Search
Close this search box.

مهاجرت تحصیلی بهتر است یا کاری؟

مهاجرت تحصیلی بهتر است یا مهاجرت کاری؟ این سوالی است که برای بسیاری از افرادی که تصمیم قطعی برای مهاجرت دارند؛ اما با محدودیت بودجه برای استفاده از روش‌های دیگر مانند مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، روبه‌رو هستند؛ ایجاد می‌شود.

برای پاسخ به این سوال، باید هر یک از این دو روش، از دیدگاه‌های مختلفی با یکدیگر بررسی شوند. در این مطلب، با مقایسه مهاجرت کاری و تحصیلی از نظر هزینه‌ها، شرایط اقامتی، احتمال اخذ ویزا و مواردی از این قبیل، امکان تصمیم‌گیری برای شما را تا حد قابل توجهی آسان‌تر خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی

مهاجرت از طریق اخذ پذیرش از یک دانشگاه در کشورهای دیگر، یکی از مرسوم‌ترین انواع مهاجرت برای افرادی است که هم به دنبال تحصیل با کیفیت‌تر و هم موقعیت‌های کاری بیشتر پس از فراغت از تحصیل هستند. از طرفی، مهاجرت تحصیلی دارای مزایا و معایبی نیز هست که بهتر است پیش از استفاده از این روش، با این موارد آشنایی داشته باشید.

مزایای مهاجرت تحصیلی

  • کیفیت بهتر سطح آموزش
   یک تفاوت مهاجرت تحصیلی و کاری در این است که در مهاجرت تحصیلی، هدف اصلی فرد از مهاجرت در بسیاری از مواقع، پیدا کردن شرایط بهتر نسبت به کشور مبدا است. معمولا در بحث مهاجرت تحصیلی، کیفیت سطح آموزش در کشور مقصد مهاجرت، در سطح بالاتری نسبت به کشور اولیه فرد متقاضی قرار دارد.
  • موقعیت‌های کاری بیشتر
   این ویژگی برای افرادی که به دنبال پاسخ سوالاتی مانند مهاجرت تحصیلی بهتر است یا مهاجرت کاری، می‌تواند یک مزیت به نفع مهاجرت تحصیلی باشد. با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مطرح جهان، دامنه انتخاب شما برای داشتن یک شغل بهتر در آینده، گسترده‌تر خواهد شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا این مطلب را بخوانید.

مهاجرت تحصیلی بهتر است یا کاری؟

معایب مهاجرت تحصیلی

 • هزینه قابل توجه
  حتی در صورت داشتن بورسیه کامل تحصیلی نیز باز هم شما نیاز به داشتن یک سرمایه حداقلی که معمولاً مبلغ آن قابل توجه است، برای مهاجرت تحصیلی دارید.
 • قوانین سخت برای مهاجرت تحصیلی
  یک تفاوت مهاجرت تحصیلی و کاری که به عنوان یکی از معایب مهاجرت تحصیلی نیز، در نظر گرفته می‌شود؛ قوانین سختی است که برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در کشورهای مختلف، به ویژه آمریکا وجود دارد.
 • پذیرش دیرتر محیط جدید
  متقاضیان مهاجرت تحصیلی، ممکن است در نهایت، بخواهند به کشور مبدا خود باز گردند و تصمیمی برای ماندن در کشور جدید نداشته باشند. همین امر، می‌تواند در نهایت باعث عدم پذیرش محیط جدید توسط دانشجویان و ایجاد مشکلات متعددی از جمله افسردگی ناشی از دوری از وطن شود.

مزایا و معایب مهاجرت کاری

بیکاری در کشور مبدا یا نیاز به شغلی با درآمد و ‌شان اجتماعی بهتر، دو مورد از اصلی‌ترین دلایل انتخاب مهاجرت کاری به عنوان یکی از روش‌های تقریبا تضمین‌شده مهاجرت است. با این وجود و با توجه به توضیحات داده‌شده در بخش قبلی در مورد مهاجرت تحصیلی، یکی از سوالات اساسی که برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت با روش‌های کم‌هزینه مطرح می‌شود این است که در نهایت، مهاجرت تحصیلی بهتر است یا مهاجرت کاری؟

برای پاسخگویی به این سوال، بهتر است مزایا و معایب مهاجرت کاری را نیز بشناسیم.

مزایای مهاجرت کاری

 • موقعیت‌های کاری جدید
  یکی از اصلی‌ترین دلایل و مزایای مهاجرت کاری، پیداکردن موقعیت‌های شغلی جدید با شرایط محیطی یا مالی بهتر در کشورهای دیگر است.
 • امکان مهاجرت با خانواده
  در مقایسه مهاجرت کاری و تحصیلی، یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت کاری، امکان صدور قطعی ویزای همراه برای همسر و فرزندان است. این مزیت، در بسیاری از کشورها برای دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی نیز وجود دارد؛ اما برخی از کشورها نیز، قوانینی به منظور صدور ویزای همراه برای دانشجویان ندارند.
 • امکان دریافت سریع‌تر اقامت دائم
  این مزیت ممکن است برای افرادی که به دنبال پاسخ سوالاتی مانند مهاجرت تحصیلی بهتر است یا مهاجرت کاری، یک امتیاز مثبت باشد. در کشورهای مختلف، معمولا اولویت اعطای اقامت دائم با افرادی است که در آن کشور شاغل بوده و مالیات پرداخت می‌کنند. شرطی که برای دانشجویان تا زمان فارغ التحصیل‌شدن، عملی نیست و بنابراین مهاجرت از طریق کاری، سریع‌تر شما را تبدیل به یک کاندید مناسب برای دریافت اقامت دائم کشور میزبان خواهد کرد.

مهاجرت از طریق ویزای کاری

معایب مهاجرت کاری

 • طولانی بودن روند صدور ویزا
  یکی از معایب مهم استفاده از روش مهاجرت کاری، طولانی‌بودن مراحل صدور ویزا در مقایسه با ویزای دانشجویی است.
 • رقابت بالا برای افراد خارجی
  در کشورهای مختلف، اولویت اصلی برای استخدام نیروی کار استفاده از افراد شهروند یا مقیم آن است؛ از این رو معمولا رقابت شدیدی بین کارجویان خارجی وجود دارد.
 • نیاز به تخصص و مهارت قابل توجه
  شما برای دریافت ویزای کاری، باید به کارفرما و افسر مهاجرت ثابت کنید که مهارت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز برای اخذ موقعیت کاری پیشنهادشده را دارید. میزان سابقه کار مورد نیاز برای دریافت ویزای کار، معمولا ۲ تا ۳ سال است.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری

مهاجرت از طریق اخذ پذیرش از دانشگاه یا دریافت پیشنهاد کاری، دو روش بسیار پرمخاطب و ارزان قیمت در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرتی هستند. برای هر یک از این روش‌ها، لازم است تا پیش از درخواست (چه به دانشگاه و چه به کارفرما) و همچنین، در هنگام مراجعه حضوری یا آنلاین به سفارت کشور مورد نظر، مدارک مشخصی را ارائه دهید. این مدارک، در جدول زیر و به تفکیک دو روش مهاجرتی ذکر شده‌اند و می‌توانید بر اساس اطلاعات این جدول، تصمیم بهتری در رابطه با اینکه مهاجرت تحصیلی بهتر است یا مهاجرت کاری بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری
پاسپورت معتبر پاسپورت معتبر
نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر مدارک دانشگاهی مرتبط با عنوان شغلی (ارائه این مدارک ضروری نیست و به شرایط شغلی و نظر کارفرما بستگی دارد.)
پرداخت هزینه اپلیکیشن فی سابقه کاری مرتبط با عنوان شغلی (بر اساس موقعیت شغلی پیشنهادشده، مدت زمان این سابقه متفاوت است.)
گواهی تمکن مالی گواهی تمکن مالی (در مهاجرت کاری، معمولا تمام هزینه‌های کارجو توسط کارفرما پرداخت می‌شود اما در نوع خاصی از ویزای کار به نام جاب سیکر، شما ملزم به ارائه این گواهی با حداقل هزینه تعیین شده توسط سفارت کشور مورد نظر خواهید بود.)
مدارک تحصیلی دوره‌های قبل + ریز نمرات مدرک زبان (ارائه این مدرک ضروری نیست اما در برخی از موقعیت‌های شغلی خاص مانند رشته‌های مرتبط با امور درمان، علاوه بر ارائه مدرک زبان، سطح خاصی برای آن نیز تعیین می‌شود.)
مدرک زبان  
بیمه نامه  
توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه (برای مقاطع ارشد و دکتری)  
مدارک آزمون‌های ورودی مورد نیاز (آزمون‌هایی مانند GRE، DAT و...)  

مهاجرت از طریق کار بهتر است یا تحصیل؟

مهاجرت از طریق کار بهتر است یا تحصیل؟

انتخاب بین روش‌های مهاجرتی، به ویژه در مواقعی که بودجه یا زمان شما (شرایط سنی) محدود است؛ می‌تواند سخت باشد و متقاضیان را بین دوراهی مهاجرت تحصیلی بهتر است یا مهاجرت کاری قرار دهد. در این حالت، معمولا بررسی شرایط هر دو روش از نظر شاخص‌های مهمی مانند هزینه‌ها، شرایط اخذ ویزا، امکان اقامت و مواردی از این قبیل، می‌تواند راهگشا باشد. در جدول زیر، تمامی موارد مهم در هر دو روش مهاجرتی، در قالب جدول با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

معیارهای مقایسه مهاجرت کاری و تحصیلی مهاجرت تحصیلی مهاجرت کاری
هزینه بر اساس دانشگاه و کشور مورد نظر، هزینه این روش متفاوت خواهد بود. معمولا هزینه‌ای نیاز ندارد و تمامی هزینه‌ها شامل هزینه ویزا، هزینه بلیت، مسکن و... توسط کارفرما پرداخت می‌شود.
مدت زمان با توجه به رشته مورد نظر، زمان آن متفاوت خواهد بود. بر اساس مدت قرارداد کاری، ویزای کاری صادر می‌شود؛ از این رو مدت این مهاجرت متغیر است.
میزان سختی اخذ ویزا کم متوسط رو به بالا
احتمال اخذ ویزا بالا نه چندان زیاد (به ویژه برای ایرانیان)
امکان اخذ اقامت دائم و شهروندی دارد دارد
امکان اخذ ویزای همراه در بسیاری از مواقع دارد. دارد
اجازه کار همراه در برخی از کشورها، به همراه دانشجو اجازه کار داده نمی‌شود. دارد
مدت اعتبار ویزا مطابق با مدت تحصیل (در برخی از کشورها، یک بازه زمانی پس از فارغ التحصیلی نیز، برای پیداکردن کار مرتبط به دانشجو داده می‌شود.) مطابق با قرارداد کاری

جمع بندی

مهاجرت تحصیلی و کاری، در مقایسه با روش‌های دیگر مهاجرت، ارزان‌تر است و احتمال بیشتری برای اخذ ویزا دارند. در این مطلب، با بررسی شرایط مختلف هر دو روش، تلاش کردیم تا دید بهتری برای تصمیم‌گیری درباره این مورد که در نهایت، مهاجرت تحصیلی بهتر است یا مهاجرت کاری، به شما متقاضیان عزیز مهاجرت ارائه دهیم. با این وجود، ممکن است با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، سوالات متعددی برایتان ایجاد شده باشد.

پیشنهاد می‌کنیم که سوالات خود را به صورت کامل و واضح در بخش نظرات این مطلب مطرح کنید تا در اسرع وقت، کارشناسان موسسه پاسخگوی شما باشند. همچنین، می‌توانید از طریق تماس با موسسه آکادمی اپلای، از خدمات مشاوره رایگان وکلای ما استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند