Search
Close this search box.

شرایط تحصیل رادیولوژی در انگلستان چیست؟

انگلستان یکی از کشورهای تراز اول در زمینه رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است. اگر به تحصیل در رشته رادیولوژی علاقه‌مند هستید، این کشور انتخاب بسیار ایدئالی برای شماست؛ زیرا مدرک دریافتی از دانشگاه‌های آن در همه کشورهای توسعه‌یافته جهان قابل استفاده است و اعتبار بسیار زیادی دارد.

تحصیل رادیولوژی در انگلستان می‌تواند چشم اندازهای شغلی شما را در آینده روشن‌تر کند، زیرا تقاضا برای رادیولوژیست در این کشور بسیار بالاست و بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید به‌سرعت مشغول به‌کار شوید و بعد از گذشت ۲ تا ۳ سال برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

در این مطلب به طور کامل در مورد شرایط، مدارک موردنیاز، هزینه‌ها و بورسیه‌های رشته رادیولوژی برای تحصیل در انگلیس صحبت می‌کنیم.

گرایش‌های رادیولوژی در انگلستان

رشته رادیولوژی در انگلستان، یکی از حوزه‌های مهم پزشکی است که به تشخیص و درمان بیماری‌ها با استفاده از تصاویر رادیولوژی می‌پردازد. این رشته گرایش‌های مختلفی در دانشگاه‌های انگلستان دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • تصویربرداری تشخیصی
 • رادیولوژی عروقی
 • رادیولوژی پدیاتری
 • رادیولوژی مامایی
 • رادیولوژی مغز و اعصاب
 • رادیولوژی تشخیصی عضلانی و اسکلتی

دروس رشته رادیولوژی در انگلستان

دوره‌های تحصیلی رادیولوژی در انگلیس ترکیبی از دروس تئوری و تمرین عملی هستند. در طول دوره تحصیلی رادیولوژی، دانشجویان با مفاهیم و تکنیک‌های مختلف تصویربرداری پزشکی آشنا می‌شوند و مهارت‌های لازم برای تشخیص و درمان بیماران با استفاده از تصاویر پزشکی را می‌آموزند.

محتوای دروس رشته رادیولوژی ممکن است بین دانشگاه‌ها و دوره‌های تحصیلی مختلف متفاوت باشد؛ اما در بطن این تفاوت‌ها، برخی دروس مشترک عمومی در رشته رادیولوژی وجود دارند.

دروس مهمی که در دوره‌های تحصیلی رادیولوژی در انگلستان مشترک هستند عبارتند از:

 • فیزیک پزشکی
 • تصویربرداری تشخیصی
 • رادیولوژی عروقی
 • رادیولوژی عضلانی و اسکلتی
 • رادیولوژی مغز و اعصاب
 • رادیولوژی پدیاتری

شرایط پذیرش برای تحصیل رادیولوژی در انگلستان

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل رادیولوژی در انگلستان باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • مدرک تحصیلی پیشین: برای اخذ پذیرش باید مدرک تحصیلی قبلی خود را ارائه دهید. برای مثال، اگر قصد تحصیل در دوره کارشناسی را دارید، باید مدرک دیپلم متوسطه داشته باشید. این موضوع در مورد مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری نیز صدق می‌کند.
 • زبان انگلیسی: شما باید تسلط کامل بر زبان انگلیسی داشته باشید. اکثر دانشگاه‌ها گواهی آزمون‌های معتبر مانند IELTS یا‌ TOEFL را برای ارزیابی سطح زبان شما می‌پذیرند. معمولاً برای دریافت پذیرش نمره IELTS حداقل ۶.۵ یا معادل آن مورد نیاز است.
 • مدارک و رزومه: برای دریافت پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، ارسال رزومه تحصیلی و توصیه‌نامه‌هایی از استادان دانشگاه مقطع پیشین که نشان‌دهنده تجربه و علاقه‌‌مندی شما به رادیولوژی است، مورد نیاز است.
 • گواهی تمکن مالی: باید اثبات کنید که می‌توانید هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در انگلستان را تامین کنید. دانشگاه‌ها ممکن است از شما گواهی اثبات تمکن مالی یا تضمین‌ نامه مالی بخواهند.
  مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی رادیولوژی در انگلستان

برای پذیرش تحصیلی در رشته رادیولوژی در انگلستان، معمولاً شما باید مدارک و اسناد زیر را ارائه دهید:

برای اطلاع از فرایند اخذ ویزای تحصیلی انگلیس کلیک کنید

معادلسازی مدرک رادیولوژی در انگلستان

معادلسازی مدرک رادیولوژی به معنای تعیین معادل مدرک تحصیلی شما در رشته رادیولوژی در کشور دیگری است. این فرایند معمولاً توسط سازمان‌های ارزیاب انجام می‌شود و هدف آن ارزیابی سطح تحصیلات شما و تطابق آن با استانداردهای آموزشی معادل در کشور انگلستان است. در صورتی که قصد دارید مدرک رادیولوژی خود را در بریتانیا معادل ‌سازی کنید، باید مستنداتی مانند مدرک تحصیلی، سرفصل‌های درسی، ساعات گذرانده‌شده در کلاس‌های تئوری و عملی و سایر اسناد مرتبط را به سازمان ارزیاب  ارائه دهید.

برای معادلسازی مدرک رادیولوژی در انگلستان باید مدارک تحصیلی و مستندات خود را برای سازمان ارزیاب UK ENIC ارسال کنید.

هزینه‌های تحصیل رادیولوژی در انگلستان

هزینه تحصیل رشته رادیولوژی در انگلستان به طور میانگین سالانه ۲۳.۰۰۰ پوند است. در جدول زیر به هزینه تحصیل رشته رادیولوژی در برخی از دانشگاه‌های انگلستان اشاره می‌کنیم:

دانشگاه شهریه سالانه
دانشگاه کاردیف (کارشناسی ارشد) ۳۸.۱۷۲ پوند
دانشگاه لیدز (کارشناسی ارشد) ۲۶.۵۰۰ پوند
دانشگاه دربی (کارشناسی) ۴۲.۱۳۵ پوند
دانشگاه کمبریج (دکتری) ۳۵.۶۷۳ پوند
برای اطلاع از هزینه‌های زندگی در انگلستان کلیک کنید

طول مدت تحصیل رادیولوژی در انگلستان

مدت زمان تحصیل رادیولوژی در انگلستان بسته به نوع دوره آموزشی و مقطع تحصیلی که می‌خواهید ادامه دهید، متغیر است. در بخش زیر توضیحی کلی از مراحل تحصیل رادیولوژی در انگلستان آمده است:

 • دوره تخصصی رادیولوژی (مقطع کارشناسی): این دوره معمولاً به مدت چهار سال است اما شاید در برخی موارد به پنج سال نیز تمدید شود.
 • فوق تخصصی رادیولوژی (تحصیلات تکمیلی): دوره فوق تخصصی رادیولوژی معمولاً به مدت دو (کارشناسی ارشد) تا چهار سال (دکتری) است و شما را در زمینه‌های خاصی از رادیولوژی، مانند نوار قلبی، تصویربرداری ساختاری، رادیولوژی عروقی و غیره آموزش می‌دهد.

بورسیه و فول فاند رادیولوژی در انگلستان

بورسیه‌ها و فول فاند‌های مختلفی برای تحصیل رادیولوژی در انگلستان به دانشجویان خارجی ارائه می‌شود. فول فاند شامل پوشش کل هزینه تحصیل به‌علاوه هزینه زندگی است که معمولاً به دانشجویان با استعداد که شرایط مالی سختی دارند، ارائه می‌شود. در ادامه توضیحی اجمالی از بورسیه‌ها و فول فاند‌های مربوط به رشته رادیولوژی در انگلستان آمده است:

بورسیه تحصیلی Chevening انگلستان (فول فاند)

بورسیه تحصیلی چونینگ یک فول فاند برای پوشش کامل هزینه‌های دانشجویان بین‌المللی است. این بورسیه فقط برای مقطع کارشناسی ارشد (برای همه رشته‌های تحصیلی) در دسترس است. بورسیه Chevening هزینه‌های تحصیل دانشگاه، کمک‌هزینه ماهانه برای تامین هزینه‌های جاری زندگی و بلیت رفت‌وبرگشت هواپیما (کلاس اقتصادی) بین کشور مبدا و بریتانیا را پوشش می‌دهد.

بورسیه گیتس کمبریج

بورسیه گیتس کمبریج یک بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان بین‌المللی است. این بورسیه برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود و شامل کمک‌هزینه سالانه ۱۷.۵۰۰ پوند، بیمه درمانی تا سقف ۲.۰۰۰ پوند و کمک‌هزینه سایر اعضای خانواده تا مبلغ ۱۰.۱۲۰ پوند است.

بورسیه دکتری امپریال کالج لندن

بورسیه دکتری امپریال کالج لندن یک بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان بین‌المللی است. هر سال حداکثر به ۱۰ دانشجوی خارجی، فول فاند امپریال کالج اعطا می‌شود. ارزش این کمک‌هزینه به مبلغ ۱۶.۵۵۳ پوند است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بریستول Think Big

دانشگاه بریستول بورسیه تحصیلی با ارزشی را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد. این کمک‌هزینه به مبلغ حداکثر ۲۰.۰۰۰ پوند برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد جهت پوشش هزینه شهریه، به داوطلبان اعطا می‌شود.

شرایط ویزای همراه دانشجویی در انگلستان

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند اعضای خانواده خود را در طول تحصیل به انگلستان بیاورند. اعضای خانواده شامل فرزند یا شریک زندگی متقاضی می‌شود.

شرایط ویزای همراه دانشجویی در انگلستان عبارتند از:

 • همسر یا شریک زندگی قانونی
 • فرزندان زیر ۱۸ سال
 • ثبت‌نام در یک دوره آموزشی تمام‌وقت با مدت زمان بیش از ۹ ماه

شرایط کار در حین تحصیل و بعد از تحصیل رشته رادیولوژی در انگلستان

شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی، در حین تحصیل می‌توانید هفتگی به مدت حداکثر ۲۰ ساعت کار کنید. پس از دریافت مدرک رادیولوژی می‌توانید به صورت تخصصی در این حوزه مشغول به کار شوید. برای اشتغال در مشاغل پزشکی و پیراپزشکی در انگلستان باید ابتدا در سازمان پزشکان General Medical Council) GMC) ثبت‌نام کنید.

رادیولوژیست‌ها در انگلستان مانند کشورهای دیگر در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی فعالیت می‌کنند و در تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها و مشکلات به بیماران کمک می‌کنند. با توجه به آمارهای منتشرشده توسط سازمان خدمات ملی مشاغل انگلستان، دستمزد رادیولوژیست در بریتانیا می‌تواند در سال از ۷۹.۴۵۳ پوند با دو سال سابقه کار تا ۱۹۳.۷۱۲ پوند با ۲۰ سال سابقه کار متغیر باشد.

وضعیت اقامت پس از تحصیل دانشجویان در انگلستان

دانشجویان خارجی برای تمدید ویزای خود پس از فارغ‌التحصیلی، باید برای ویزای کار پس از تحصیل انگلستان که معمولاً به عنوان PSW انگلستان شناخته می‌شود، درخواست دهند. این ویزا به دانشجو اجازه می‌دهد تا به مدت دو یا سه سال (در صورت داشتن مدرک دکتری) در انگلستان کار کند. بعد از طی‌شدن مدت زمان مشخص‌شده برای ویزای کاری، امکان درخواست و دریافت اقامت دائم برایتان وجود خواهد داشت.

جمع‌بندی

تحصیل رادیولوژی در انگلستان می‌تواند آینده شغلی خوبی را برای شما رقم بزند. این رشته از مشاغل بسیار پرتقاضا در بریتانیا و سراسر جهان محسوب می‌شود، زیرا رابطه مستقیمی با تشخیص انواع بیماری‌های و ارتقاء سلامت عمومی جامعه دارد. اگر قصد تحصیل رشته رادیولوژی در انگلستان را دارید، همین حالا با وکلای ما در آکادمی اپلای برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند