Search
Close this search box.

تحصیل پزشکی در فرانسه چه شرایطی دارد؟

با تحصیل پزشکی در فرانسه، علاوه‌بر استفاده از بهترین امکانات آموزشی، می‌توانید از بورسیه تحصیلی هم بهره‌مند شوید. کشور فرانسه، یکی از مراکز بزرگ اروپا در زمینه رشته پزشکی است و دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور درخواست می‌دهند. اگر قصد دارید با تحصیل در رشته پزشکی مهاجرت کنید، حتما با این مطلب همراه باشید تا با شرایط تحصیل این رشته در فرانسه آشنا شوید.

دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی در فرانسه

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارند، اگر اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. جهت دریافت این ویزا که برای اقامت قانونی در دوران تحصیل الزامی است، نیاز به مدارک زیر خواهید داشت:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا توسط خود دانشجو
 • مدارک تحصیلی شامل ترجمه رسمی مدرک مقطع قبلی و ریزنمرات
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های فرانسه
 • نگارش انگیزه‌نامه دانشجو در خصوص ادامه تحصیل در این کشور
 • مدرک زبان فرانسوی معتبر (در صورتی که دوره پزشکی موردنظر شما، به زبان انگلیسی ارائه شود، مدرک انگلیسی هم موردقبول است.)
 • گواهی سلامت جسمی و روانی دانشجو جهت ادامه تحصیل

شرایط سنی تحصیل پزشکی در فرانسه

خبر خوب این است که اگر پاسپورت شما معتبر باشد و بتوانید ویزا دریافت کنید، هیچ محدودیتی برای درس خواندن در فرانسه ندارید! البته سن شما حداقل باید ۱۷ سال تمام باشد و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید؛ اما هیچ حداکثری برای ورود به دانشگاه‌های فرانسه تعیین نشده است. 

با این وجود، به دلیل درخواست‌های فراوان برای ورود به رشته پزشکی در فرانسه، بهتر است در بازه سنی ۱۷ تا ۲۴ سالگی برای ادامه تحصیل اقدام کنید. هرچه از زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی بیشتر گذشته باشد، شانس دریافت پذیرش از دانشگاه‌های معتبر به طور محسوسی کاهش خواهد یافت. 

تحصیل پزشکی در فرانسه با مدرک دیپلم امکان پذیر است؟

بله؛ در واقع مدرک دیپلم، همان چیزی است که دانشگاه‌های فرانسه برای پذیرش دانشجویان پزشکی درخواست می‌کنند. پس از اتمام دوره دبیرستان می‌توانید برای تحصیل پزشکی در فرانسه اقدام کنید. پس از معادل‌سازی واحدها در صورتی که مغایرتی وجود نداشته باشد می‌توانید مستقیم وارد دانشگاه شوید؛ در صورت وجود مغایرت جزئی واحدها نیز همزمان با تحصیل در دانشگاه، باید واحدهای جبرانی را بگذرانید. 

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه

 • دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های پیراپزشکی یا علوم پایه
 • تسلط به زبان فرانسه (نمره بالا در یکی از آزمون‌های DELF/DALF/TCF/TEF)
 • تسلط به زبان انگلیسی در کنار فرانسه برای برخی از برنامه‌های تحصیلی 
 • نمرات خوب در دروسی مانند فیزیک، شیمی، ریاضیات، زیست‌شناسی و زبان در دبیرستان.
 • انگیزه نامه در صورت نیاز
 • حداقل سن ۱۷ سال
 • حداقل نمره ۷۰٪ و بالاتر در سال آخر دبیرستان

طول مدت تحصیل پزشکی در فرانسه

فرانسه از جمله کشورهایی است که تحصیلات پزشکی در آن، طولانی مدت و در عین حال، بسیار فشرده و تخصصی است. دریافت سطح عمومی رشته پزشکی در فرانسه حدود ۸ سال طول می‌کشد. در ابتدا باید به مدت ۲ سال، دوره PCEM را بگذرانید. فرقی نمی‌کند شاخه انتخابی شما چه باشد، به هر حال برای ورود به مراحل بعدی تحصیل ملزم به گذراندن این دوره و قبولی در آزمون نهایی آن هستید. 

در سطح بعدی، باید به مدت ۴ سال در دوره DCEM تحصیل کنید. این دوره شامل دروس تئوری و کارورزی در محیط بیمارستان خواهد بود. در نهایت، اگر بتوانید نمرات قابل قبولی کسب کنید، وارد دوره مطالعات تخصصی DES می‌شوید. در صورتی که بخواهید پزشک عمومی شوید، ۲ سال و در صورتی که قصد دریافت تخصص را داشته باشید، ۴ سال باید در این سطح درس بخوانید و مدرک آن را دریافت کنید. 

زبان تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

یکی از دشواری‌های تحصیل رشته پزشکی در فرانسه این است که هیچ دانشگاهی این رشته را به زبانی غیر از فرانسوی ارائه نمی‌دهد. این شرایط برای دانشجویانی که ترجیح می‌دهند پیش از مهاجرت روی زبان انگلیسی تمرکز کنند چندان مناسب نیست. با این حال تحصیل به زبان فرانسه، دو مزیت مهم دارد:

 • علاوه‌بر فرانسه، حدود ۲۹ کشور نیز این زبان را به عنوان زبان رسمی خود پذیرفته‌اند.
 • با تسلط به این زبان می‌توانید به راحتی حین یا پس از تحصیل در این کشور مشغول به کار شوید. 

بنابراین، اگر به دنبال تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی هستید، فرانسه برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود. 

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل در فرانسه نسبتا ارزان است. در دانشگاه‌های دولتی این کشور، از دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشند شهریه اندکی دریافت می‌شود، اما شهریه دانشجویان کشورهای دیگر به نسبت بیشتر است. 

به عنوان یک دانشجوی ایرانی، اگر وارد دانشگاه‌های دولتی رشته پزشکی در فرانسه شوید، باید برای هزینه‌های زیر آمادگی داشته باشید:

 • ۶۰۰۰ یورو شهریه برای سال اول و دوم و ۴۰۰۰ یورو از سال سوم به بعد
 • حدود ۲۶۰ یورو هزینه تهیه کتاب و منابع درسی
 • سالانه ۱۵.۰۰۰ یورو برای مخارج عادی زندگی
 • ماهانه ۲۰ تا ۵۰ یورو بابت هزینه‌های بیمه درمانی

با وجود اینکه شهریه دانشجویان غیر عضو اتحادیه اروپا بیشتر از دانشجویان بومی است، اما همچنان هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا ارزان‌تر است. در صورتی‌که با ارائه معدل بالا و تلاش در دوران تحصیل بتوانید بورسیه هم دریافت کنید، می‌توانید هزینه‌هایتان را به طور چشم‌گیری کاهش دهید. 

بورسیه پزشکی در فرانسه

با توجه به مخارج زندگی و تحصیل رشته پزشکی در فرانسه، بهتر است به فکر دریافت بورسیه باشید. به خصوص که به دلیل حجم زیاد دروس، احتمالا در چند سال نخست امکان کار دانشجویی را نخواهید داشت. در صورتی که بتوانید نیاز مالی خود را اثبات کنید و نمرات و سوابق تحصیلی خوبی داشته باشید امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی زیر را خواهید داشت:

 • بورسیه Erasmus: این بورسیه توسط اتحادیه اروپا ارائه می‌شود و هزینه‌های زندگی دانشجویی حین تحصیل را فراهم می‌کند. این هزینه شامل شهریه دانشگاه، هزینه اقامت، درمان و خورد و خوراک خواهد بود. 
 • بورسیه تحصیلی AIFS: این نوع بورسیه، هیچ محدودیتی از نظر مقطع تحصیلی یا ملیت دانشجو ندارد. شرط استفاده از این کمک‌هزینه، نیاز مالی و سوابق تحصیلی درخشان است. بورسیه AIFS هزینه‌های تحصیل و اقامت در فرانسه را پوشش می‌دهد. 
 • بورسیه تحصیلی Emile Boutmy: این بورسیه مختص دانشجویان خارجی است که در فرانسه تحصیل می‌کنند. از آنجایی که هزینه زندگی و تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی از کشورهای غیرعضو در اتحادیه اروپا زیاد است، این کمک‌هزینه برای حمایت و تشویق دانشجویان به تحصیل پزشکی در فرانسه پرداخت می‌شود. 

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

هیچ رشته و مقطعی در فرانسه به صورت کاملا رایگان ارائه نمی‌شود. هزینه دانشگاه‌های دولتی به نسبت کمتر است اما کاملا بدون هزینه نیست. از سویی دانشجویان ایرانی به این دلیل که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، باید شهریه بیشتری بابت تحصیل پزشکی در فرانسه بپردازند. با این حال، در صورتی که بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید هزینه‌های زندگی و تحصیل شما در این کشور به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. 

آینده شغلی رشته پزشکی در فرانسه

یکی از دلایل پرطرفدار بودن رشته پزشکی در فرانسه این است که بازارکاری بسیار خوبی در این کشور دارد. پس از اتمام دوران تحصیل خود در فرانسه می‌توانید در مراکز درمانی دولتی یا خصوصی مشغول به کار شوید. 

پزشکان بومی در فرانسه تا ۱۰۰.۰۰۰ یورو در سال نیز درآمد دارند. با این حال، بهتر است بدانید که درآمد پزشکان مهاجر ممکن است کمتر باشد؛ میانگین درآمد متوسط پزشکان در مراکز دولتی سالانه بین ۴۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ یورو است. این میزان در مراکز درمانی خصوصی تا ۷۰.۰۰۰ یورو نیز افزایش می‌یابد. 

در صورتی که بتوانید تخصص خود را در رشته‌های مختلف پزشکی در فرانسه دریافت کنید، درآمد شما ممکن است به ۱۵۰.۰۰۰ دلار در سال نیز برسد. همچنین بهتر است بدانید که در هر شهر، سطح رفاه و درآمد پزشکان متفاوت است. 

وضعیت اقامت پس از تحصیل پزشکی در فرانسه

در صورتی که قصد دارید پس از تحصیل پزشکی در فرانسه اقامت داشته باشید، باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. فرانسه برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل شده باشند، سختگیری چندانی برای اقامت نخواهد داشت. 

هزینه زندگی در شهرهای بزرگ کشور فرانسه،‌ ماهانه بین ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو متغیر است. در صورتی که مجرد باشید و خانه‌ی کوچکی اجاره کنید، هزینه‌های شما به طور قابل توجهی کاهش خواهند یافت. با توجه به درآمد بالای پزشکان در فرانسه، سطح رفاه این قشر بالاست و می‌توانند به راحتی از پس هزینه‌های زندگی بر بیایند. 

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در فرانسه

دانشگاه‌های زیر، بهترین موارد برای تحصیل پزشکی در فرانسه هستند:

نام دانشگاه رتبه در میان دانشگاه‌های پزشکی رتبه کل جهانی
دانشگاه پاریس ۳۰  ۴۸
دانشگاه سوربن ۴۸ ۴۸
دانشگاه پاریس ساکلی ۶۹ ۶۰
دانشگاه اکس مارسی ۱۵۲ ۱۷۸

مشاوره مهاجرتی آکادمی اپلای درباره تحصیل پزشکی در فرانسه

فرانسه کشوری عالی برای ادامه تحصیل (خصوصا در رشته پزشکی) و زندگی است؛ در این کشور، سطح درآمد پزشکان بالاست و به راحتی می‌توانند زندگی خوبی داشته باشند. با این حال میزان رقابت برای حضور در دانشگاه‌های مطرح این کشور زیاد است و برای موفقیت در مسیر اپلای به فرانسه، نیاز به مشاوره حرفه‌ای خواهید داشت. دریافت کمک از مشاوران مهاجرتی ما، شما را به سمت بهترین دانشگاه‌های ممکن و بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی عالی هدایت خواهد کرد. 

جمع‌بندی

تحصیل پزشکی در فرانسه یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که هر دانشجویی در این رشته می‌تواند داشته باشد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار ارزان است و پس از اتمام دوره ۸ ساله پزشکی عمومی، می‌توانید بین ۵.۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو در ماه درآمد داشته باشید. تسلط به زبان فرانسوی برای تحصیل در این کشور الزامی است و گاهی لازم است در کنار آن، تا حدودی به انگلیسی هم مسلط باشید. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله در انتخاب بهتر به شما کمک کند. 

جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با وکلای ما در موسسه مهاجرتی آکادمی اپلای تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند