای رزرو اتاق یا تخت در این خوابگاه‌ها باید به سایت هر دانشگاه مراجعه کنید و پس از مطالعه شرایط لازم، مدارک خود را ارسال کنید یا از طریق دفتر دانشگاه برای اجاره آن اقدام کنید.
 • خوابگاه‌های خصوصی: این خوابگاه‌ها به صورت خودگردان است و وابسته به هیچ نهادی نیستند. برای رزرو اتاق یا تخت در این مکان‌ها باید به سایت هر اقامتگاه مراجعه کنید یا به محل اصلی پانسیون مراجعه کرده و ثبت‌نام کنید.
 • اجاره آپارتمان مستقل: برای اجاره آپارتمان می‌توانید از سایت‌های موجود که انواع خانه‌ها و شرایط آن‌ها را منتشر می‌کنند استفاده کنید و سپس برای رزرو آن اقدام کنید. همچنین می‌توانید از آژانس‌های اجاره‌ خانه و آپارتمان نیز کمک بگیرید.
 • زندگی با خانواده ایتالیایی: با استفاده از وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید اطلاعات خود را منتشر کرده و درخواست خود را مطرح کنید یا پس از مطالعه آگهی‌های موجود با افراد ارتباط بگیرید.

سایت‌های اجاره خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

برای پیدا کردن بهترین گزینه خوابگاه دانشجویی و رزرو آن چندین سایت وجود دارد که داوطلبان با استفاده از آن‌ها و قبل از ورود به ایتالیا می‌توانند به راحتی محل سکونت خود را مهیا کنند.
برخی از این سایت‌ها عبارتند از:

 • Uniplaces: این سایت دارای صدها خوابگاه دانشجویی خصوصی و دولتی است که در اکثر شهرهای ایتالیا از جمله بولونیا، میلان و رم قرار دارند. داوطلبان می‌توانند اقامتگاه خود را به صورت آنلاین رزرو کنند.
 • Student.com: این سایت یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین سایت‌های اجاره خوابگاه دانشجویی در جهان است که در بیش از ۴۰۰ شهر و ۱۰۰۰ دانشگاه فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از فیلترهای مختلف مثل شهر، دانشگاه، نوع اتاق، قیمت و امکانات، به راحتی گزینه‌ مناسب خود را با توجه به نیاز و بودجه‌تان پیدا کنید؛ همچنین در صورت نیاز با تیم پشتیبانی سایت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آن‌ها بهره‌مند شوید. سایت Student.com مقالات مفید زیادی دربارۀ زندگی دانشجویی و نکات مربوط به اسکان در ایتالیا دارد که مطالعه آن‌ها قبل از ورود به این کشور برایتان بسیار موثر است.
 • Beyoo: بیو یکی از سایت‌های نوپا است که مجهزترین خوابگاه‌های دانشجویی موجود در شهرهای ایتالیا از جمله بولونیا، فلورانس و تورین را به داوطلبان ارائه می‌کند.
 • University Living: یک سایت بین‌المللی است که خدمات اسکان دانشجویی را در بیش از ۲۰۰ شهر و ۱۲۰۰ دانشگاه در سراسر جهان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از سایت University Living، خوابگاه‌های دانشجویی را بر اساس شهر، دانشگاه، نوع اتاق، قیمت و امکانات مقایسه کرده و به راحتی رزرو کنید؛ همچنین این سایت دارای تیم پشتیبانی حرفه‌ای است که به شما در هر مرحله‌ای از فرآیند اسکان کمک می‌کنند.

آژانس‌های دانشجویی برای اجاره آپارتمان

آژانس‌های دانشجویی، شرکت‌هایی هستند که به دانشجویان کمک می‌کنند تا خانه‌ای مناسب برای اقامت در ایتالیا پیدا کنند. آژانس‌ها خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • جستجوی خانه بر اساس نیاز و بودجه دانشجو
 • مذاکره و امضای قرارداد اجاره با صاحبخانه
 • واسطه پرداخت ودیعه و هزینه‌های اولیه بین دانشجو و صاحبخانه
 • حل مشکلات و اختلافات مربوط به خانه
 • ارائه مشاوره و راهنمایی دربارۀ قوانین و مقررات اسکان در ایتالیا

برخی از آژانس‌های دانشجویی برای اجاره آپارتمان در ایتالیا عبارتند از:

 • Spotahome: این آژانس یک پلتفرم آنلاین است که به شما کمک می‌کند تا خانه‌ مناسب خود را برای اقامت طولانی‌مدت (حداقل ۳۰ روز) در شهرهای مختلف اروپا از جمله کشور ایتالیا رزرو کنید. شما می‌توانید با استفاده از فیلترهای مختلف، خانه‌ای را که به نظرتان مناسب‌تر است را پیدا کنید و با تصاویر، ویدئو و توضیحات کامل با آن آشنا بشوید.
 • HousingAnywhere: این آژانس با بیش از ۱۷۰ دانشگاه در ۶۵ کشور مختلف جهان جهت یافتن محل اقامت مناسب برای دانشجویان خارجی همکاری می‌کند.
شرایط تحصیل دامپزشکی در ایتالیا چیست؟

روش‌های دیگر اجاره خوابگاه و مسکن

داوطلبان در صورت نیافتن مسکن از طریق سایت‌ دانشگاه یا آژانس‌های دانشجویی، می‌توانند به صورت حضوری به بنگاه‌های املاک هر منطقه مراجعه کنند یا روزنامه‌ها را مطالعه کنند. همچنین در تابلو اعلانات دانشگاه‌ها همیشه پیشنهاد همخانه یا خانه اشتراکی وجود دارد. برخی از دانشگاه‌‌ها نیز دفتر خدمات و پشتیبانی دارند که به دانشجویان بین‌المللی در یافتن مسکن مناسب کمک می‌کنند.

امکانات خوابگاه‌های دانشجویی در ایتالیا

خوابگاه‌های دانشجویی ایتالیا با توجه به انواع آن، امکانات متفاوتی دارند:

 • خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه معمولا در اتاق‌های ۱ تا ۳ نفره ارائه می‌شوند و دارای امکاناتی از جمله اینترنت رایگان، تخت‌خواب، یخچال، نگهبانی ۲۴ ساعته، حمام و آشپزخانه مشترک هستند. برخی از موارد خدمات نظافت، غذا، باشگاه ورزشی، اتاق مطالعه و… را نیز ارائه می‌دهند که تعداد آن‌ها بسیار محدود است.
 • خوابگاه‌های خصوصی معمولا دارای امکانات کمتری است اما اکثر آن‌ها نیز دارای اینترنت رایگان، تخت‌خواب، یخچال، حمام و آشپزخانه مشترک هستند. امکاناتی مانند خشکشویی، نظافت روزانه، صبحانه رایگان و… نیز در تعدادی از پانسیون‌های خصوصی وجود دارد که هزینه آن جداگانه باید پرداخت شود.

قوانین خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

قوانین خوابگاه‌های دانشجویی در ایتالیا نسبت به هر اقامت‌گاه متفاوت است اما برخی قوانین عمومی وجود دارند که در تمامی خوابگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور مشترک هستند.
این موارد عبارتند از:

 • اکثر خوابگاه‌ها دارای قانون منع رفت‌وآمد هستند؛ یعنی ساعات مشخصی که ساکنین باید در اتاق خود حضور داشته باشند. این مدت زمان بسته به هر خوابگاه متفاوت بوده اما معمولا بین ساعت ۱۱ شب تا ۱ بامداد است؛
 • برای حضور مهمان در خوابگاه قوانین مشخصی وجود دارد که تعداد دفعات و مدت اقامت مهمانان در اتاق دانشجو را محدود می کند. برخی از خوابگاه‌ها نیز ممکن است با حضور مهمانان جنس مخالف بعد از ساعات خاموشی مخالفت کنند؛
 • یکی از قوانین مهم در خوابگاه‌های دانشجویی منع سر و صدا در ساعات معینی از شب است تا ساکنین با آرامش استراحت کنند و به مطالعه بپردازند؛
 • ساکنین خوابگاه موظف به تمیز کردن محیط خود شامل تخت، اتاق، حمام و… هستند. برخی از خوابگاه‌ها دارای امکانات نظافت روزانه هستند که هزینه آن جداگانه پرداخت می‌شود؛
 • نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر و کشیدن سیگار در خوابگاه ممنوع است؛
 • نگهداری از حیوانات خانگی در خوابگاه‌های دانشجویی ممنوع است.

بسیار مهم است که داوطلبان پیش از رزرو خوابگاه مورد نظر، حتما قوانین آن را مطالعه کنند. در صورت عدم رعایت موارد لازم، هشدار یا جریمه برای دانشجویان صادر می‌شود و حتی امکان اخراج از خوابگاه نیز وجود دارد.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

شرایط و مدارک لازم بسته به هر خوابگاه دانشجویی متفاوت است. در ادامه شرایط عمومی را برای دریافت پذیرش را بیان می‌کنیم:

 • داوطلبان برای دریافت پذیرش در خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه‌های ایتالیا باید در دوره‌های آموزشی تمام‌وقت ثبت‌نام کنند؛
  ارائه ویزای دانشجویی الزامی است؛
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی؛
 • بیمه‌نامه؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • نامه پذیرش دانشگاه؛
 • گواهی تاییدیه برای سکونت در خوابگاه دانشجویی از سوی دانشگاه ( برای خوابگاه‌های دولتی)؛
 • تکمیل فرم درخواست؛
 • پرداخت هزینه ودیعه و اجاره.

مراحل درخواست خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

برای درخواست خوابگاه دانشجویی می‌توانید قبل از ورود به ایتالیا نیز اقدام کنید. مراحل کلی به شرح زیر است:

 1. مطالعه سایت دانشگاه درباره مکان خوابگاه، اجاره ماهانه، شرایط و قوانین سکونت در آن و…
 2. تکمیل فرم درخواست آنلاین در سایت دانشگاه
 3. آپلود مدارک لازم شامل پاسپورت، بیمه‌نامه، ویزای دانشجویی، نامه پذیرش از دانشگاه و..
 4. ارسال فیش پرداختی برای هزینه درخواست (۵۰ یورو)

نتیجه پذیرش درخواست شما، معمولا بین ۳ هفته تا ۲ ماه اطلاع داده می‌شود. بهتر است برای رزرو خوابگاه زودتر از شروع ترم تحصیلی اقدام کنید تا ظرفیت آن تکمیل نشود. همچنین در صورت عدم پذیرش می‌توانید خوابگاه‌های خصوصی موجود در داخل شهر را رزرو کنید.

شما می‌توانید از طریق سایت‌های اجاره خوابگاه در این کشور مکان مناسب خود را انتخاب کنید یا پس از ورود به ایتالیا به آژانس‌های املاک مراجعه کرده و اقدام به پیدا کردن محل سکونت برای خود بکنید.

شرایط تحصیل داروسازی در ایتالیا چیست؟

هزینه‌های خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

هزینه‌های سکونت در ایتالیا با توجه به محل اسکان و امکانات آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در جدول زیر به طور میانگین به اجاره ماهانه هرکدام اشاره شده است:

محل اسکان اجاره ماهانه (به یورو)
خوابگاه‌های دولتی وابسته به دانشگاه ۲۵۰ تا ۳۸۰ 
خوابگاه‌های خصوصی ۵۰۰ تا ۷۰۰
خانه مشترک بدون محاسبه آب، برق، گاز ۳۰۰ تا ۶۰۰ 
آپارتمان مستقل بدون محاسبه آب، برق، گاز ۱.۰۰۰ تا ۱.۵۰۰

کمک هزینه اسکان دانشجویی در ایتالیا

دانشجویان برای کاهش هزینه‌های اسکان خود می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی موجود استفاده کنند یا در مشاغل پاره‌وقت مشغول به کار شوند.

 • کار در حین تحصیل: طبق قوانین دولت ایتالیا داوطلبان بین‌‌المللی مجازند به‌صورت پاره‌وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان می‌توانند به عنوان فروشنده، معلم خصوصی، باریستا و… فعالیت کنند که حداقل دستمزد آن‌ها برای هر ساعت ۱۰ تا ۱۵ یورو است. در واقع داوطلبان می‌توانند در ماه بین ۸۰۰ تا ۱.۲۰۰ یورو ( قبل از کسر مالیات) درآمد داشته باشند که این مبلغ می‌تواند اجاره ماهانه آن‌ها را تامین کند.
 • بورسیه تحصیلی: هر دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. در صورت واجد شرایط‌بودن، داوطلبان می توانند برای دریافت این کمک‌هزینه‌ها درخواست دهند. برخی از بورسیه‌ها کل هزینه سکونت را نیز پوشش می‌دهند. از جمله بورسیه‌های تحصیلی معروف ایتالیا «کمک‌هزینه اعطاشده از سمت دولت این کشور» است. این کمک‌هزینه به دانشجویان بین‌المللی در تمامی رشته‌ها و مقاطع تعلق می‌گیرد و همه هزینه‌ها مانند اقامت، ویزا، بلیت رفت‌و‌برگشت، مخارج زندگی و… را پوشش می‌دهد.

جمع‌بندی

معمولا به دلیل تقاضای بالا برای تحصیل در ایتالیا اکثر خوابگاه‌های دولتی وابسته به دانشگاه فورا تکمیل می‌شوند؛ بنابراین دانشجویان بین‌المللی باید بلافاصله پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه خود اقدام به رزرو خوابگاه دانشجویی کنند. خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه از مزایای بسیاری برخوردارند که از جمله آن‌ها می‌توان به نزدیکی به دانشگاه و امنیت بالا اشاره کرد. در صورت عدم پذیرش در خوابگاه دولتی داوطلبان می‌توانند از پانسیون‌های خصوصی موجود در شهر نیز استفاده کنند. اکثر پانسیون‌های خصوصی در مرکز شهر قرار دارند و به راحتی به مراکز خرید، درمانگاه، رستوران و… دسترسی دارند.

در این مطلب به طور جامع درباره انواع اسکان دانشجویی در ایتالیا، شرایط پذیرش در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، حداقل هزینه خوابگاه دانشجویی و… صحبت کردیم. برای سهولت این روند می‌توانید از وکلای ما در آژانس تحصیلی آکادمی اپلای کمک بگیرید.

سوالات متداول

1. آیا بلافاصله پس از ورود به ایتالیا از خوابگاه دانشجویی برخوردار خواهیم بود؟

دانشجویان بین‌المللی در صورت رزرو آنلاین خوابگاه می‌توانند بلافاصله پس از ورود به ایتالیا در آن ساکن شوند.

2. ددلاین رزرو خوابگاه دانشجویی در ایتالیا چه زمانی است؟.

ددلاین رزرو خوابگاه‌های دانشجویی بستگی به آخرین مهلت درخواست پذیرش هر دانشگاه دارد؛ اما بهتر است ۲ ماه قبل از شروع هر ترم تحصیلی برای رزرو آن اقدام کنید.

3. هزینه خوابگاه دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا بسته به دانشگاه متغیر است اما به طور میانگین اجاره ماهانه خوابگاه دولتی ۲۸۰ تا ۳۵۰ یورو است.

4. شرایط اسکان دانشجویی در ایتالیا پس از ورود به چه شکل است؟

داوطلبان بین‌المللی پس از ورود به ایتالیا می‌توانند به مدت کوتاه در هاستل یا هتل اقامت داشته باشند و برای دریافت پذیرش در خوابگاه‌های خصوصی یا وابسته به دانشگاه اقدام کنند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 1]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند