Search
Close this search box.

شرایط تحصیل رشته MBA در آلمان چیست؟

رشته MBA، با نام کامل Master of Business Administration، به معنای کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است. در این رشته، دانشجویان مجموعه‌ای از دانش‌های تئوری و عملی را برای به کارگیری در زمینه تجارت، کسب‌وکار و مدیریت می‌آموزند. این رشته برای نخستین بار در آمریکا مطرح شد اما در سال‌های اخیر، کشورهای زیادی به جذب دانشجو در رشته MBA می‌پردازند. بین تمام گزینه‌های موجود، تحصیل رشته MBA در آلمان یکی از بهترین مواردی است که می‌توان به آن فکر کرد. آلمان به دلیل پتانسیل بالای تجاری و بازرگانی، این رشته را به صورت کاملا عملی ارائه می‌دهد و به همین دلیل می‌توانید مطمئن باشید که هر چیزی را که لازم است، خواهید آموخت. اگر به تحصیل این رشته در آلمان علاقه دارید حتما با این مطلب همراه باشید.

معرفی رشته MBA در آلمان

رشته MBA که در ایران با عنوان مدیریت کسب‌وکار نیز شناخته می‌شود، یکی از دانش‌های پرطرفدار در سطح جهانی است. این رشته، به صورت اختصاصی روی استراتژی‌های مربوط به تجارت و کسب‌وکار متمرکز است. کشور آلمان به عنوان چهارمین قطب اقتصادی جهان، به صورت ویژه‌ای روی این رشته سرمایه‌گذاری کرده است. Master of Business Administration به عنوان رشته دانشگاهی یا دوره‌های آزاد در آلمان در دسترس دانشجویان و صاحبان کسب‌وکار است.

در دوره MBA، دانشجویان با رویکردهای مدیریت استراتژیک، تحلیل بازار، تصمیم‌گیری استراتژیک، تجزیه و تحلیل مالی، مدیریت منابع انسانی و سازمانی و مدیریت پروژه آشنا می‌شوند. همچنین، در این دوره به توسعه مهارت‌های رهبری و تصمیم‌گیری نیز توجه می‌شود.

مزایای تحصیل در رشته MBA در آلمان

مزایای تحصیل در رشته MBA در آلمان

بسیاری می‌گویند آلمان، بهشتی برای دانشجویان MBA است؛ اما چرا؟ چون با تحصیل در رشته مدیریت کسب‌و‌کار در آلمان می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید.

۱- تنوع گرایش‌ها

در بسیاری از کشورهای جهان، MBA تنها به شکل یک عنوان کلی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. این موضوع، کاربرد این دانش را در بازار کار کمتر می‌کند. از جمله مزایای مهم تحصیل رشته MBA در آلمان این است که دانشگاه‌های آن گرایش‌های مختلفی را برای مدیریت بازرگانی و کسب‌وکار ارائه می‌دهند. شما می‌توانید در شاخه‌هایی همچون بازرگانی دیجیتال، تجارت بین‌الملل، مدیریت کسب‌وکار صنعتی و کارآفرینی تحصیل کنید.

۲- شهریه معقول

یکی از مزایای مهم تحصیل در رشته MBA در آلمان این است که شهریه دانشگاه در این کشور بسیار معقول است. دولت فدرال آلمان برای جذب دانشجویان مستعد در راستای توسعه علمی، شهریه مصوب تعیین کرده است. بر اساس اینکه بخواهید در یک دانشگاه دولتی تحصیل کنید یا یک موسسه خصوصی، باید سالانه بین ۷۵۰ تا ۱۰.۰۰۰ یورو بپردازید. این مبلغ، نسبت به شهریه رشته مدیریت در کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا بسیار کمتر است.

۳- سطح علمی بالا

در رشته‌هایی همچون MBA که هر روز پیشرفت جدیدی اتفاق می‌افتد، دانش استادان و امکانات دانشگاه اهمیت زیادی دارد. رشته مدیریت کسب‌و‌کار در آلمان توسط بهترین استادان و با جدیدترین شیوه‌های آموزشی تدریس می‌شود. دانشگاه‌هایی که این رشته را در آلمان ارائه می‌دهند، برترین رتبه‌های جهانی را دارند و می‌توان روی اعتبار علمی آن‌ها حساب کرد.

۴- آینده شغلی

هیچ دانشجویی بدون در نظر گرفتن آینده شغلی وارد یک رشته نمی‌شود. رشته MBA در آلمان، کاملا با بازار کار منطبق است. با استفاده از دانشی که در این رشته فرامی‌گیرید، می‌توانید در شرکت‌های بزرگ مشغول به کار شوید و حتی گاهی کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. همچنین در حین تحصیل، امکان کارآموزی در شرکت‌های بزرگ و کسب تجربه واقعی برای استفاده در آینده را خواهید داشت.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

برای اپلای رشته MBA در آلمان باید ویزای تحصیلی داشته باشید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد که حین تحصیل در آلمان، از حقوق شهروندی قانونی بهره‌مند شوید. فرآیند دریافت ویزا پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر صورت می‌گیرد و به مدارک زیر نیاز دارد:

  1. پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه به همراه مدارک شناسایی دیگر همچون عکس و شناسنامه؛
  2. مدرک تحصیلی و ریزنمرات مقطع قبلی به صورت ترجمه‌شده با تایید دفتر اسناد رسمی و سفارت؛
  3. ارائه مدرک زبان معتبر یا مدرک پذیرش در دوره‌های زبان در کشور آلمان؛
  4. گواهی دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر آلمان؛
  5. اثبات توان مالی برای تامین هزینه زندگی با ارائه گواهی تمکن مالی یا اخذ بورسیه تحصیلی؛
  6. فرم درخواست ویزای تحصیلی تکمیل‌شده توسط متقاضی.

شرایط تحصیل رشته MBA در آلمان

رشته مدیریت کسب و کار یا MBA یک رشته تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد است. این رشته در دانشگاه‌ها و موسسات دولتی و خصوصی آلمان در دوره‌های ۱ تا ۳ ساله ارائه می‌شود. برای ورود به این رشته باید دوره کارشناسی خود را در رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر به پایان رسانده باشید. برخی موسسات با ارائه تجربه کاری مرتبط با مدیریت، تجارت و بازرگانی، از مدارک نامعتبر و غیرمرتبط چشم‌پوشی می‌کنند.

با ورود به این رشته، در یک دوره کوتاه با استراتژی‌های بازاریابی، مدیریت، کارآفرینی و هر آنچه در مسیر کسب‌وکار نیاز است آشنا خواهید شد. ماهیت عملی رشته مدیریت کسب‌وکار در آلمان موجب می‌شود که دانشجویان فارغ‌التحصیل از این رشته به راحتی وارد بازار کار شوند. در صورت علاقه، می‌توانید مدیریت را با عنوان DBA در مقطع دکتری نیز ادامه دهید.

شرایط تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در آلمان چیست؟

انواع گرایش‌های رشته MBA

انواع گرایش رشته MBA در آلمان

رشته MBA در آلمان شامل تخصص‌های مختلفی است که شامل موارد زیر می‌شود:

  • مدیریت عمومی؛
  • مدیریت بازاریابی؛
  • مدیریت مالی؛
  • کارآفرینی؛
  • مدیریت تولید؛
  • مدیریت پروژه؛
  • مدیریت منابع انسانی؛
  • مدیریت مهندسی؛
  • مدیریت زنجیره تامین.

بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل MBA کدام است؟

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل MBA در آلمان

رشته MBA در کشور آلمان، در دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی زیادی ارائه می‌شود. فهرست زیر، ۵ مورد از بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل در این رشته است:

نام دانشگاه به انگلیسی نام فارسی نوع موسسه رتبه جهانی 
Technical University of Munich دانشگاه فنی مونیخ دولتی ۴۹
ESMT Berlin آموزشگاه مدیریت و تکنولوژی اروپا خصوصی ۱۰
Mannheim Business School مدرسه تجارت مانهایم(زیر نظر دانشگاه مانهایم) دولتی ۱۰۱
University of Cologne دانشگاه کلن دولتی ۱۴۶
Munich Business School مدرسه بازرگانی مونیخ خصوصی ۹۰
برای مشاهده دانشگاه‌های آلمان کلیک کنید

مدارک مورد نیاز برای پذیرش رشته MBA در آلمان

اپلای رشته MBA در آلمان نیاز به مدارک خاصی دارد. برای ورود به این رشته، باید موارد زیر را به دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر در این کشور ارائه دهید:

  • مدرک کارشناسی معتبر (این رشته به صورت تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می‌شود. مدرک کارشناسی تمام رشته‌ها موردقبول است اما دانشجویان رشته‌های مرتبط با تجارت و کسب‌وکار و رشته‌های فنی و مهندسی شانس بیشتری دارند.)؛
  • ریزنمرات به همراه تایید رسمی و معادل‌سازی واحدها به زبان آلمانی؛
  • قبولی در آزمون GRE یا GMAT بسته به رشته تحصیلی با نمره بالا؛
  • مدرک زبان معتبر انگلیسی یا آلمانی؛
  • ارائه توصیه‌نامه از استادان مقاطع پیشین (برای امتیاز بیشتر)؛
  • رزومه کاری یا پژوهشی مرتبط با رشته MBA (برای امتیاز بیشتر، به خصوص برای افرادی که رشته کارشناسی غیرمرتبط دارند.)؛
  • انگیزه‌نامه تحصیلی برای شرح علت انتخاب رشته، دانشگاه و کشور مورد نظر برای ادامه تحصیل.

در نهایت بهتر است بدانید که در اپلای رشته مدیریت در آلمان، تجربه کاری بسیار ارزشمندتر از مدرک تحصیلی است.

مدرک زبان مورد نیاز برای اپلای رشته MBA در آلمان

یکی از معیارهای بسیار مهم برای رشته مدیریت کسب‌و‌کار در آلمان این است که تسلط خوبی به زبان انگلیسی یا آلمانی داشته باشید. روابط عمومی در این رشته حرف اول را می‌زند و به همین دلیل، برخی دانشگاه‌ها ممکن است تسلط به هر دو زبان را جزء ملاک‌های قبولی قرار دهند. برای زبان آلمانی می‌توانید بسته به موسسه، در یکی از آزمون‌های زیر شرکت کنید:

  • Goethe Zertifikat با سطح C1 و بالاتر؛
  • DSH با سطح C1 و بالاتر؛
  • TestDaF با سطح C1 و بالاتر.

همچنین در صورتی که در آزمون زبان شرکت نکرده‌اید، می‌توانید در پذیرش برخی دانشگاه‌ها از موارد زیر استفاده کنید:

  • مدرک فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی در یک موسسه آموزشی معتبر؛
  • مدرک کارشناسی رشته زبان و ادبیات آلمانی با گرایش‌های مختلف از دانشگاه‌های معتبر؛
  • دریافت پذیرش مشروط به شرکت در دوره‌های زبان آلمانی یا انگلیسی پیش از شروع تحصیل.

اگر دوره انتخابی شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود یا تسلط به انگلیسی جزء شروط قبولی دانشگاه است، می‌توانید از مدرک آیلتس با نمره بالاتر از ۶.۵ یا هر مدرک معتبر دیگری مانند تافل، دولینگو یا PTE استفاده کنید.

هزینه تحصیل رشته MBA در آلمان

هزینه تحصیل رشته MBA در آلمان

تحصیل رشته MBA در آلمان در موسسات دولتی برای دانشجویان بومی و عضو اتحادیه اروپا رایگان است اما دانشجویان بین‌المللی بسته به دوره‌ای که در آن پذیرفته می‌شوند باید شهریه پرداخت کنند. شهریه موسسات دولتی بر اساس اینکه دوره به زبان آلمانی باشد یا انگلیسی، ممکن است بین ۴.۰۰۰ تا ۷.۰۰۰ یورو در سال متغیر باشد. موسسات خصوصی معتبر آلمان نیز سالانه بین ۳۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ یورو شهریه دریافت می‌کنند. این هزینه می‌تواند تا حدود ۹۰.۰۰۰ یورو نیز افزایش یابد. با این حال به طور کلی هزینه تحصیل در رشته مدیریت در آلمان نسبت به کشورهای دیگر بسیار کم هزینه‌تر است. به علاوه می‌توانید برای کاهش یا حتی حذف هزینه شهریه، از بورسیه‌های تحصیلی نیز کمک بگیرید.

بورسیه‌های تحصیلی رشته MBA در آلمان

برای تامین هزینه‌های تحصیل در رشته مدیریت کسب‌وکار در آلمان می‌توانید از بورسیه‌های متنوعی که توسط موسسات دولتی، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ارائه می‌شود استفاده کنید. بهترین بورسیه‌های تحصیل رشته MBA در آلمان موارد زیر هستند:

  1. بورسیه DAAD برای دوره MBA در تمامی دانشگاه‌های آلمان؛
  2. بورسیه ESMT MBA Scholarship برای دوره MBA در دانشگاه ESMT Berlin؛
  3. بورسیه Kofi Annan Business School Foundation برای دوره MBA در دانشگاه هایدلبرگ؛
  4. بورسیه Frankfurt School of Finance & Management برای دوره MBA در دانشگاه فرانکفورت؛
  5. بورسیه HHL International MSc Scholarship برای دوره MBA در دانشگاه HHL Leipzig.

تحصیل رایگان رشته MBA در آلمان

هیچ دانشگاهی در آلمان برای این رشته دوره کاملا رایگان ارائه نمی‌دهد و تنها در مقایسه با دانشگاه‌های سایر کشورها کم هزینه‌تر است. بنابراین، اگر می‌خواهید از تحصیل رایگان در این کشوراستفاده کنید، بهتر است به فکر دریافت بورسیه‌های تحصیلی آلمان باشید. این بورسیه‌ها به دانشجویانی تعلق می‌گیرند که سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند. همچنین در صورتی که بیشتر از ۲ سال در رشته‌های مرتبط با MBA تجربه شغلی داشته باشید، احتمال دریافت بورسیه و تحصیل رایگان رشته MBA در آلمان برای شما بیشتر می‌شود.

بازار کار و موقعیت‌های شغلی رشته MBA در آلمان

بازار کار و موقعیت‌های شغلی رشته MBA در آلمان

کشور آلمان، یکی از ابرقدرت‌های اقتصاد جهانی است. حجم بالای معاملات تجاری در این کشور، پتانسیل خوبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته MBA ایجاد می‌کند. به خصوص اگر سطح علمی و مهارت شما نسبت به نیروی کار بومی بیشتر باشد.

برخی از تخصص‌های MBA که می‌توانید در آن مشغول به کار شوید شامل موارد زیر است:

  • کارآموز مدیریت؛
  • مدیر برنامه‌ریزی و استراتژی شرکت؛
  • مدیر استراتژی و توسعه کسب‌وکار؛
  • مدیریت بازاریابی دیجیتال؛
  • مدیر کل؛
  • مدیر حسابداری و حسابرسی؛
  • مدیر پروژه؛
  • تحلیلگر ارشد؛
  • مدیر توسعه برنامه؛
  • مدیر بازاریابی؛
  • مدیر مالی؛
  • مشاور کسب‌وکار؛
  • مدیر منابع انسانی.

هر شرکتی با هر نوع فعالیت، حداقل به یکی از این تخصص‌ها نیاز دارد. علاوه‌بر تنوع حوزه‌های شغلی، در آلمان این امکان را دارید که با مدرک MBA در شرکت‌های بسیار بزرگ و معتبر آلمانی همچون فولکس واگن، آئودی، زیمنس، بوش، بی ام دبلیو یا کمپانی‌های مشهور بین‌المللی همچون آمازون، اپل، کیا و متا مشغول به کار شوید.

درآمد رشته MBA در آلمان

درآمد رشته مدیریت در آلمان نسبت به سایر حوزه‌های شغلی در این کشور بالاتر است. مشاغل مربوط به حوزه MBA همواره در لیست پردرآمدترین مشاغل در آلمان قرار دارند. بر اساس آمارها، یک مشاور کسب‌وکار تازه‌کار با سابقه ۱ تا ۳ سال، بین ۵۳.۶۰۰ تا ۷۲.۱۰۰ یورو در سال حقوق دریافت می‌کند. این درآمد برای مدیر کل یا متخصصان باتجربه‌تر، احتمالا تا ۹۰.۰۰۰ یورو در سال نیز می‌رسد.

به طور کلی میانگین درآمد در این رشته بر اساس میزان تجربه به شکل زیر است:

  • تازه‌کار با ۱ تا ۳ سال سابقه: میانگین ۶۰،۰۰۰ یورو در سال؛
  • متوسط با ۴ تا ۶ سال سابقه: میانگین ۸۰،۰۰۰ یورو در سال؛
  • حرفه‌ای با ۶ تا ۱۰ سال سابقه: میانگین ۱۰۰،۰۰۰ یورو در سال؛
  • خبره با بالای ۱۰ سال سابقه: میانگین ۱۲۰،۰۰۰ یورو در سال.

پردرآمدترین حوزه شغلی برای فارغ التحصیلان MBA در آلمان، بخش مالی و بانکداری است. همچنین به تازگی حوزه بازاریابی دیجیتال نیز به یکی از شاخه‌های پردرآمد این رشته تبدیل شده است. به طور کلی، شرکت‌های بزرگ در بخش‌های مختلف از جمله فناوری، خدمات مشاوره، تولید و صنعت به دنبال فارغ‌التحصیلان رشته MBA هستند.

آوسبیلدونگ MBA در آلمان

برخی افراد ممکن است فاقد تحصیلات آکادمیک باشند یا به هر دلیلی، درخواست آن‌ها برای ورود به موسسات آموزشی برای تحصیل MBA در آلمان پذیرفته نشود. در این شرایط می‌توانید از دوره‌های آوسبیلدونگ که نوعی دوره آموزش فنی-حرفه‌ای است، استفاده کنید. هیچ دوره‌ای با نام آوسبیلدونگ MBA در آلمان وجود ندارد، زیرا این رشته مختص مقطع کارشناسی ارشد است. با این حال دوره‌هایی وجود دارند که تقریبا به این رشته نزدیک هستند.

به عنوان مثال، با شرکت در دوره آوسبیلدونگ مدیریت می‌توانید دانش مدیریتی جهت اداره یک کسب‌وکار را به دست آورید. همچنین دوره آوسبیلدونگ مالی و بازرگانی هم در زمینه امور مختلف مربوط به تجارت، دانش خوبی در اختیار افراد قرار می‌دهد. مزیت این دوره‌ها این است که کاملا مهارت‌محور و مرتبط با بازار کار هستند. ورود به دوره آوسبیلدونگ نیاز به مدرک پایان سال نهم با نمرات خوب دارد. البته افرادی که دارای مدرک بالاتر هستند هم می‌توانند در این دوره‌ها شرکت و مدرک آن را دریافت کنند.

وضعیت اقامت در آلمان پس از تحصیل در رشته MBA

وضعیت اقامت در آلمان پس از تحصیل در رشته MBA

آلمان کشوری تجاری و صنعتی است؛ به همین دلیل رشته‌هایی که در حوزه این امور هستند، بازار کار خوبی دارند. دانشجویانی که موفق به اپلای رشته مدیریت کسب‌وکار در آلمان می‌شوند، می‌توانند با پیدا کردن یک موقعیت شغلی خوب پس از تحصیل هم در این کشور بمانند. با یافتن شغل مناسب و دریافت توصیه‌نامه از کارفرما، این امکان را خواهید داشت که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. پس از استخدام، باید حداقل ۵ سال مالیات بپردازید تا دولت آلمان شما را به عنوان شهروند این کشور بپذیرد و اقامت دائم بگیرید.

توجه داشته باشید که فرآیند اقامت دائم را پس از اتمام تحصیل آغاز کنید؛ زیرا برای دریافت پذیرش در دانشگاه باید تعهد دهید که به کشور خود باز خواهید گشت و تنها در صورت نیاز بازار کاری آلمان، می‌توانید در این کشور اقامت بگیرید. کار دانشجویی یا کارآموزی در شرکت‌های معتبر حین تحصیل، احتمال دریافت توصیه‌نامه و ویزای کاری را افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی

رشته MBA با نام کامل Master of Business Administration یک دانش تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد است که به اموری همچون بازاریابی، مدیریت کسب‌وکار، امور مالی و توسعه تجارت می‌پردازد. تحصیل رشته مدیریت کسب‌وکار در آلمان می‌تواند شانس خوبی برای یافتن مشاغل پردرآمد در سراسر جهان باشد. دانشگاه‌های معتبر آلمان این رشته را با شهریه بسیار کمتر نسبت به کشورهای دیگر ارائه می‌دهند. برای ورود به رشته MBA در آلمان، نیاز به مدرک کارشناسی معتبر یا سابقه شغلی مرتبط با این رشته خواهید داشت. به دلیل میزان بالای تقاضا در این رشته، بهتر است حتما پیش از اقدام به اپلای، با وکلای ما در آژانس تحصیلی آکادمی اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

  • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
  • افزودن دیدگاه
    آدرس

    به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند