Search
Close this search box.

تحصیل در استرالیا یا امریکا؟ کدام کشور برای مهاجرت تحصیلی بهتر است؟

آمریکا و استرالیا سالانه بیش از ۱.۵ میلیون دانشجوی بین‌المللی را برای تحصیل، به کشورشان جذب می‌کنند. در حالی که مزایای تحصیل در هر کدام از این دو کشور آشکار است، یک سوال جدی وجود دارد: «تفاوت تحصیل در استرالیا و آمریکا چیست و کدام مقصد بهتری است؟»

با مطالعهٔ دقیق این مطلب و پس از مقایسه تحصیل در استرالیا و آمریکا قادر خواهید بود که آسان‌تر یکی از این دو مقصد مهاجرتی محبوب دانشجویان جهان را انتخاب کنید. اجازه دهید به نکات اصلی که قبل از تصمیم‌گیری باید در نظر داشته باشید، نگاهی بیندازیم. با آکادمی اپلای همراه باشید.

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به استرالیا

استرالیا یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی برای دانشجویان جهان است. علاوه‌بر موضوع تحصیل، این کشور کیفیت زندگی بسیار بالایی را برای مقیمان و شهروندانش فراهم می‌کند. در ادامهٔ این مطلب مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به این جزیرهٔ محبوب را باهم بررسی می‌کنیم.

مزایای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

۷ دانشگاه برتر جهان در استرالیا قرار دارد

براساس رتبه‌بندی مجلهٔ QS در سال ۲۰۲۳، ۷ دانشگاه استرالیا در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این نکته زمانی شگفت‌انگیزتر می‌شود که بدانید این فهرست شامل ۱۴۰۰ دانشگاه است. ۷ دانشگاه برتر استرالیا به همراه رتبه‌بندی جهانی آن در سال ۲۰۲۳ عبارتند از:

 • دانشگاه ملی استرالیا (۳۰)
 • دانشگاه ملبورن (۳۳)
 • دانشگاه سیدنی (۴۱)
 • دانشگاه نیو ساوت ولز (۴۵)
 • دانشگاه کوئینزلند (۵۰)
 • دانشگاه موناش (۵۷)
 • دانشگاه استرالیای غربی (۹۰)

آموزش با کیفیت کلاس جهانی

به لطف سیستم آموزشی قدرتمند AQF، مدارک تحصیلی کشور استرالیا تقریباً در همهٔ کشورها پذیرفته‌ می‌شود و دارای اعتبار بسیار بالایی است. بنابراین با تحصیل در این کشور هرگز با مشکلاتی نظیر عدم معادل‌سازی مقطع تحصیلی در کشورهای دیگر مواجه نخواهید شد.

دریافت آسان‌تر اقامت دائم (PR)

استرالیا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است. دولت این کشور هرساله ویزاهای گوناگونی را برای افراد خارجی ارائه می‌دهد و دانشجویان بین‌المللی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین بعد از فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و اولین قدم برای اخذ اقامت دائم استرالیا را بردارید. دریافت اقامت دائم و شهروندی استرالیا نسبت به آمریکا آسان‌تر است.

معایب مهاجرت تحصیلی به استرالیا

فاصلهٔ زیاد از ایران و کشورهای دیگر

استرالیا یک جزیرهٔ پهناور است و تقریباً با بیشتر کشورهای جهان مانند ایران فاصلهٔ زیادی دارد. اگر قرار است رفت‌وآمد زیادی با کشور مبدا خود داشته باشید، بهتر است بدانید که فاصله‌ای به طول ۱۰ هزار و ۶۲۳ کیلومتر (استرالیا تا ایران) انتظار شما را می‌کشد.

اینترنت ناپایدارتر نسبت به آمریکا

شاید باورش برای شما دشوار باشد اما استرالیا در عین توسعه‌یافتگی، رتبهٔ ۵۱ را در سرعت و کیفیت اینترنت در جهان دارد. یکی از دلایل این موضوع، کافی‌نبودن پهنای باند در این کشور است. اگر فکر می‌کنید رشتهٔ تحصیلی‌تان نیاز به سرعت اینترنت بیش از ۸.۵ مگابیت دارد، شاید بهتر باشد آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنید.

حمل‌ونقل عمومی گران

حمل‌و‌نقل عمومی در استرالیا به راحتی قابل دسترسی نیست و یک دانشجو با اوضاع مالی معمولی ممکن است نتواند به طور منظم هزینه‌های بالای آن را بپردازد. با این حال، دولت استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی امتیازاتی را جهت کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل در نظر گرفته است.

شرایط آب‌وهوایی

استرالیا به تغییرات شدید آب‌وهوایی در تابستان و زمستان مشهور است. این کشور تابستان‌های گرم، خشک و طولانی در نواحی مرکزی خود دارد، به‌طوری که گاهی دمای آن به ۴۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌رسد. در زمستان، دمای مناطق مرتفع استرالیا به زیر صفر می‌رسد که تحمل آن برای دانشجویان مناطق گرمسیر دشوار است.

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به آمریکا

حال نوبت به بررسی مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به آمریکا رسیده است؛ کشوری که بسیاری از مردمان جهان آرزوی تحصیل و زندگی در آن را دارند:

مزایای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

آمریکا؛ خانهٔ برترین دانشگاه‌های جهان

به فهرست رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان براساس آمار منتشرشده توسط مجلهٔ QS نگاه کنید:

 • رتبهٔ ۱: دانشگاه MIT
 • رتبهٔ ۳: دانشگاه استنفورد
 • رتبهٔ ۵: دانشگاه هاروارد
 • رتبهٔ ۶: دانشگاه California Institute of Technology
 • رتبهٔ ۱۰: دانشگاه شیکاگو

۵ دانشگاه از ۱۰ دانشگاه برتر جهان متعلق به ایالات متحده است. می‌توانیم با اطمینان بگوییم که آمریکا پرچمدار قدرتمندترین و باکیفیت‌ترین سیستم آموزشی در جهان است.

سکوی پرتاب برای اشتغال در برترین شرکت‌های جهان

اگر رؤیای کار در برترین کمپانی‌ها یا هولدینگ‌های جهان را دارید؛ بدون تردید آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنید. حتی اگر بعد از فارغ‌التحصیلی تصمیم به ترک این کشور گرفتید، با داشتن مدرک دانشگاهی از ایالات متحده، همچنان بهترین فرصت‌های شغلی در کشورهای دیگر در اختیار شماست.

بازار کار بسیار گسترده

نخستین گام برای دریافت اقامت دائم در بیشتر کشورها، تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری است. در‌واقع اگر پس از فارغ‌التحصیلی و در مهلت مقرر نتوانید کار مناسبی پیدا کنید؛ احتمالاً فرصت دریافت اقامت دائم و شهروندی کشور مقصد را از دست خواهید داد.

بنابراین وجود بازار کار بزرگ و متنوع برای تمامی رشته‌های تحصیلی یک ضرورت است. ایالات متحدهٔ آمریکا به‌عنوان غول اقتصادی شمارهٔ ۱ جهان بازار کار بسیار وسیعی را برایتان فراهم می‌کند.

هزینهٔ زندگی کمتر نسبت به استرالیا

به‌صورت میانگین هزینهٔ زندگی در آمریکا ۲۳.۵ درصد از استرالیا کمتر است. البته این موضوع در بعضی از موارد تفاوت بسیار بیشتری دارد. به‌عنوان مثال هزینهٔ حمل‌ونقل عمومی ۲۶.۷ ٪، پوشاک ۳۸.۱ ٪ و ورزش و سرگرمی ۵۵.۱ ٪ در استرالیا از آمریکا بیشتر است.

بورسیه‌های تحصیلی و فول‌ فاند

طبق آخرین آمارها، بودجهٔ دولتی اختصاص داده‌شدهٔ آمریکا برای بورسیه‌های تحصیلی، فاند و فول فاند مبلغ ۳۰.۴۶ میلیارد دلار بوده است! این بدان معناست که در صورتی که دانشجوی کوشا و مستعدی باشید می‌توانید به‌صورت رایگان (فول فاند شهریه و هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.) در آمریکا تحصیل کنید. هیچ کشوری در جهان به اندازهٔ ایالات متحده برای بورسیهٔ تحصیلی و پروژه‌های تحقیقاتی اعتبار تخصیص نمی‌دهد.

معایب مهاجرت تحصیلی به آمریکا

واجد شرایط‌بودن

رقابت برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بسیار نفس‌گیر است و این مراکز آموزشی معمولاً شرایط سختی برای پذیرش می‌گذارند. قبولی در آزمون هایی مانند G.R.E. ،G.M.A.T. ،S.A.T. و… تنها بخش کوچکی از پیشنیازهای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا است.

هزینهٔ سنگین تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بسیار بالا است. بنابراین، اگر واجد شرایط هیچ‌گونه کمک‌هزینه تحصیلی نشوید، پرداخت شهریه احتمالا برای شما بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.

مقایسه آمریکا و استرالیا براساس روش‌ مهاجرتی تحصیلی

تا به اینجای مطلب مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی در هر کشور را به‌صورت جداگانه مقایسه کردیم. حال در ادامه فاکتورهای مهم‌تری نظیر ویزای دانشجویی و… را بررسی می‌کنیم.

ویزای دانشجویی

برای تحصیل در استرالیا یا آمریکا، دانشجویان بین المللی باید ویزای دانشجویی دریافت کنند. فرآیند درخواست ویزا و شرایط لازم برای هر کشور متفاوت است. در استرالیا، روند درخواست ویزای دانشجویی ساده است و معمولا سریع انجام می‌شود. در آمریکا، روند درخواست ویزا می‌تواند پیچیده‌تر (به‌خصوص برای ایرانیان) باشد و احتمالا زمان بیشتری نیاز دارد.

مجوز کار پس از تحصیل در آمریکا یا استرالیا

هم استرالیا و هم آمریکا مجوزهای کار پس از تحصیل را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پس از اتمام تحصیلات خود، در این کشور کار کنند. در استرالیا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ویزای کار پس از تحصیل که تا چهار سال اعتبار دارد، باتوجه به صلاحیت خود، درخواست دهند. در آمریکا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای آموزش عملی اختیاری (OPT) درخواست دهند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر ۱۲ ماه پس از اتمام تحصیلات خود کار کنند.

بورسیه تحصیلی

هم استرالیا و هم آمریکا برای کمک به هزینه‌های شهریه و زندگی به دانشجویان بین‌المللی، بورسیه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌دهند. بورسیه‌ها بر اساس شایستگی علمی و سایر معیارها مانند نیاز مالی، رشته تحصیلی و کشور مبدا اعطا می‌شوند. همان‌طور که بالاتر گفتیم میزان و مبلغ بورسیه‌های تحصیلی آمریکا بیشتر از استرالیا است.

تحصیل در استرالیا بهتر است یا امریکا؟

همهٔ مقاصد دانشجویی در جهان دارای مزایا و معایب مختص به‌خود هستند. دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل در آمریکا یا استرالیا نیز با مزایا و معایبی روبه‌رو می‌شوند که برخی از آن‌ها در سایر کشورهای هم رایج است. در جدول زیر به‌صورت خلاصه تفاوت‌های تحصیل در استرالیا و آمریکا را برایتان نوشته‌ایم:

جمع بندی

پس از مطالعهٔ دقیق و بررسی تفاوت تحصیل در استرالیا و آمریکا حال نوبت شما است که با توجه به شرایط گفته شده در این مطلب، یکی از این دو مقصد را انتخاب کنید. فراموش نکنید که رقابت بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این دو کشور وجود دارد و شما حتی رقبایی از اروپا خواهید داشت.

با توجه به این رقابت و پیچیدگی‌های حقوقی، توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی با وکلای ما مشورت کنید. موسسهٔ مهاجرتی آکادمی اپلای با ارائهٔ مشاورهٔ حرفه‌ای در زمینهٔ انتخاب بهترین دانشگاه متناسب با شرایط، دریافت پذیرش و… می‌تواند راهگشای شما در این مسیر پر پیچ‌وخم باشد. برای دریافت مشاورهٔ رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند