Search
Close this search box.

همه چیز درباره آزمون FSP آلمان و اهمیت آن در پذیرش دانشگاه‌ها

آزمون FSP یکی از مهم‌ترین آزمون‌هایی است که متقاضیان تحصیل در کشور آلمان در مقطع لیسانس باید از آن عبور کنند. این آزمون، مخصوص دانش‌آموزانی طراحی شده است که مدرک متوسطه یا دیپلم خود را در کشورهایی غیر از کشورهای توسعه‌یافته دریافت کرده‌اند. موسسه‌ی Prep4Univresity به کمک دولت فدرال آلمان، دانشجویان را به‌مدت دو ترم برای شرکت در این آزمون آماده می‌کند.

در این مقاله، ضمن معرفی ساختار امتحان FSP، شرایط و مدارک شرکت در آن، حداقل نمره‌ی قبولی، زمان برگزاری و دیگر جزئیات آن را مرور می‌کنیم. در آخر نیز منابع نمونه سوالات این آزمون در سال‌های اخیر را می‌آوریم. با ما همراه شده و با یکی از مهم‌ترین مراحل ورود به دانشگاه‌های آلمان در مقطع لیسانس آشنا شوید.

آزمون FSP آلمان چیست؟

FSP مخفف عبارت Feststellungsprüfung به معنی آزمون ارزیابی ورود به دانشگاه است. الزام این آزمون از آنجایی مطرح می‌شود که برای ورود به دانشگاه‌های آلمان باید مدرک HZB یا متوسطه این کشور را داشته باشید. متقاضیان از کشورهایی مانند ایران که مدرک متوسطه‌شان با استانداردهای مدرک HZB همخوانی ندارد؛ باید ابتدا در کالج‌های این کشور به‌مدت یک سال تحصیل کنند. دوره‌ای که به آن Studienkolleg گفته می‌شود.

پس از پایان کالج باید در آزمون FSP شرکت کرده و درصورت کسب نمره‌ی قبولی می‌توانید وارد دانشگاه در رشته‌ی دلخواه خود شوید. درواقع FSP را می‌توان نوعی کنکور برای دانشجوهای خارجی در آلمان قلمداد کرد با این تفاوت که این آزمون، رقابتی نیست و کسب نمره‌ی لازم در آن کافی خواهد بود.

برای آشنایی با شرایط تحصیل در آلمان کلیک کنید.

ساختار آزمون FSP

ساختار آزمون FSP آلمان

درست مانند کنکور کارشناسی در ایران بسته به رشته‌ی متقاضی در کالج، نوع آزمون FSP او نیز متفاوت خواهد بود. این آزمون معمولا شامل دو مرحله‌ی کتبی و شفاهی است که به فاصله‌ی حداکثر چهار روز از یکدیگر برگزار می‌شوند. تعداد سوالات آزمون FSP بسته به نوع آزمون متفاوت است. نوع سوالات نیز عمدتا گزینه‌ای است. برخی از آن‌ها نموداری و شکلی و برخی دیگر تشریحی خواهند بود.

دوره‌های کالج در آلمان به انواع پنج‌گانه‌ای تقسیم می‌شود که در ادامه، هریک را به همراه مفاد آزمون FSP وابسته به آن‌‎ها بررسی می‌کنیم.

دوره کالج T-Course و آزمون FSP آن

T-Course؛ مربوط به رشته‌های ریاضی، علوم طبیعی و مهندسی است. اگر در ایران در رشته ریاضی‌فیزیک یا هنرستان فنی تحصیل کرده باشید در آلمان باید در این دوره ثبت نام کنید. آزمون FSP در پایان این دوره، شامل بخش‌های زبان آلمانی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و علوم کامپیوتر است.

دوره کالج M-Course و آزمون FSP آن

M-Course؛ مربوط به رشته‌های علوم تجربی، پزشکی، بیولوژی، دندانپزشکی، داروسازی، زیست‌شناسی و غیره است. اگر در ایران در این رشته‌ی علوم تجربی تحصیل کرده باشید پس از ورود به آلمان باید در این دوره ثبت نام کنید. آزمون FSP در پایان این دوره، شامل بخش‌های زبان آلمانی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی است.

دوره کالج G-Course و آزمون FSP آن

G-Course؛ مربوطه به رشته‌های علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی و مطالعات آلمانی می‌شود. اگر دیپلم علوم انسانی ایران را داشته باشید در آلمان نیز باید در یک دوره‌ی کالج G-Course ثبت نام کنید. آزمون FSP در پایان این دوره، شامل بخش‌های زبان آلمانی، تاریخ، ادبیات، جغرافیا و علوم اجتماعی است.

دوره کالج W-Course و آزمون FSP آن

W-Course؛ مربوط به رشته‌های اقتصاد، مدیریت، بازرگانی و علوم اجتماعی (با رویکرد اقتصادی) می‌شود. اگر در ایران در رشته‌ی علوم انسانی یا ریاضی‌فیزیک تحصیل کرده باشید در آلمان نیز می‌توانید در یک دوره‌ی کالج W-Course ثبت نام کنید. آزمون FSP در پایان این دوره، شامل بخش‌های زبان آلمانی، ریاضیات، اقتصاد، حسابداری، زبان انگلیسی، جغرافیا، مطالعات اجتماعی و علوم کامپیوتر خواهد بود.

دوره کالج S-Course و آزمون FSP آن

دوره‌ی S-Course؛ مربوط به رشته‌های زبان‌های خارجی است. آزمون FSP در پایان این دوره شامل بخش‌های زبان آلمانی، زبان خارجی دوم (یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسه، روسی و اسپانیایی)، تاریخ، ریاضیات، جغرافیا و مطالعات اجتماعی می‌شود.

برای آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر در آلمان و شرایط اخذ پذیرش کلیک کنید.

آمادگی برای شرکت در آزمون FSP

آمادگی در آزمون FSP

حتما می‌پرسید آیا FSP سخت است؟ پاسخ به این سوال کاملا به میزان آمادگی شما بستگی دارد. توصیه می‌شود اگر هنوز آمادگی لازم را برای آزمون کسب نکرده‌اید با توجه به هزینه‌ها و محدودیت تنها دو بار شرکت برای هر فرد، در آزمون شرکت نکنید. مطابق نظرات کاربران در شبکه‌های اجتماعی و فروم‌ها، سطح FSP، متوسط به بالا بوده و قبولی در آن بدون داشتن دانش کافی، دشوار است. منبع اصلی آزمون اف‌اس‌پی، همان کتاب‌های دوره‌ی کالج هستند.

همچنین لازم است با استفاده از کتاب های آزمون FSP خود را برای این آزمون آماده کنید. این کتاب‌ها، نمونه‌های تست و سوالات مشابه را با توجه به آزمون‌های سال‌های قبل جمع‌آوری کرده‌اند. آن‌ها همچنین توصیه‌هایی برای زمان‌بندی، روش‌های پاسخ‌گویی و غیره دارند که می‌تواند مفید واقع شود. برخی از کتاب‌های آزمون FSP عبارتند از:

 • Deutsch für Ärztinnen und Ärzte
 • Fachsprachprüfung – erfolgreich bestehen!
 • Kommunikation für ausländische Ärzte
 • Fachsprache Medizin im Schnellkurs
 • Deutsch für Mediziner
 • Arztbriefe optimal gestalten
 • Sprachbausteine Deutsch B2-C1 Medizin Fachsprachprüfung (FSP)

ویزای مورد قبول برای شرکت در آزمون FSP

نه فقط برای ثبت نام در آزمون Feststellungsprüfung بلکه اساسا برای شرکت در دوره‌های کالج به ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید. این ویزا سه‌ماهه است اما پس از آن، قابل تمدید به‌مدت دوره‌ی کالج خواهد بود. برای دریافت این ویزا باید از یکی از موسسات آموزشی این کشور، مانند کالج‌ها پذیرش گرفته باشید. برای دریافت پذیرش کالج نیز باید علاوه بر فراهم کردن مدارک مربوطه، در آزمون کالج که Aufnahmetest یا Aufnahmeprüfung نامیده می‌شود شرکت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام آزمون FSP آلمان

برای شرکت در آزمون ورودی کالج‌های آلمان باید مدارک زیر را فراهم کنید:

 • گواهی دیپلم دبیرستان
 • کپی پاسپورت
 • رزومه
 • مدرک زبان آلمانی برابر با سطح حداقل B2
 • مدرک زبان انگلیسی تافل iBT با حداقل نمره‌ی ۷۲ برای رشته‌هایی که به این مدرک نیاز دارند

شرایط و نحوه ثبت نام در آزمون FSP

آزمون FSP آلمان

پیش از هرچیز برای شرکت در آزمون FSP باید هزینه‌ی آن پرداخت کنید که در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۶۵ یورو برآورد می‌شود. از شرایط عمومی شرکت در این آزمون نیز حداقل سن ۱۸ سال و داشتن پاسپورت کشور تابعه است. پس از گردآوری مدارک خود باید آن‌ها را برای سرویس Uni-Assist موسسه Prep4Univresity پست یا ایمیل کنید. همچنین باید دوره‌ی کالج خود در آلمان را سپری کرده باشید؛ اما برخی کالج‌ها به دانش‌آموزان برترشان، اجازه‌ی شرکت در FSP پس از یک ترم را نیز می‌دهند.

اگر دوره‌ی کالج خود را در منطقه‌ی کلن سپری کرده‌اید نیز می‌توانید از دو طریق سرویس فدرال External Assessment Test یا سرویس Studienkolleg Prep4University برای این آزمون اقدام کنید. خود کالج نیز شما را در فرآیند ثبت نام، راهنمایی خواهد کرد. طی مدت ۲۴ ساعت پس از ارسال درخواست، صلاحیت شما برای شرکت در FSP به همراه جزئیات محل و زمان برگزاری به اطلاع شما می‌رسد.

نمره قبولی در آزمون FSP آلمان

نمره قبولی در آزمون FSP

طیف نمره‌ی آزمون Feststellungsprüfung از یک تا پنج است. نمره‌ی یک؛ عالی و نمره‌ی پنج؛ مردود تلقی می‌شود. هریک از دانشگاه‌ها نیز برای رشته‌های متفاوت خود نمرات قبولی خودشان را تعیین کرده‌اند. به‌ویژه در رشته‌های پرطرفدارتر نیاز به نمره‌ی بالاتری دارید. به‌طورمتوسط و برای ورود به دانشگاه‌های نسبت خوب تا عالی آلمان، باید نمره‌ای بین یک تا سه کسب کنید. لازم به ذکر است که پس از یک بار مردودی در این آزمون، حداکثر یک بار دیگر می‌توانید در آن ثبت نام کنید.

نمونه سوالات آزمون FSP آلمان

علاوه بر مطالعه‌ی منابع اصلی و کتاب‌های طراحی‌شده مخصوص اف‌اس‌پی، نگاهی به سوالات سال‌های گذشته، یکی از بهترین راه‌های آمادگی برای این آزمون است. بهترین منبع برای نمونه سوالات آزمون FSP دوره‌های قبل خود سایت Studienkolleg است که در آن می‌توانید بسته به رشته، دانشگاه و درس موردنظر سوالات سال‌های قبل را دانلود کنید. دانشگاه هایدلبرگ نیز مخزن خوبی از نمونه سوالات این آزمون فراهم کرده است. برای دانلود آن‌ها روی هریک از لینک‌های زیر کلیک کنید.

زمان برگزاری آزمون FSP آلمان

آزمون FSP در سال ۲۰۲۳ برای هر دو ترم تابستان و زمستان در حوالی ماه‌های ژوئن و جولای برگزار می‌شود. همه‌ی آن‌ها در ساختمان Studienkolleg در شهر کلن برگزار می‌شوند. زمان برگزاری آزمون FSP در سال ۲۰۲۳ مطابق جدول زیر است.

ترم نوع امتحان روز برگزاری تاریخ برگزاری ساعت آزمون
تابستان کتبی جمعه ۳۰ ژوئن ۸:۳۰ صبح
تابستان شفاهی چهارشنبه ۱۹ جولای ۹ صبح
زمستان کتبی دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه ۲۶، ۲۷ و ۲۸ ژوئن ۹ صبح
زمستان شفاهی جمعه ۷ جولای ۸ صبح

آزمون ورودی FSP در یک نگاه

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان از مقطع لیسانس، مزایای زیادی برای دانشجو در آینده خواهد داشت. شانس بیشتر پیدا کردن کار، اولویت در دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی و شانس بیشتر ادامه‌تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان، ازجمله‌ی این مزایا هستند. برای این منظور، دانش‌آموزان متوسطه یا دانشجویان مقطع لیسانس از ایران، ابتدا باید در کالج‌های این کشور، آزمون ورودی داده و ثبت نام کنند. در پایان دوره‌ی کالج از آن‌ها آزمونی به نام FSP‌ گرفته خواهد شد که قبولی در آن، اصلی‌ترین شرط ورود به دانشگاه‌های این کشور است.

آزمون FSP را سازمان Prep4Univresity یک یا دو مرتبه در سال برگزار می‌کند. بسته به نوع رشته و دانشگاه مقصد، نوع سوالات و مفاد این آزمون برای هر متقاضی متفاوت است. هزینه‌ی شرکت در این آزمون در سال ۲۰۲۳، حدود ۱۶۵ یورو بوده و هر فرد تنها دو بار مجاز به شرکت در آن است. به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی شرایط پذیرش دانشگاه‌های آلمان و نکات موفقیت در آزمون FSP با کارشناسان آکادمی اپلای در تماس باشید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 2]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند