Search
Close this search box.

تفاوت فاند و بورسیه چیست؟

 

ادامه تحصیل در کشوری دیگر می‌تواند تحقق یک ماجراجویی جذاب اما گران‌قیمت باشد. اما خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که می‌توان بخشی از مخارج این ماجراجویی را تامین و با لذت بیشتری از این فرصت استثنايی استفاده کرد. بورسیه یا اسکالرشیپ، گرنت، فاند و وام‌های دانشجویی مثال‌هایی از این راه‌ها هستند. در این مطلب از آکادمی اپلای با ما همراه باشید تا دربارهٔ تفاوت فاند و بورسیه بیشتر بخوانیم.

انواع کمک هزینه های تحصیلی

سه دسته کمک هزینه تحصیلی می‌تواند به دانشجوها در پرداخت هزینه‌های تحصیلشان کمک کند:

 • بورسیه/فاند؛
 • وام دانشجویی؛
 • کار دانشجویی.

بورسیه و فاند نوعی هدیهٔ مالی هستند و نیازی به بازپرداخت وجه نیست. اما برای بازپرداخت وام دانشجویی الگوها و قوانین مختلفی وجود دارد. کار دانشجویی نیز معمولا مشاغل پاره‌وقتی است که در تعداد ساعت خاصی در هفته انجام می‌شود. با این‌که بورسیه و فاند در یک طبقه‌بندی قرار می‌گیرند با هم تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به تفاوت فاند و بورسیه می‌پردازیم.

بورسیه تحصیلی و مزایای آن

استفاده از بورسیه قطعا مزایایی به دنبال دارد که شاید مهم‌ترین آن پیشرفت تحصیلی دانشجویانی باشد که از بورسیه استفاده می‌کنند. در هزینه‌بر بودن ادامه تحصیل و زندگی در کشوری خارجی هیچ شکی نیست اما قطعا دانشجویی از نظر علمی درخشان‌تر است که همهٔ زمانش را به تحصیل و پژوهش اختصاص می‌دهد و مجبور نیست برای تامین نیازهایش کار نیمه‌وقت دانشجویی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت بورسیه تحصیلی کانادا این مطلب را بخوانید :

شاید استفاده از وام دانشجویی گزینهٔ وسوسه‌کننده‌ای باشد اما به خاطر داشته باشید بازپرداخت وام، به خصوص اگر برنامهٔ شغلی شما مشخص نباشد، می‌تواند به فرآیند نگران‌کننده‌ای تبدیل شود. داشتن بورسیه تحصیلی خیالتان را بابت این دغدغه هم آسوده می‌کند. مزیت سوم استفاده از بورسیه، اعتباری است که به رزومهٔ شما می‌بخشد. از آن‌جا که بورسیه بر مبنای شایستگی‌هایی به دانشجویان تعلق می‌گیرد، استفاده از آن بر توانایی‌های آکادمیک و غیرآکادمیک شما مهر تاییدی می‌زند که ممکن است کاریابی پس از فارغ‌التحصیلی را آسان‌تر کند.

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی برمبنای شایستگی اعطا می‌شود و انواع آن می‌تواند شایستگی علمی، هنری یا ورزشی باشد.

بورسیه شایستگی معمولا به دانشجویانی اعطا می‌شود که پیشینهٔ علمی قوی و رزومهٔ پرباری دارند و در آزمون‌ها عملکرد درخشانی داشته‌اند.
بورسیه عملکردمحور به دانشجویانی اعطا می‌شود که در یکی از زمینه‌های فوق‌برنامه مانند ورزش، موسیقی یا زیرشاخه‌های هنری توانایی خیره‌کننده‌ای دارند.
بورسیه موضوع‌محور معمولا توسط یک دپارتمان یا مرکز علمی در اختیار دانشجویانی قرار می‌گیرد که مایلند در رشته‌ای خاص ادامه تحصیل دهند.

علاوه بر موارد فوق، بورسیه‌هایی برای گروه‌های خاص هم وجود دارند مانند:

 •  بورسیه‌هایی برای گروه‌های کم‌درآمد؛
 • برای گروه‌های اقلیت (زنان، دانشجویان هیسپانیک یا دورگه‌های آفریقایی-آمریکایی، شهروندان کشورهای در حال توسعه)؛
 • دانشجویان بین‌المللی.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

از آن‌جا که بورسیه تحصیلی به راحتی به همهٔ متقاضیان تعلق نمی‌گیرد، برای اینکه برندهٔ این رقابت شوید باید ثابت کنید دانشجویی استثنايی با رزومه‌ای خیره‌کننده هستید یا به یکی از گروه‌های اقلیت تعلق دارید. با توجه به انواع مختلف بورسیه و شرایط متفاوتشان پیشنهاد می‌کنیم سایت‌های معرفی‌کنندهٔ بورسیه‌ها را به دقت بررسی کنید و بعد از انتخاب موارد مورد علاقهٔ خود با مشاوران ما در آکادمی اپلای در ارتباط باشید تا در جریان به روز‌ترین اطلاعات تکمیلی قرار بگیرید.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی (اسکالرشیپ) استرالیا چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی

برای دریافت بورسیه تحصیلی معمولا به مدارک زیر نیاز است:

 • فرم‌های درخواستی تکمیل‌شده؛
 • کپی از پاسپورت و سایر اسناد هویتی (به خاطر داشته باشید که باید حداقل ۶ ماه از تاریخ اعتبار پاسپورت باقی مانده باشد)؛
 • کپی از ریزنمرات آخرین سال تحصیلی (ریزنمرات به همراه مهر و امضای رسمی از مرکز آموزشی باشد و در مورد دانشجویان بین‌المللی ایرانی، ترجمهٔ مدارک فراموش نشود)؛
 • مدرک زبان که باید منطبق بر زبان رسمی کشور یا مرکز آموزشی مد نظر باشد. بعضی از مدارک معتبر برای این زبان‌ها عبارتند از:
  ← انگلیسی: IELTS, TOEFL, Cambridge
  ← اسپانیایی:‌ DELE
  ← فرانسوی:‌ DELF, DALF
  ← آلمانی: DSH, TestDaf, OSD, telc
 • نامهٔ هدف یا انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • رزومه.

علاوه بر مدارکی که گفته شد ممکن است به موارد زیر هم نیاز پیدا کنید:

 • مقاله: علاوه بر نوشتن انگیزه‌نامه ممکن است در مقاله‌ای کوتاه یا Essay از شما بخواهند دربارهٔ موضوعی که به بورسیه مربوط است مطلبی بنویسید. دستورالعمل‌های نوشتن این مقاله واضح است. مطمئن باشید مقاله را دقیقا طبق دستورالعمل‌ها نوشته‌اید.
 • پورتفولیو: دانشجویانی که برای رشته‌های هنری، طراحی یا رشته‌های مشابه اقدام می‌کنند باید پوشه‌ یا پورتفولیویی از نمونه‌کارهای خود ارائه دهند که ارزشش کمتر از داشتن معدل بالا نیست. پورتفولیو ویترین مهارت‌های شماست.
 • اطلاعات مالی والدین شامل اظهارنامهٔ مالیاتی
 • گواهی پزشکی یا سلامتی که باید ممهور به کلینیک درمانی یا بیمارستانی از کشور خودتان باشد.

نکتهٔ مهم: لازم است همهٔ مدارک به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد ترجمه شده باشد.

آشنایی با شرایط و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا

فاند تحصیلی و مزایای آن

فاند تحصیلی مبلغی است که به دانشجو به عنوان هدیه داده می‌شود تا متقاضی بتواند هزینه‌های مربوط به شهریه، اقامت، تغذیه، خرید کتب درسی و مخارجی از این دست را بپردازد. شاید مهم‌ترین مزیت فاند تحصیلی این است که نیازی به بازپرداخت مبلغ نیست. این ویژگی برای دانشجویانی که بعد از فارغ‌التحصیلی قصد دارند هویت شغلی و اجتماعی خود را بازتعریف کنند برگ ‌برندهٔ باارزشی محسوب می‌شود.

انواع فاند تحصیلی

از آنجا که فاند نوعی کمک‌هزینه است که در قبال خدمات دانشجو به او تعلق می‌گیرد، می‌توان فاند را به انواع زیر تقسیم کرد:

 1. فاند دستیار تدریس (TA): دستیار تدریس به استاد در تصحیح برگه‌های امتحان، حل تمرین، تدریس بعضی درس‌ها و فعالیت‌‌های مشابه درسی می‌پردازد. انتظاراتی که استاد از دستیار تدریس دارد با توجه به رشته، مقطع تحصیلی، دانشگاه و شخص استاد متغیر است. بنابراین فاند تعلق‌گرفته به دانشجو نیز با توجه به همهٔ این عوامل تغییر می‌کند اما مبلغ آن ممکن است بین ۵۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار ماهانه باشد. فاند دستیار تدریس در بعضی دانشگاه‌ها و به خصوص برای دانشجویان بین‌المللی منجر به معافیت پرداخت شهریه می‌شود.
 2. فاند دستیار پژوهش (RA): این نوع فاند در دانشگاه‌هایی که با رویکرد پژوهش‌محور دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی ارائه می‌دهند بسیار رایج است. دستیار پژوهش موظف است در همهٔ مراحل پژوهش، از انتخاب موضوع تا جمع‌آوری و تحلیل داده و گزارش نتایج همراه استاد مربوطه باشد. با توجه به تسلط دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دکتری بر روش تحقیق، معمولا این گروه گوی سبقت را از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد می‌ر‌بایند. دستیاران پژوهش نیز ممکن است تمام‌وقت یا پاره‌وقت کار کنند و مبلغ فاندشان از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار ماهانه تغییر می‌کند.
 3. دستیاران فارغ‌التحصیلان (GA): وظایف شغلی این دسته ترکیبی از دو گروه بالاست و در واقع بعضی دانشگاه‌ها تمایزی بین RA و GA قائل نمی‌شوند. در حالیکه دو گروه بالا با استادان کار می‌کنند، این گروه مسئولیت مهم‌تر کار کردن با دپارتمان را بر عهده دارند اما مبلغ فاندشان از حدود ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار ماهانه است.
  شرایط اخذ فاند

شرایط اخذ فاند تحصیلی

برای اخذ فاند، شما باید فرد شیفتهٔ آموزش و پژوهشی باشید که رزومهٔ پرباری هم دارد. بنابراین لازم است:‌

  • نمرات بالا داشته باشید؛
  • بتوانید با دانشجویان و استادان ارتباط موثر برقرار کنید؛
  • تجربهٔ کاری مرتبط داشته باشید؛
  • تجربهٔ گذراندن درس یا رشته‌ای را داشته باشید که می‌خواهید دستیار استادش شوید؛
  • مهارت حل مسئله در حوزهٔ پژوهشی استاد مورد نظر را داشته باشید.
چه کشورهایی فول فاند می‌دهند؟شرایط دریافت فول فاند چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت فاند تحصیلی

برای اخذ فاند تحصیلی شما به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:‌

 • فرم‌های درخواستی تکمیل‌شده؛
 • کپی از پاسپورت و سایر اسناد هویتی (به خاطر داشته باشید که باید حداقل ۶ ماه از تاریخ اعتبار پاسپورت باقی مانده باشد)؛
 • کپی از ریزنمرات آخرین سال تحصیلی (ریزنمرات به همراه مهر و امضای رسمی از مرکز آموزشی باشد و در مورد دانشجویان بین‌المللی ایرانی، ترجمهٔ مدارک فراموش نشود)؛
 • مدرک زبان که باید منطبق بر زبان رسمی کشور یا مرکز آموزشی مد نظر باشد. بعضی از مدارک معتبر برای این زبان‌ها عبارتند از:
  ♦ انگلیسی: IELTS, TOEFL, Cambridge
  ♦ اسپانیایی:‌ DELE
  ♦ فرانسوی:‌ DELF, DALF
  ♦ آلمانی: DSH, TestDaf, OSD, telc
 • نامهٔ هدف یا انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • رزومه.

نکتهٔ طلایی:‌ شاید لازم باشد خودتان مستقیما با استادان از راه ایمیل در ارتباط باشید و برای دستیارشدن اعلام آمادگی کنید. نکتهٔ خیلی مهم در خوانده‌شدن ایمیل‌تان توسط استادی که روزانه چندین ایمیل دریافت می‌کند نوشتن سابجکت یا موضوع ایمیل حرفه‌ای است. بهتر است از عبارات کلیشه‌ای و روزمره استفاده نکنید و در عوض از این فرمول برای نوشتن استفاده کنید:‌

موقعیت شما: دلیل ارسال ایمیل

مثال: دانشجوی احتمالی سال ۲۰۲۵: درخواست اطلاعات درباره فاند (البته شما از همین فرمول استفاده کنید اما انگلیسی بنویسید.)

جمع‌بندی؛ فاند یا بورسیه؟

پاسخ به این سوال کار آسانی نیست و بستگی به شرایط و نیازهای متقاضیان دارد. اگر خودتان را دانشجوی بااستعدادی می‌بینید که واجد شرایط یکی از انواع بورسیه است حتما شانس خود را امتحان کنید. اگر به کار آموزشی و پژوهشی و تعامل‌های اجتماعی در محیط چندفرهنگی علاقه‌مندید، با استادان در ارتباط باشید و فرصت گرفتن فاند را از دست ندهید. چه فاند بگیرید و چه بورسیه، در هر صورت شما برنده‌اید.متخصصان ما در موسسه آکادمی اپلای همراه شما در این مسیر هستند  تا مدارک موردنیاز را آماده سازید و مراحل اخذ فاند یا بورسیه تحصیلی را به‌درستی طی کنید تا به هدف خود برسید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 3]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند