Search
Close this search box.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

پزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های جهان است و کشور ایتالیا به دلیل داشتن دانشگاه‌های معتبر و شرایط بورسیه عالی انتخاب بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در این رشته است. البته همین موضوع، مهاجرت تحصیلی برای رشته پزشکی را کمی دشوارتر کرده‌ است. اگر زندگی در اروپا را دوست دارید، تحصیل پزشکی در ایتالیا یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست.
برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در این کشور، مدارک لازم، بهترین دانشگاه‌های ایتالیا و… تا انتهای این مطلب با آکادمی اپلای همراه باشید.

دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

ویزای تحصیلی، مهم‌ترین مدرکی که برای تحصیل در ایتالیا به آن نیاز خواهید داشت. شرایط زیر برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا الزامی است:

 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه؛
 • اگر از کشوری غیر از محل تحصیل خود درخواست ویزا می‌دهید، باید نامه ارزشیابی تحصیلی سفارت ایتالیا را از کشور صادرکننده مدرک دریافت کنید؛
 • برای تحصیل پزشکی در ایتالیا، باید خودتان یا یک حامی مالی معتبر گواهی تمکن ارائه دهد؛

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا

هنگام دریافت ویزای تحصیلی از ایتالیا، ارائه مدارک زیر ضروری است:

 • ترجمه رسمی مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی به زبان ایتالیایی؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • ۵ قطعه عکس ۳*۴ رنگی و پشت نویسی‌شده به زبان انگلیسی؛
 • دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و نامه پذیرش.

مدارک تحصیلی

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان به همراه مهر تایید اداره دادگستری و وزارت امور خارجه؛
 • ترجمه رسمی ریز نمرات؛
 • تکمیل فرم A پذیرش رشته و دانشگاه مورد نظر برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد؛
 • دو نسخه کپی از نامه پذیرش نهایی دانشگاه مقصد؛
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره بالاتر از ۶.۵ (در صورت شرکت در دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی)؛
 • مدرک قبولی در آزمون IMAT

مدارک مالی و عمومی

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا؛
 • نامه تمکن مالی صادرشده از بانک؛
 • پرینت حساب بانکی سه ماهه حامی مالی فرد متقاضی (در صورت وجود)؛
 • مبلغ ۵۰ یورو هزینه بررسی مدارک ویزای تحصیلی.

نکته: مدارک یاد شده در ثبت‌نام اولیه که اغلب به صورت آنلاین صورت می‌گیرد موردنیاز هستند. پس از اخذ پذیرش، برای ثبت‌نام نهایی نیاز به ویزای تحصیلی، گواهی تمکن مالی و فیش پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام نیز خواهید داشت. برخی دانشگاه‌ها ممکن است مدرک تمکن مالی را در همان مراحل اولیه درخواست کنند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی شرایط سنی مشخصی دارد. برای ورود به رشته پزشکی در این کشور باید حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشید.
سقف سنی تحصیل رشته پزشکی در این کشور، ۳۰ سال است. در صورت داشتن گپ تحصیلی می‌توانید با مدارک و دلایل قانع‌کننده مانند فعالیت کاری و پژوهشی مرتبط با رشته پزشکی، یادگیری زبان یا بیماری و حوادث خاص توجیه کنید. البته بهترین بازه سنی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی ۱۸ تا ۲۴ سالگی است.

زبان رشته پزشکی در ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی اغلب ترجیح می‌دهند در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، شرکت کنند. رشته پزشکی، در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. البته تحصیل به زبان انگلیسی، شهریه بیشتری دارد و دریافت پذیرش آن به دلیل محدودیت دانشگاه‌ها و تقاضای بالا، کمی دشوارتر است.
اگرچه یادگیری زبان ایتالیایی سخت‌تر است اما تحصیل به زبان ایتالیایی در رشته پزشکی می‌تواند برای شما یک مزیت بزرگ باشد، به خصوص اگر قصد فعالیت کاری در این کشور را داشته باشید.

آزمون IMAT برای ورود به رشته پزشکی در ایتالیا

برای تحصیل پزشکی در برخی دانشگاه‌های مطرح ایتالیا شرکت در آزمون ورودی الزامی است. این آزمون که IMAT نام دارد، برای تایید صلاحیت دانشجویان بین‌المللی جهت ورود به دوره‌های پزشکی دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا برگزار می‌شود.
در این آزمون، ۶۰ سوال از مباحث بیولوژی، شیمی، ریاضی، فیزیک، اطلاعات عمومی و هوش و منطق مطرح می‌شود. این آزمون ۹۰ نمره دارد و دانشجویان برای قبولی باید حداقل نمره ۵۰ را به‌دست آورند.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

شهریه رشته پزشکی در ایتالیا، بسته به دانشگاه متغیر است. شهریه هر موسسه آموزشی بر اساس رتبه، میزان اعتبار و محبوبیت آن میان دانشجویان تعیین می‌شود.
در جدول زیر می‌توانید شهریه تعدادی از دانشگاه‌های ایتالیا را برای رشته پزشکی مشاهده کنید:

نام دانشگاه شهریه سالانه
دانشگاه میلان ۳۹۵۶ یورو
دانشگاه رم ۱۹۸۰ یورو
دانشگاه پاویا ۲۵۶۹ یورو

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا، به طور میانگین حدود ۱۵.۰۰۰ یورو در سال است. علاوه بر شهریه دانشگاه، باید هزینه‌های زندگی در این کشور را نیز در نظر داشته باشید. زندگی دانشجویی در ایتالیا، ماهانه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو هزینه خواهد داشت؛ این هزینه شامل اجاره خانه، خوراک، پوشاک و… است.

طول مدت تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

طول دوره تحصیل رشته پزشکی ایتالیا تقریبا با ایران یکسان است. مدت زمان تحصیل پزشکی در این کشور از زمان ورود تا پایان دوره حدود ۶ تا ۷ سال است. در ۳ سال اول تحصیلی، تمامی دروس تئوری هستند و از سال چهارم واحدهای عملی آغاز می‌شوند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا با مدرک دیپلم امکان پذیر است؟

بله، امکان‌پذیر است اما برای ورود به دانشگاه‌های دولتی پزشکی ایتالیا علاوه‌بر داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان باید حتما در آزمون IMAT هم شرکت کنید؛ اما این به معنای عدم پذیرش بدون آزمون نیست. دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا با دریافت شهریه بیشتر، دانشجویان را بدون آزمون در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌پذیرند.
حداقل شهریه در مراکز خصوصی از سالانه ۱۰.۰۰۰ یورو شروع می‌شود. در صورتی که توان پرداخت این هزینه را داشته باشید، می‌توانید بدون آزمون IMAT نیز وارد رشته پزشکی در ایتالیا شوید.

بورسیه پزشکی در ایتالیا

ایتالیا جزء کشورهایی است که بودجه‌ زیادی را به ارائه بورسیه تحصیلی (فارغ از ملیت دانشجو) اختصاص می‌دهد؛ بنابراین دانشجویان بین‌المللی برای تامین مخارج زندگی و شهریه خود می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی گوناگونی استفاده کنند.
تعدادی از بورسیه‌های مشهور پزشکی در ایتالیا عبارتند از:

1. بورسیه دولتی MACI

این بورسیه مختص رشته پزشکی است و تا سقف ۹۰۰۰ یورو از هزینه‌های سالانه دانشجویان را پوشش می‌دهد. برای دریافت این کمک‌هزینه، باید زیر ۲۸ سال سن داشته و به زبان انگلیسی یا ایتالیایی کاملا مسلط باشید.

2. بورسیه دولتی DSU

این نوع بورسیه بر اساس نیاز مالی پرداخت می‌شود. دانشجویانی که درآمد آن‌ها کمتر از ۵۰.۰۰۰ یورو در سال باشد، می‌توانند از این حمایت مالی بهره‌مند شوند.

3. بورسیه‌های دانشگاه‌ها

علاوه بر موارد بالا، هر دانشگاه به صورت مجزا نیز بورسیه‌هایی را به دانشجویان ممتاز ارائه می‌دهد. این نوع بورسیه‌ها، بر اساس نمرات و میزان نیاز مالی داوطلب اعطا می‌شوند.
اغلب بورسیه‌های دانشگاهی علاوه بر شهریه، هزینه‌های روزمره زندگی دانشجویی را نیز پوشش می‌دهند.

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

هیچ دانشگاهی در ایتالیا به صورت رایگان خدمات آموزشی ارائه نمی‌دهد، با این حال شما می‌توانید با شهریه بسیار کم یا بورسیه تحصیلی در این کشور تحصیل کنید. در صورتی که حامی مالی دانشجو، کمتر از ۲۳.۰۰۰ یورو در سال درآمد داشته باشد، شهریه تا حدود ۱۵۰ یورو کاهش خواهد یافت. همچنین، با دریافت بورسیه‌های تحصیلی بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های زندگی شما در ایتالیا تامین خواهد شد.

آینده شغلی رشته پزشکی در ایتالیا

پزشکی از جمله رشته‌هایی است که بازار کار تضمین‌شده‌ای در این کشور دارد. پس از فارغ‌التحصیلی از پزشکی، می‌توانید با مدرک خود در ایتالیا یا کشورهای دیگر جهان مشغول به کار شوید. در صورتی که بخواهید پس از اتمام تحصیلات خود در ایتالیا مشغول به فعالیت شوید، نیاز به اخذ مجوز کاری و ویزای دائم خواهید داشت. مدرک زبان ایتالیایی، نمرات بالای دانشگاهی و سوابق پژوهشی معتبر برای استخدام در ایتالیا الزامی است.
میانگین درآمد پزشکان در این کشور، حدود ۸۵۰۰ یورو در ماه است. پزشکان مبتدی، بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو درآمد دارند و با کسب تجربه بیشتر، این رقم به ۱۵۰۰۰ یورو در ماه می‌رسد.

وضعیت اقامت پس از تحصیل پزشکی در ایتالیا

در صورتی که پس از اتمام تحصیلات خود، بتوانید مجوز کار دریافت کنید و در ایتالیا مشغول به کار شوید، هیچ مانعی برای اقامت شما در این کشور وجود ندارد. برای اخذ مجوز نیاز به کسب نمرات عالی، سوابق علمی و پژوهشی خوب، مدرک زبان ایتالیایی و.. دارید. هزینه زندگی در ایتالیا در مقایسه با درآمد پزشکان در این کشور، نسبتا معقول و به صرفه است و می‌توانید به راحتی زندگی خود را سپری کنید.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در ایتالیا

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا اغلب در سطح جهانی اعتبار بسیار بالایی دارند. پزشکی در ایتالیا، جزء رشته‌های محبوب است و در بهترین مراکز علمی این کشور تدریس می‌شود.
در جدول زیر نام دانشگاه‌های پزشکی به ترتیب رتبه ذکر شده است:

نام دانشگاه رتبه در رشته پزشکی رتبه کل جهانی
دانشگاه میلان ۵۵ ۱۵۶
دانشگاه بولونیا ۸۱ ۱۲۲
دانشگاه پادوا ۱۰۰ ۱۱۵
دانشگاه ساپینزا رم ۱۰۵ ۱۲۵
دانشگاه تورین ۱۵۱ ۲۰۹

مشاوره مهاجرتی درباره تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل و اقامت در کشوری دیگر، همواره دارای چالش‌های بسیار زیادی است. به همین دلیل، اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید، بهتر است از یک مشاور زبده مهاجرتی کمک بگیرید. تحصیل پزشکی در ایتالیا، از جمله موارد پر متقاضی در این کشور است؛ به طوری که از هر ۱۰۰ درخواست، ممکن است تنها یکی از آن‌ها موفق به اخذ پذیرش از موسسات آموزشی این کشور شود.
وکلای مهاجرت آکادمی اپلای به شما کمک خواهند کرد که در کمترین زمان ممکن، بهترین گزینه‌های موجود را شناسایی کنید و با ارسال مدارک دقیق و بدون نقص، شانس قبولی خود را افزایش دهید.
برخی از خدمات ما برای تحصیل پزشکی در ایتالیا عبارتند از:۱) مشاوره تخصصی برای انتخاب بهترین دانشگاه متناسب با شرایط شما؛
۲) دریافت سریع‌ نامه پذیرش به‌دلیل وجود ارتباطات گسترده آکادمی اپلای با دانشگاه‌های ایتالیا؛
۳) مشاوره تخصصی جهت دریافت بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا؛
۴) ارائه چک‌لیست جامع برای جمع‌آوری مدارک؛
۵) نگارش حرفه‌ای انگیزه‌نامه، رزومه، گپ تحصیلی و…

جمع‌بندی

تحصیل پزشکی در ایتالیا به چند دلیل انتخاب خوبی است:
۱) امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی یا ایتالیایی وجود دارد؛
۲) به دو روش با آزمون و بدون آزمون می‌توانید وارد دانشگاه شوید؛
۳) شهریه دانشگاه‌های دولتی اغلب از ۴۰۰۰ یورو در سال بالاتر نمی‌رود؛
۴) می‌توانید از بورسیه‌ها و حمایت‌های مالی دولت ایتالیا و دانشگاه مقصد بهره‌مند شوید؛
۵) پس از اتمام تحصیل به راحتی می‌توانید در هر جای دنیا مشغول به کار شوید.
در صورتی که تمایل به تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا را دارید، جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان همین حالا با وکلای ما در آکادمی اپلای تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در ایتالیا، قبولی در کدام آزمون زبان قابل قبول است؟

برای تحصیل پزشکی در برخی دانشگاه‌های مطرح ایتالیا شرکت در آزمون ورودی الزامی است. این آزمون که IMAT نام دارد، برای تایید صلاحیت دانشجویان بین‌المللی جهت ورود به دوره‌های پزشکی دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا برگزار می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا چقدر است و شامل چه چیزهایی می‌شود؟

زندگی دانشجویی در ایتالیا، ماهانه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو هزینه خواهد داشت؛ این هزینه شامل اجاره خانه، خوراک، پوشاک و… است.

بهترین بازه سنی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی چیست؟

بهترین بازه سنی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی ۱۸ تا ۲۴ سالگی است اما حداکثر سن مورد قبول برای تحصیل در این رشته، 30 سال است.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • مهسو
  26 اردیبهشت , 1403 at 21:36

  تو سایت فلورنس خوندم سال آینده واس تحصیل پزشکی قرار آزمون آیمت حذف بشه و بتونیم بدون آزمون بریم ایتالیا و ویزا بگیریم
  این حقیقت داره؟؟

افزودن دیدگاه
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند