چگونه گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت بگیریم؟

گواهی عدم سوء پیشینه چیست و چه کسانی به گواهی عدم سوء پیشینه نیاز دارند؟

مهاجرت از ایران به کشورهای دیگر نیازمند مدارکی است که بسته به کشور مقصد باید تهیه شود، یکی از این مدارک که اغلب از شما درخواست می‌شود گواهی عدم سوء پیشینه است. این گواهی که توسط کشور مبدا صادر می‌شود گویای پیشینه کیفری شما در زمان زندگی در این کشور است؛ از جمله اطلاعاتی همچون جزئیات هر گونه دستگیری، تاریخ، دلایل و نتایج آن مواردی است که در این گواهی قید می‌شود. اگر چه کشور مقصد تعیین‌کننده شرایط پذیرش شما است اما در اکثر موارد این گواهی برای افرادی که خواستار ویزای کار و زندگی در آن کشور هستند نیاز است، کمتر دیده‌شده کشوری برای ویزای توریستی نیاز به گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشد، با این حال مطالعه و شناخت دقیق کشور مورد نظرتان ضروری است.

ممکن است نام گواهی عدم سوء پیشینه کمی نگران‌کننده به نظر برسد؛ اما خوشبختانه بسیاری از جرم‌ها در ایران در گواهی عدم سوء پیشینه قید نمی‌شوند و یا حتی بعد از مدتی از کارنامه کیفری افراد پاک می‌شوند. ناگفته نماند ممکن است جرمی که در گواهی شما ذکر می‌شود برای کشور مقصد از اهمیت چندانی برخوردار نباشد اما کماکان ارسال این گواهی برای آن‌ها الزامی است.

شرایط و مدارک لازم برای گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه دو راه پیش رو دارید؛ یکی مراجعه حضوری و دیگری اقدام به صورت آنلاین است.

در صورتی که در ایران زندگی می‌کنید می‌توانید با در دست‌داشتن مدارک مورد نیاز به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کرده و درخواست خود را به صورت دستی و حضوری پر کنید. گفتنی است پس از ثبت درخواست‌تان انگشت‌نگاری نیز خواهید شد. مدارک لازم به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • به همراه داشتن عکس بیومتریک (در صورت به همراه نداشتن عکس بیومتریک در بعضی از دفاتر این عکس از افراد گرفته می‌شود.)
 • تکمیل فرم درخواست
 • ثبت دقیق کد پستی و نشانی (گواهی صادره به این آدرس ارسال می‌شود)

یکی دیگر از راه‌های دریافت گواهی عدم سوء پیشینه درخواست به صورت آنلاین است. بدین منظور باید در سامانه ثنا ثبت‌نام کنید. با کمک سامانه ثنا روند ثبت‌نام شما برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه بدون نیاز به مراجعه حضوری و سریع انجام می‌شود. گفتنی است برای ثبت نام اینترنتی داشتن فایل عکس بدون آرایش (برای بانوان) و رسمی الزامی است.

مراحل دریافت گواهی عدم سوء پیشینه چگونه است؟

در صورتی که حضوری برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اقدام کنید تمامی مراحل انجام کار توسط مسئول حاضر در دفتر پلیس ۱۰+ انجام می‌شود. پس از بررسی مدارک و پرداخت هزینه‌های مربوطه ظرف زمان مشخصی گواهی عدم سوء پیشینه از طریق پست به‌دست شما خواهد رسید.

نحوه دریافت گواهی عدم سوء پیشینه با استفاده از سامانه ثنا، این گونه است:

 1. ابتدا می‌بایست به سایت اینترنتی آن به نشانی adliran.ir مراجعه کنید.
 2. سپس بعد از ورود به درگاه الکترونیکی با استفاده از شماره ملی و رمز شخصی به پنل کاربری وارد شوید.
 3. پس از ورود به صفحه کاربری، متقاضیان می توانند با استفاده از گزینه «درخواست» اطلاعات شخصی خود را برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه سابقه وارد کنند.

بعد از ثبت درخواست، در کمتر از ۲۴ ساعت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت الکترونیکی صادر خواهد شد. همچنین با ثبت نام در این سامانه و دریافت کد شخصی، احراز هویت افراد انجام می‌شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای احراز هویت وجود نخواهد داشت.

ایرانیان مقیم خارج از ایران برای دریافت این گواهی ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام کنند. در مرحله بعد یک کد رهگیری دریافت خواهند کرد که باید آن را به یکی از نمایندگی‌های کشور ایران در کشور مقصد بدهند و انگشت‌نگاری شوند. سپس اطلاعات فرد متقاضی به ایران فرستاده شده و در مرحله آخر یک گواهی عدم سوء پیشینه برای فرد ارسال می‌شود.

گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت را از کجا بگیریم؟

همان‌طور که گفتیم برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه هم می‌توانید حضوری و هم آنلاین اقدام کنید. پس از دریافت این گواهی به زبان فارسی باید آن را از طریق یک دارالترجمه رسمی به زبانی که سفارت مورد نظرتان نیاز دارد ترجمه کنید. سپس این گواهی قابل ارسال به سفارت مربوط است.

هزینه گواهی عدم سوء پیشینه چقدر است؟

هزینه گواهی عدم سوء پیشینه در سال ۱۴۰۱، به صورت اینترنتی و از طریق سامانه ثنا، ۲۰ هزار تومان است. همچنین هزینه گواهی عدم سوء پیشینه در سال ۱۴۰۱، در مراجعه حضوری، ۱۱۰.۶۴۰ تومان است که جزئیات این هزینه عبارتند از:

 • ۱۵ هزار تومان بابت انگشت نگاری؛
 • ۲۰ هزار تومان بابت هزینه دادرسی؛
 • ۴۲ هزار و ۲۲۵ تومان بابت احراز هویت و عکس؛
 • ۳۳ هزار و ۳۸۴ تومان بابت خدمات دفتر.

مدت زمان صدور گواهی عدم سوء پیشینه چقدر است؟

گواهی عدم سوء پیشینه در روش اینترنتی ، به طور معمول بین ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت بعد از زمان درخواست، صادر می‌شود و پس از صدور، در پوشه ابلاغیه‌های جدید فرد، در سامانه ثنا قرار می‌گیرد. گواهی عدم سوء پیشینه در روش حضوری، به طور معمول، یک هفته تا ده روز بعد از درخواست فرد صادر می‌شود و به صورت پستی به آدرس او ارسال خواهد شد. در صورتی که برای دریافت آن عجله دارید پیشنهاد ما به شما ثبت‌نام اینترنتی است. همچنین اگر در روند ثبت نام و دریافت این گواهی سوالی دارید می‎توانید با کارشناسان ما در موسسه آکادمی اپلای در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت چقدر است؟

گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت ۶ ماه اعتبار دارد. گفتنی است با توجه به اینکه ترجمه رسمی آن نیز ممکن است زمانبر باشد بهتر است قبل از نزدیک شدن به تاریخ انقضاء آن را ترجمه و ارسال کنید.

چگونه گواهی عدم سوء پیشینه را برای سفارت ارسال کنیم؟

گواهی عدم سوء پیشینه یکی از مدارکی است که کشور مقصد برای جواب به درخواست ویزای شما نیاز دارد. این مدرک همراه مدارک دیگر طبق قوانین هر کشور به صورت اینترنتی یا حضوری به سفارت تحویل داده می‌شود. در واقع به کشور مقصد و اینکه از شما درخواست شده باشد آن را چگونه تحویل دهید بستگی دارد. توصیه می‌شود قبل از اقدام به دریافت این گواهی، کشور مورد نظر را انتخاب کرده و قوانین آن‌ها را به طور کامل بررسی کنید.

نمونه گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت

نمونه گواهی عدم سوء پیشینه برای سفارت

سخن پایانی

گواهی عدم سوء پیشینه به منظور تایید اخلاق شهروندی شما دریافت می‌شود؛ اینکه مرتکب جرمی نشده باشید برای دریافت ویزای کار و زندگی در دیگر کشورها اهمیت قابل توجهی دارد. اما همان‌طور که در طی مطلب گفتیم ممکن است هر کشوری به این گواهی نیاز نداشته باشد. در این مقاله سعی کردیم شما را با مراحل ساده و راحت دریافت این گواهی آشنا کنیم. چنانچه پس از مطالعه کامل آن سوالی دارید با متخصصین موسسه آکادمی اپلای در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه