Search
Close this search box.

بررسی شرایط اخذ ویزای همراه ایتالیا 2024

به‌عنوان یک خارجی در کشورهای دیگر احتمالا شما نیز تمایل دارید که عزیزان‌تان در ایران را نیز با خود همراه کنید. کشورها برای این موضوع، ویزایی خاص ترتیب داده‌اند که به‌طور عمومی به آن ویزای همراه گفته می‌شود. ویزای همراه ایتالیا، family reunion visa و به ایتالیایی Riogiungiment o Familiare نام دارد که به اعضای خانواده‌ی اتباع خارجی دارای ویزای معتبر یا مقیم ایتالیا، اجازه‌ی اقامت قانونی در این کشور را می‌دهد. اطلاع از شرایط و قوانین این ویزا به‌خصوص برای دانشجویان، پیش از اقدام به ارسال درخواست برای آن ضروری است.

در این مقاله، ضمن معرفی انواع ویزاهای همراه ایتالیا، شرایط، مدارک، مراحل و هزینه‌ی دریافت آن را مرور می‌کنیم. در آخر نیز مزایای این ویزا و مهم‌ترین دلایل ریجکتی آن را به‌منظور موفقیت هرچه بیشتر در این فرآیند، بررسی خواهیم کرد. اگر عازم این کشور هستید یا افراد خانواده‌تان در آن اقامت دارند با ما همراه شده و با اطلاعات و برنامه‌ریزی کافی برای دریافت ویزای همراه ایتالیا آماده شوید.

انواع ویزای همراه ایتالیا

قبولی ویزای همراه ایتالیا

family reunion visa کشور ایتالیا به دو نوع کلی تقسیم می‌شود که در ادامه هریک را بررسی می‌کنیم.

ویزای همراه برای افراد دارنده ویزای D Visa

همانطور که احتمالا می‌دانید D Visa نوعی ویزای شینگن بلندمدت با اعتبار بیش از ۹۰ روز است. این ویزا برای افرادی که قصد تحصیل، درمان، کار یا اقامت در کشورهای عضو شینگن را دارند صادر شده و به ویزای ملی شینگن نیز معروف است. دانشجویان مقیم کشورهای اروپایی که مدت تحصیل‌شان رو به پایان است و به اقامت بیشتر نیاز دارند، می‌توانند D Visa بگیرند. ویزای همراه برای این افراد به مدت کمتر از یک سال و با اهداف کاری، ماموریتی، تحصیلی و غیره صادر می‌شود. صدور این ویزا معمولا چند ماه طول می‌کشد.

ویزای همراه برای افراد مقیم ایتالیا

دانشجویان خارجی و تمامی افراد دارای مجوز اقامت طولانی‌مدت در ایتالیا به دلایل کاری، سرمایه‌گذاری، خانوادگی و غیره، باید این نوع از ویزای همراه را برای اعضای خانواده‌ی خود درخواست دهند. اعتبار ویزای این افراد نباید کمتر از یک سال باشد. مدت‌زمان ویزای همراه برای این افراد معمولا بیشتر از یک سال است. ویزای همراه تحصیلی ایتالیا شرایط آسان‌تری نسبت به ویزای همراه کاری داشته و معمولا بلندمدت‌تر است.

شرایط متقاضی ویزای همراه ایتالیا

ویزای الحاق خانواده ایتالیا

شرایط دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده‌ی افراد مقیم ایتالیا به شرح زیر است:

 • همسر بالای ۱۸ سال
 • فرزندان زیر ۱۸ سال مجرد (شامل فرزندخوانده و تحت حمایت) به شرط اجازه از والد دیگر
 • فرزندان تحت تکفل بالای ۱۸ سال نیازمند به مراقبت‌های جسمانی
 • والدین تحت تکفل یا پدربزرگ و مادربزرگ بالای ۶۵ سال که در کشور مبدا خود وضعیت اقتصادی مساعدی ندارند.

لازم به ذکر است که این افراد نباید تابعیت هیچ‌یک از کشورهای اروپایی را داشته باشند.

برای آشنایی با بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا کلیک کنید.

مراحل اخذ ویزای همراه ایتالیا

برای دریافت هریک از Family Reunion Visa کشور ایتالیا لازم است سه مرحله‌ای که در ادامه می‌آوریم را طی کنید.

دریافت مجوز ورود اولیه یا Nulla Osta

پیش از هرچیز، فرد ساکن ایتالیا باید برای دریافت پیش‌مجوز ویزای Family Reunion که به آن Pre-Authorization یا Nulla Osta به معنی اجازه‌ی ورود گفته می‌شود، درخواست بدهد. برای دریافت این مجوز باید از طریق یک میز خدمات Cinformi به‌صورت حضوری یا آنلاین، درخواست خود را به همراه مدارک شناسایی آپلود کنید. نتیجه‌ی این درخواست معمولا طی کمتر از ۹۰ روز اعلام می‌شود. درصورت موافقت، Nulla Osta به‌صورت الکترونیکی برای سفارت این کشور در ایران یا کشور محل اقامت خانواده‌ی شما ارسال می‌شود.

ارائه درخواست ویزای همراه از سوی خانواده

مدت‌زمان اعتبار Nulla Osta ۶ ماه است. طی این مدت، اعضای خانواده باید با تعیین وقت قبلی و در دست داشتن مدارکی که در بخش بعد آن‌ها را نام می‌بریم به سفارت ایتالیا مراجعه کرده یا مدارک را به‌صورت آنلاین آپلود و در مصاحبه‌ی ویزا شرکت کنند. بررسی درخواست، سه هفته تا چند ماه به طول می‌انجامد. بنابراین به‌طور معمول بین ۴ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد که اعضای خانواده در ایتالیا به هم بپیوندند.

اقامت در ایتالیا با ویزای همراه

پس از دریافت ویزای همراه، اعضای خانواده تا سه ماه فرصت دارند وارد ایتالیا شوند. آن‌ها باید طی مدت هشت روز، پس از ورود به خاک این کشور، اصل مدارک خود را به‌منظور دریافت اجازه‌ی اقامت (Residence Permit) در یکی از دفاتر دولتی اقامت افراد خارجی در منطقه‌ی خود یا در دفاتر پلیس محلی (Questura) ثبت کنند. مجوز اقامت معمولا از طریق پست برای آن‌ها ارسال می‌شود.

مدارک مورد نیاز ویزای همراه ایتالیا

ویزای پیوست همسر در ایتالیا

درخواست مجوز Nulla Osta برای اعضای خانواده باید توسط فرد مقیم ایتالیا ثبت شود. مدارک آن نیز به شرح زیر هستند:

 • مدرک شناسایی
 • گواهی مسکن تحت مالکیت یا اجاره‌شده‌ای که به تعداد کافی اتاق و مساحت دارد. ارائه‌ی رزرویشن هتل نیز برای اقامت موقت امکان‌پذیر است.
 • رضایت‌نامه‌ی صاحب‌خانه‌ی مسکن اجاره‌ای
 • بیمه‌ی درمانی برای والدین تحت تکفل بالای ۶۵ سال
 • گواهی تمکن مالی که برای پوشش هزینه‌های خانواده‌ی متقاضی نیز کافی باشد.

اعضای خانواده نیز برای دریافت ویزای همراه باید مدارک زیر را تهیه کنند:

 • اصل و کپی Nulla Osta
 • فرم تکمیل‌شده و امضا‌شده‌ی اقامت طولانی‌مدت ایتالیا (Long-Stay Visa Application Form)
 • پاسپورت معتبر تا حداقل سه ماه پس از پایان مهلت ویزا و با حداقل دو صفحه‌ی سفید
 • کپی اجازه‌ی اقامت فرد ساکن ایتالیا
 • عکس پاسپورتی ۳۵ در ۴۵ میلیمتری با زمینه‌ی روشن و ترجیحا سفید، با حالت چهره‌ی خنثی، به‌طوری‌که ۷۰ تا ۸۰ درصد عکس را چهره‌ی فرد پوشانده باشد.
 • درخواست کتبی فرد مقیم ایتالیا مبنی بر تمایل به آوردن خانواده به این کشور و تایید برخورداری از شرایط مالی و اقامتی قانونی این ویزا
 • گواهی تولد برای فرزند، گواهی ازدواج برای همسر و شناسنامه برای والدین
 • گواهی تمکن مالی فرد ساکن ایتالیا
 • رسید پرداخت هزینه ویزای همراه ایتالیا
 • گواهی رزرو بلیط هواپیما
 • گواهی کتبی اجازه از والد دیگر برای خردسالانی که به تنهایی سفر می‌کنند
 • اثبات وابستگی مالی برای والدین مانند سندهای انتقال پول
 • اعلام کتبی وابستگی به فرزند ساکن ایتالیا از سوی والدین

همچنین اگر فرد متقاضی ویزای همراه به‌تازگی D Visa یا ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده و هنوز وارد خاک ایتالیا نشده باشد، می‌تواند با دادن وکالت (Power of Attorney یا POA) به شخص ثالثی که مقیم ایتالیاست، نسبت به ارائه‌ی درخواست ویزای همراه برای خانواده‌اش اقدام کند. وکالت‌نامه می‌تواند در خارج از ایتالیا نیز تنظیم شود؛ اما ترجمه‌ی رسمی و قانونی آن مورد قبول است.

هزینه اخذ ویزای همراه ایتالیا

پذیرش ویزای همراه ایتالیا

هزینه ویزای همراه ایتالیا در سال  ۲۰۲۴، برای هر فرد ۱۱۶ یورو است که معمولا قابل‌بازگشت هم نیست. علاوه بر این، اعضای خانواده برای دریافت وقت مصاحبه نیز باید مبلغ یک میلیون تومان در سایت این سفارت پرداخت کنند. فرد ساکن ایتالیا نیز باید ۲۷٫۵ یورو برای ارسال درخواست Nulla Osta بپردازد. هزینه‌های جانبی دیگر مانند ترجمه‌ی مدارک، هزینه‌ی ارسال درخواست اقامت پس از ورود به این کشور و غیره را نیز باید درنظر داشته باشید.

تمکن مالی ویزای همراه ایتالیا

گواهی تمکن مالی فردی که قصد دارد خانواده‌ی خود را وارد ایتالیا کند باید به اندازه‌ی حداقل سالانه، ۶۰۸۵ یورو به اضافه‌ی نصف این مبلغ برای هریک از اعضای خانواده باشد. بنابراین برای دو نفر همراه باید درآمدی به اندازه‌ی دوبرابر این مبلغ، یعنی ۱۳۱۷۰ یورو در سال داشته باشید. این درآمد می‌تواند از محل کار، کمک‌هزینه‌ی دانشگاه یا بورسیه‌ها تامین شود.

علاوه بر تمکن مالی، باید برخورداری خود از فضای سکونت با مشخصاتی که در جدول زیر آورده‌ایم را نیز به تناسب تعداد اعضای خانواده‌تان ثابت کنید.

تعداد اعضایی که در محل سکونت قرار است زندگی کنند حداقل مساحت به متر مربع حداقل تعداد اتاق
۲ ۴۵ ۱
۳ ۵۵ ۲
۴ ۶۰ ۲
۵ ۶۵ ۲
۶ ۷۵ ۳
۷ ۹۰ ۳
۸ ۹۵ ۳
۹ ۱۰۵ ۴
۱۰ ۱۱۵ ۵

مدت اعتبار ویزای همراه ایتالیا

مدت‌زمان اعتبار ویزای همراه ایتالیا به اندازه‌ی اعتبار ویزای فردی است که در این کشور اقامت دارد. بنابراین، دانشجوی یک دوره‌ی سه‌ساله‌ی تحصیل در این کشور می‌تواند برای اعضای خانواده‌ی خود نیز ویزایی به همین مدت اعتبار بگیرد. همچنین اگر ویزای‌تان نیاز به تمدید سالانه دارد، می‌توانید این کار را به‌صورت همزمان برای ویزای همراهان خود نیز انجام دهید.

مزایای ویزای همراه ایتالیا

دانشجو در ایتالیا

از مهم‌ترین امتیازاتی که ویزای همراه برای فرد مقیم ایتالیا دارد مواردی هستند که در ادامه بررسی می‌کنیم.

امکان تحصیل در ایتالیا برای همراه

فرد واردشده به ایتالیا با ویزای همراه می‌تواند برای تحصیل در هریک از مراکز آموزشی این کشور اقدام کند. برای این کار البته باید شرایط مربوط به ورود به هر دانشگاه مانند نمره‌ی زبان، حداقل معدل مدرک قبلی و غیره را احراز نمایید. در طول تحصیل اجازه‌ی کار پاره‌وقت نیز خواهید داشت.

برای آشنایی با شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا کلیک کنید.

دریافت اجازه کار تمام وقت در ایتالیا

اجازه‌ی کار تمام‌وقت را حتی دانشجوی خارجی مقیم ایتالیا نیز ندارد؛ اما همراه او می‌تواند با استفاده از مهارت‌هایش در هریک از شرکت‌های خصوصی این کشور استخدام شود. علاوه بر این، اجازه‌ی کار به‌عنوان خوداشتغال (Self-Employed) را نیز خواهید داشت. البته امکان تبدیل ویزای همراه به کاری در ایتالیا وجود ندارد.

امکان ثبت نام در سیستم تامین اجتماعی ایتالیا

افرادی که با ویزای همراه وارد ایتالیا می‌شوند می‌توانند با ثبت نام در سیستم بیمه‌ی تامین اجتماعی (Social Security System) از خدمات بیمه‌ی بیکاری، بهداشتی و درمانی این کشور بهره‌مند شوند. امکان ثبت نام در این سیستم، بلافاصله پس از ورود به ایتالیا وجود دارد.

دلایل ریجکت شدن ویزای همراه ایتالیا

مهم‌ترین دلیل ریجکتی ویزای همراه ایتالیا این است که آفیسر، شواهد و اسناد درخواست این ویزا را معتبر و اصیل نداند. به‌عنوان مثال او ممکن است تشخیص دهد که هدف از ازدواج یا فرزندخواندگی، تنها دریافت ویزای این کشور بوده است. از دیگر دلایل مهم ریجکت شدن این ویزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم کفایت مدارک یا وجود نقص در آن‌ها
 • داشتن مشکلات قانونی در ایتالیا از سوی فرد ساکن این کشور
 • عدم اثبات اصالت مدارک مالی و سکونتی فرد ساکن ایتالیا
 • عدم اثبات تمایل به بازگشت، پس از پایان مهلت ویزا
 • عدم اثبات برخورداری از بیمه و حمایت‌های سلامتی کافی
 • وجود دلایل کافی مبنی بر اینکه فرد، پیش از پایان مهلت ویزای خانواده‌اش، ایتالیا را ترک خواهد کرد
 • داشتن سابقه‌ی تمدید ویزای اقامت (Overstay) پس از پایان مهلت قانونی آن
 • تشخیص اینکه فرد متقاضی ورود به ایتالیا برای امنیت این کشور خطرناک است
 • داشتن سابقه‌ی ریجکتی ویزای شینگن در سیستم SIS
برای اطلاع از شرایط بهترین دانشگاه‌های ایتالیا کلیک کنید.

مشاوره دریافت ویزای همراه ایتالیا

قوانین دریافت ویزا مرتبا در حال تغییر بوده و جزئیات آن‌ها نیز ممکن است باعث سردرگمی شود. رد شدن درخواست ویزا نیز یک امتیاز منفی در کارنامه‌ی شما برای بررسی درخواست‌های بعدی‌تان خواهد بود. در سال‌های اخیر به دلیل سوءاستفاده‌ی بسیاری از افراد از قوانین بشردوستانه‌ی کشورهای اروپایی، سخت‌گیری این کشورها در صدور ویزای همراه بیشتر نیز شده است. بنابراین لازم است که فرآیند ارسال درخواست ویزای همراه ایتالیا را نیز با دقت، صداقت و بهره‌مندی از تجارب افراد آگاه انجام دهید.

کارشناسان آکادمی اپلای با سال‌ها تجربه و تخصص در امر مهاجرت تحصیلی، تاکنون بسیاری از خانواده‌ها را با موفقیت در این مسیر همراهی کرده‌اند. در آکادمی اپلای، با هدف افزایش شانس دریافت ویزای همراه ایتالیا، شما را از آخرین قوانین ویزای همراه کشورها مطلع کرده و در انجام امور اداری و نامه‌نگاری‌ها در کنارتان هستیم.

جمع بندی ورود به ایتالیا با ویزای همراه

کشور ایتالیا به دلیل شرایط مناسب برای تحصیل و زندگی از جهات مختلف اقتصادی، علمی و فرهنگی، مقصد بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی است. علاوه بر این با دریافت ویزای همراه ایتالیا می‌توانید پس‌ازمدتی خانواده‌تان را نیز در کنار خود داشته باشید. برای این منظور باید ابتدا دانشجوی ساکن ایتالیا برای دریافت مجوزی به نام ورود موقت یا Nulla Osta درخواست دهد. او همچنین باید اثبات کند که فضا و منابع مالی کافی برای اسکان و تامین هزینه‌های خانواده‌ی خود دارد. درنهایت اعضای خانواده نیز باید درخواست ویزای همراه خود را به سفارت این کشور در ایران ارائه کنند. فرآیندی نسبتا پیچیده و پر از جزئیات و قوانین که آکادمی اپلای در به سرانجام رساندن آن در کنار شما و خانواده‌تان است.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 2]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند