Search
Close this search box.

همه چیز درباره آزمون TMS آلمان و اهمیت آن در پذیرش دانشگاه‌ها

اگر قصد تحصیل در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه‌های آلمان را داشته باشید، عبور موفقیت‌آمیز از آزمون TMS یکی از مراحل پیش روی شماست. این آزمون، توسط دانشگاه هایدلبرگ این کشور مدیریت شده و هدفش، ارزیابی مواردی نظیر توانمندی‌هایی شناختی، هوش، ادراک و حافظه‌ی متقاضی ورود به این رشته است.

در این مقاله، ضمن معرفی ساختار امتحان TMS، شرایط و مدارک شرکت در آن را مرور می‌کنیم. همچنین، حداقل نمره‌ی قبولی، روش‌های آماده‌سازی، ویزای موردقبول برای شرکت در این آزمون و زمان برگزاری و هزینه‌های آن را نیز بررسی خواهیم کرد. با ما همراه شده و با یکی از مهم‌ترین مراحل ورود به دانشکده‌های پزشکی آلمان آشنا شوید.

آزمون TMS آلمان چیست؟

آزمون ورودی tms

TMS مخفف عبارت Test for Medical Studies به معنی آزمون ورودی رشته‌های پزشکی انسانی، دندانپزشکی و دامپزشکی است. آزمونی که از متقاضیان ورود به دوره‌های لیسانس گرفته می‌شود. مفاد این آزمون به‌گونه‌ای است که بیشتر توانمندی‌های درونی و ذهنی فرد را در برخورد با چالش‌ها بررسی می‌کند. چالش‌هایی که در دنیای پزشکی به‌وفور پیش خواهند آمد و توانایی حل سریع و مدیریت آنها یکی از لازمه‌های فعالیت در این رشته محسوب می‌شود.

همه‌ی دانشکده‌های پزشکی آلمان، تست TMS را جزء شرایط ثبت نام خود نیاورده‌اند اما برای ورود به دانشگاه‌های برتر، در بیشتر موارد به آن نیاز خواهید داشت. حتی اگر دانشگاهی این آزمون را جزء شرایط ورود خود قلمداد نکرده باشد، ذکر آن در رزومه می‌تواند شانس قبولی شما را افزایش دهد. توصیه می‌شود اگر برای رشته‌های مرتبط با پزشکی در آلمان هم اپلای می‌کنید، درصورت امکان، شرکت در این آزمون را نیز در برنامه‌ی خود بگنجانید.

برای آشنایی با شرایط تحصیل پزشکی در آلمان کلیک کنید.

طراح آزمون ورودی TMS سازمان ITB Consulting GmBH در شهر بن و مجری آن نیز دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هایدلبرگ آلمان است. این آزمون در حقیقت نوعی تست استعداد موضوعی است و بر اساس استانداردهای بین‌المللی استعدادیابی روانشناختی طراحی شده است. به‌طورکلی تست TMS، دانشجو را در موارد زیر ارزیابی می‌کند:

 • شناخت الگوها
 • درک اولیه‌ی پزشکی و علمی
 • حل مسئله به روش کمی
 • ادراک بصری و تخیل هندسی
 • درک و تفسیر متون
 • تجزیه و تحلیل نمودارها

ساختار آزمون ورودی TMS

از نظر ساختاری، آزمون TMS به ۱۳ بخش تقسیم می‌شود که آن‌ها را در جدول زیر خلاصه کرده‌ایم.

عنوان بخش تعداد سوالات زمان پاسخگویی (دقیقه)
تشخیص الگوها (Assign Patterns) ۲۴ ۲۲
درک ابتدایی پزشکی/علمی (Medical-Scientific Basic Understanding) ۲۴ ۶۰
فیگورهای شلنگی (Hose figures) ۲۴ ۱۵
حل مسئله‌ی عددی و شکلی (Quantitative and formal problems) ۲۴ ۶۰
کار متمرکز و دقیق (Concentrated and careful work) یک هشت
به‌خاطرسپاری (Retention test or memorizing) - -
یادگیری شخصیت‌ها (characters learn) ۲۰ چهار
یادگیری حقایق (learn facts) ۲۰ ۶
درک مطلب (Reading comprehension) ۲۴ ۶۰
تولید متن (Retention test or reproduction phase) - -
یادگیری شخصیت‌ها (characters learn) ۲۰ پنج
یادگیری حقایق (learn facts) ۲۰ هفت
نمودارها و جداول ۲۴ ۶۰

نحوه‌ی پاسخگویی به سوالات نیز از تستی تا سوالات تشریحی و یا حتی رسم شکل را در بر می‌گیرد. همچنین پس از بخش پنجم، یعنی «کار دقیق و متمرکز» یک ساعت استراحت خواهید داشت. این آزمون در مجموع، حدود ۶ ساعت زمان می‌برد.

آمادگی برای شرکت در آزمون TMS

آزمون tms پزشکی

پیش از هر چیز باید بدانید که زبان امتحان TMS‌ آلمانی است. دلیل این موضوع این است که دوره‌های پزشکی در آلمان در مقطع لیسانس تنها به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. ثبت نام در این آزمون، نیازی به ارائه‌ی رسمی مدرک زبان آلمانی ندارد؛ اما توصیه می‌شود با حداقل سطح B2 در آن شرکت کنید. همچنین بهتر است دانش بالایی از زبان تخصصی رشته‌ی پزشکی داشته باشید.

منابع زیادی نیز در اینترنت و به‌صورت کتاب های آزمون TMS وجود دارند که می‌توانند شما را برای این آزمون آماده کنند. به‌خصوص باید مهارت‌های ریاضی، تطبیق الگو، Tube Figures و درک مطلب را از طریق این منابع تمرین کنید. همچنین باید دانش کافی از زیست‌شناسی، فیزیک، پزشکی، ریاضیات و شیمی نیز داشته باشید. کتاب‌های انتشارات UniMed می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای کسب آمادگی به‌منظور شرکت در TMS باشند. به‌طور متوسط و طبق نظرات کاربران در فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی، حدودا چهار ماه مطالعه به‌مدت تقریبا ۱۵ ساعت در هفته برای این آزمون کافی است.

نکته‌ی بسیار مهم این است که برای موفقیت در امتحان TMS باید شرایط جسمی، روحی و ذهنی مناسبی داشته باشید. بنابراین به‌عنوان کسی که رویای پزشک شدن را در سر می‌پروارند، بهتر است سبک زندگی سالمی در پیش بگیرید. خواب کافی، ورزش، پرهیزهای غذایی و مراقبت از سلامتی روحی و روانی را در دستور کار خود قرار دهید تا در تست TMS نیز با تمرکز و دقت بیشتری حاضر شوید.

ویزای مورد قبول برای شرکت در TMS

آزمون TMS حضوری است بنابراین باید برای گذراندن آن وارد آلمان شوید. برای این منظور به ویزای متقاضی دانشجویی این کشور نیاز خواهید داشت. این ویزا سه‌ماهه است که برای گذراندن این آزمون در شرایط بدون استرس و حتی اقامت پس از آن تا زمان اعلام نتایج، کاملا کافی است. مدارک لازم برای دریافت ویزای متقاضی دانشجویی آلمان به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم چاپ‌شده دعوت‌نامه‌ی آزمون
 • مدارک اثبات وضعیت مدنی مانند شناسنامه، گواهی ازدواج، شناسنامه اعضای خانواده تحت تکفل، گواهی فوت همسر و غیره و کپی به تعداد لازم از آنها
 • دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • گواهی اثبات محل اقامت در آلمان (رزرویشن هتل، دعوت‌نامه‌ی آشنایان و غیره)
 • گواهی اثبات وضعیت درمانی که مدت اقامت شما در آلمان را پوشش می‌دهد
 • نامه‌ی اثبات تمکن مالی به میزان ۸۶۱ یورو در ماه
 • گواهی پایان دوره‌ی متوسطه یا Abitur
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • سوابق شغلی
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • فرم درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه‌ی صدور ویزا
برای آشنایی با شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان کلیک کنید.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام آزمون ورودی TMS آلمان

مدارک موردنیاز برای آزمون tms

برای شرکت در آزمون ورودی TMS به غیر از ویزا که جزئیات آن را در بخش قبل مرور کردیم به مدارک خاصی نیاز ندارید. تنها کپی پاسپورت و در‌صورتی‌که زیر ۱۸ سال هستید، آپلود رضایت‌نامه‌ی والدین کافی است.

شرایط و نحوه ثبت نام در آزمون TMS

برای ثبت نام در آزمون ورودی رشته‌های پزشکی یا TMS‌ در آلمان ابتدا باید هزینه‌ی آن را پرداخت کنید که در سال ۲۰۲۳، حدود ۱۰۰ یورو است. همچنین هر فرد می‌تواند دو بار در این آزمون شرکت کند؛ به شرط اینکه بین تاریخ‌های آن‌ها حداقل یک سال فاصله باشد. ثبت نام در تست TMS تماما به‌صورت اینترنتی و شامل مراحل زیر است:

 • باز کردن حساب کاربری در وب‌سایت tms-info.org
 • پرداخت هزینه‌ی آزمون
 • انتخاب محل و تاریخ آزمون

برای سال ۲۰۲۳ سه بازه‌ی زمانی برای ثبت نام در آزمون TMS‌ پاییز مشخص شده است که عبارتند از:

 • فاز یک: سوم تا ۳۱ جولای
 • فاز دوم: دوم تا نهم آگوست
 • فاز سه: ۱۱ تا ۱۸ آگوست

ددلاین‌های ثبت نام در آزمون‌های بعدی نیز از طریق وب‌سایت tms-info.org اعلام می‌شوند. بااین‌حال معمولا از ابتدای ماه ژانویه باید منتظر باز شدن پورتال ثبت نام آزمون بهار TMS باشید.

نمره قبولی در آزمون ورودی TMS آلمان

قبولی در آزمون tms

حداکثر نمره‌ی آزمون TMS، ۱۷۸ است. نمره‌ی قبولی در این تست کاملا به دانشگاهی که قصد ادامه‌تحصیل در آن را دارید بستگی دارد. هریک از آن‌ها حداقلی برای این آزمون تعیین کرده‌اند. با این ‌حال بهتر است هدف خود را کسب نمره‌ی حداقلی ۸۹ در این آزمون قرار دهید. وب‌سایت hochschulstart.de یکی از منابع معتبر برای شرایط قبولی در رشته‌های پزشکی در آلمان است که با مطالعه‌ی اطلاعات آن می‌توانید حداقل نمره‌ی هر دانشگاه برای TMS را به دست آورید.

نمونه سوالات امتحان TMS آلمان

آیا TMS سخت است؟ این سوال را می‌توانید با بررسی نمونه سوالات این آزمون در دوره‌های قبل پاسخ دهید. علاوه بر این، یکی از بهترین روش‌های کسب مهارت برای شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آلمان؛ ازجمله TMS؛ مطالعه‌ی آزمون‌های سال‌های گذشته است. برای این منظور منابع متعددی را به‌ویژه در وب آلمانی می‌توانید پیدا کنید. اگر با محدودیت زمان مواجه هستید، بهتر است بر تست‌های سال‌های اخیر تمرکز کنید.

زمان برگزاری امتحان TMS آلمان

آزمون TMS به‌تازگی دو بار در سال، در ماه‌های می (اردیبهشت و خرداد) و نوامبر (آبان و آذر) برگزار می‌شود. نتایج آزمون نیز تا حداکثر یک بعد، یعنی تا آخر ماه‌های ژوئن و دسامبر مشخص خواهد شد. در دو ماه باقی‌مانده تا شروع ترم تحصیلی تابستان یا زمستان نیز فرصت دارید مراحل اداری ثبت نام خود را طی کنید. این آزمون، حضوری است و در چندین مرکز و دانشگاه آلمان، به‌طور همزمان برگزار می‌شود. روزهای برگزاری آزمون در سال ۲۰۲۳ به شرح زیر است:

 • ۱۳ و ۱۴ می
 • چهار و پنج نوامبر

محل برگزاری نیز از قبل توسط سازمان مشخص شده و توسط متقاضی انتخاب شده است. این آزمون معمولا قبل از ظهر شروع شده و تا عصر ادامه می‌یابد. برای مشاهده‌ی نتایج نیز باید وارد حساب کاربری خود در tms-info.org شوید. نتایج خود را حتما پرینت کنید؛ چراکه این موسسه، حساب‌های کاربری قدیمی را دو بار در سال در ابتدای ماه‌های اکتبر و آوریل حذف می‌کند.

آزمون ورودی TMS در یک نگاه

آزمون ورودی TMS برای ورود به بسیاری از دانشکده‌های پزشکی آلمان اجباری است. دریافت نمره‌ی خوب از این آزمون برای ورود به دیگر دانشگاه‌ها نیز می‌تواند یک نقطه‌ی قوت در رزومه محسوب باشد. این آزمون درواقع نوعی تست استعدادیابی و روانشناختی است که ظرفیت و توانمندی‌های ذهنی و روانی متقاضی ورود به رشته‌ی پزشکی را می‌سنجد. دریافت نمره‌ی بالا در TMS می‌تواند تاحدودی ضعف در نمرات کارنامه را نیز جبران کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون، راه‌کارهای موفقیت در آن و دیگر جزئیات اپلای در رشته‌های پزشکی به آلمان با کارشناسان آکادمی اپلای مشورت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند