Search
Close this search box.

همه چیز درباره ورک پرمیت کانادا

برخی از افراد تصور می‌کنند بهترین راه برای مهاجرت به کانادا تحصیل در این کشور است؛ اما خوب است بدانید که مهاجرت کاری نیز یکی از روش‌های مناسب برای ورود به کانادا است. اگر بخواهید در این کشور کار کنید، نیازمند یک مجوز از طرف دولت خواهید بود تا علاوه بر مشخص‌شدن وضعیت‌ شغلی‌تان، اجازۀ کار در کانادا را دریافت کنید. این مجوز کاری همان ورک پرمیت کانادا (Work Permit) نامیده می‌شود. در واقع چیزی ویزای ورک پرمیت کانادا همان مجوز ورک پرمیت کانادا به علاوه ویزای سفر به این کشور است.

اگر تمایل به کار در کانادا را دارید یا قصد دارید برای مهاجرت کاری به این کشور اقدام ‌کنید، در این مطلب سیر تا پیاز ورک پرمیت کانادا را توضیح داده‌ایم. تا پایان با آکادمی اپلای همراه باشید.

انواع ورک پرمیت، نحوه دریافت و مدارک موردنیاز آن

انواع ورک پرمیت، نحوه دریافت و مدارک موردنیاز آن

ورک پرمیت کانادا انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها برای نیروهای کار خارجی و برای مدت زمان مشخصی صادر می‌شود. بنابراین پس از آن‌که پاسخ پرسش «ورک پرمیت کانادا چیست» را دریافتید، لازم است با انواع آن آشنا شوید.

به طور کلی مجوز کار در کانادا به دو دستهٔ زیر تقسیم می‌شود:

• ورک پرمیت با کارفرمای مشخص یا Employer-Specific Work Permit؛
• ورک پرمیت باز یا open work permit؛

در ادامه هر یک از این دسته‌ها را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

ورک پرمیت کانادا با کارفرمای مشخص (بسته)

در بسیاری از مواقع افراد ترجیح می‌دهند برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق جاب آفر اقدام کنند. در این حالت متقاضیان باید پیش از انجام هر کاری از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار دریافت کنند. معمولا در این موقعیت کارفرما باید یک تاییدیه LMIA از ادارۀ کار و توسعۀ اجتماعی کانادا بگیرد.

اگر شما یک جاب آفر از کارفرمای مشخصی در کانادا داشته باشید، می‌توانید برای دریافت «ورک پرمیت کانادا با کارفرمای مشخص» اقدام کنید. در حقیقت در این روش اجازهٔ همکاری با سایر کارفرماهای کانادا را ندارید و تنها با داشتن یک جاب آفر از طرف کارفرمای مشخص می‌توانید برای این نوع ویزای ورک پرمیت کانادا اقدام کنید.

توجه داشته باشید که جهت اقدام برای این ورک پرمیت باید محل کار در کانادا، مدت زمان قرارداد و تمامی شرایط کاری مشخص شده باشد. علاوه بر این، محل زندگی شما باید در همان شهری باشد که برای آن جاب آفر دریافت کرده‌اید. بنابراین، به صورت کلی تمامی اطلاعات زیر در یک ورک پرمیت بسته ذکر می‌شود:

 • نوع کار؛
 • نام کارفرما؛
 • مدت زمان انجام کار؛
 • محل کار در کانادا.
چرا ویزای تحصیلی کانادا ریجکت می‌شود؟

ورک پرمیت باز (بدون کارفرمای مشخص)

برخلاف آن‌چه که برای ورک پرمیت بسته پیش از این مطرح شد، در این نوع ورک پرمیت می‌توانید بدون دریافت جاب آفر در کانادا مشغول به کار شوید. در «ورک پرمیت بدون کارفرمای مشخص»، شما می‌توانید با هر کارفرمایی در این کشور بدون هیچ‌گونه محدودیتی کار کنید. با این وجود کارفرمای موردنظرتان باید مورد تأیید دولت کانادا باشد.

در این نوع مجوز کار، تنها «مدت زمان مشخص» برای اجازه کار به شما مطرح خواهد شد و نیازی به مشخص‌بودن آدرس محل کار و … نخواهد بود.

شرایط ویزای کار باز کانادا یا اپن ورک پرمیت

اپن ورک پرمیت کانادا بازهٔ گسترده‌ای از متقاضیان با شرایط مختلف را پوشش می‌دهد؛ بنابراین با داشتن هر یک از الزامات زیر می‌توانید از این مجوز استفاده کنید:

• فارغ‌التحصیل از موسسات آموزشی موردتایید کانادا باشید؛
• دانشجوی بین‌المللی هستید که قصد انجام کار دانشجویی حین تحصیل در کانادا را دارید؛
• اقامت دائم شما تایید شده است، اما هنوز آن را دریافت نکرده‌اید؛
• قصد کار در کانادا به عنوان همسر یک فرد که دارای اقامت اسکیل ورکر یا دانشجوی بین‌المللی  است را دارید؛
• پناهنده یا عضوی از یک خانوادۀ پناهنده هستید؛
• اجازهٔ اقامت موقت (به غیر از ویزای توریستی) در کانادا را دارید.

توجه داشته باشید که با داشتن این شرایط، همچنان برای انتخاب کارفرما در کانادا شرایط خاصی نیاز است. به‌عنوان مثال شما نمی‌توانید برای کارفرمایانی که شرایط دولت برای جذب نیروی خارجی را رعایت نکرده‌اند، کار کنید.

مدارک موردنیاز برای دریافت مجوز کار در کانادا

مدارک موردنیاز برای دریافت مجوز کار در کانادا

در صورتی که هر یک از شرایط گفته‌شده را دارید، لازم است برای اقدام جهت دریافت اپن ورک پرمیت کانادا مدارک زیر را آماده کنید:

 1. ارائهٔ مدارک هویتی به همراه سند ازدواج (در صورت تاهل) و … ؛
 2. پاسپورت معتبر دارای حداقل 6 ماه اعتبار از زمان ورود به کانادا؛
 3. عکس جدید و پاسپورتی؛
 4. گواهی اثبات تمکن مالی؛
 5. ارائهٔ مدارک تحصیلی معتبر و ترجمه‌شده؛
 6. ارائهٔ مدارک مربوط به سوابق کاری و صلاحیت‌های حرفه‌ای؛
 7. برخورداری از سلامت و انجام معاینات پزشکی موردنیاز؛
 8. مدرک عدم سوء پیشینه؛
 9. مدرک زبان انگلیسی؛
 10. ارائۀ جاب آفر در صورت اقدام برای ورک پرمیت بسته؛
 11. تاییدیۀ LMIA برای کارفرمایان کانادایی.

در نهایت در نظر داشته باشید که شما باید افسر پروندهٔ خود را قانع کنید که پس از پایان مدت ویزای اپن ورک پرمیت کانادا، به کشور خود بازخواهید گشت.

هزینه صدور ورک پرمیت کانادا

هزینۀ صدور مجوز ورک پرمیت کانادا شامل موارد مختلفی می‌شود که هر کدام از آن‌ها با توجه به نوع مجوز تغییر می‌کند. علاوه بر این، افراد باید هزینه‌های جانبی مانند هزینۀ ترجمۀ مدارک، جمع‌آوری اطلاعات و … را نیز در این روند در نظر داشته باشند.

به صورت کلی هزینه‌های اصلی برای دریافت ورک پرمیت شامل مواردی است که باید به ادارۀ مهاجرت این کشور پرداخت کنید. معمولا اگر بخواهید با یک کارفرمای خاص همکاری کنید، باید هزینۀ بیشتری پرداخت کنید؛ این مبلغ بیشتر برای هزینۀ مجوز LMIA، انطباق کارفرما و … اضافه می‌شود.

در جدول زیر همهٔ این هزینه‌ها آورده شده است:

نوع درخواست هزینه
ورک پرمیت (برای هر نفر) 155 دلار کانادا
ورک پرمیت گروهی (برای هر گروه 3 نفره یا بیشتر) 465 دلار کانادا
بازگردانی وضعیت و تمدید ورک پرمیت 200+ 155 دلار کانادا
انگشت‌نگاری (برای هر نفر) 85 دلار کانادا
انگشت‌نگاری (برای هر خانواده بیش از 2 نفر) 170 دلار کانادا

تفاوت ویزای کار و ویزای ورک پرمیت کانادا

ممکن است ویزای کار و ویزای ورک پرمیت کانادا را به اشتباه به‌جای یکدیگر به‌کار ببرید، در صورتی که این موارد دو موضوع جداگانه هستند. اگر بخواهید از طریق کاری به کانادا مهاجرت کنید، با دریافت ویزای کار و پس از ورودتان به این کشور، ورک پرمیت نیز برایتان صادرخواهد شد. بنابراین تفاوت «ورک پرمیت کانادا» و «ویزای کار کانادا» در این است که شما می‌توانید از داخل کانادا نیز برای دریافت ورک پرمیت اقدام کنید؛ در صورتی که بدون دریافت ویزای کار امکان ورود به خاک این کشور را نخواهید داشت. در حقیقت ورک پرمیت یک مجوز کار برای افراد خارجی در کانادا بوده، در حالی که ویزای کار یک مدرک معتبر برای ورود به این کشور است.

در صورتی که با ویزای کار وارد کانادا شوید، می‌توانید پس از 5 سال زندگی در این کشور برای دریافت اقامت دائم اقدام کرده و سپس شهروندی کانادا را نیز کسب کنید. این در حالی است که با داشتن ورک پرمیت شما همواره به عنوان یک فرد خارجی در این کشور کار می‌کنید و مزایای شهروندی را ندارید.

البته نکتۀ مشترک بین این دو مورد، در مشخص بودن زمان آن است. با این وجود اگر مدت زمان اعتبار ویزای کار یا ورک پرمیت شما به اتمام برسد، می‌توانید مجدداً آن را تمدید کنید.

مدت زمان اعتبار ورک پرمیت کانادا

در حالت معمول، مدت زمان اعتبار ورک پرمیت برای کانادا بین 1 تا 2 سال است، اما استثناهایی نیز در آن وجود دارد.

اگر مدت اعتبار پاسپورت‌تان کمتر از این مدت زمان باشد، افسر پرونده به شما اجازه نمی‌دهد که بیشتر از زمان اعتبار آن در کشور کانادا کار کنید. همچنین در شرایطی که لزوم دریافت LMIA باشد، فرد خارجی نمی‌تواند بیش از زمان تعیین‌شده در قرارداد کاری در کانادا بماند. بنابراین هر یک از این شرایط ممکن است باعث کوتاه‌تر شدن مدت اعتبار ورک پرمیت شود.

شرایط تمدید ورک پرمیت کانادا

شرایط تمدید ورک پرمیت کانادا

اگر زمان انقضای ورک پرمیت شما گذشته باشد، در صورت تمایل به ماندن در کشور کانادا باید این مجوز را تمدید کنید. شما می‌توانید این کار را در سه زمان مختلف انجام دهید. بهترین زمان برای تمدید مجوز کار کانادا حداقل 30 روز کاری پیش از تاریخ انقضای آن است.

با این وجود اگر به هر دلیلی از تاریخ انقضای آن گذشته باشد، می‌توانید اعتبار آن را تمدید کنید. در ادامه شرایط هر یک از این موارد را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

 • زمان نزدیک به تاریخ انقضای مجوز

اگر تاریخ انقضای مجوز کاری شما در کانادا نزدیک است، اصطلاحاً وارد حالت Maintained status خواهید شد. در این حالت می‌توانید تا زمان دریافت نتیجۀ تمدید، به کارکردن در کشور کانادا ادامه دهید. همچنین این امکان را دارید که در این مدت به خارج از کانادا سفر کنید و مجدداً به این کشور بازگردید. با این وجود از آن‌جا که ممکن است پس از بازگشت به کانادا تا مشخص‌شدن نتیجه، اجازۀ کار نداشته باشید بهتر است تا زمان تمدید آن به کشور دیگری سفر نکنید.

 • گذشت کمتر از 90 روز از انقضای ورک پرمیت

اگر مجوز کار شما منقضی شده اما کمتر از 90 روز از آن گذشته است، شما در حالت Restoration قرار خواهید گرفت. در این شرایط اگرچه همچنان اجازۀ ماندن در کانادا را دارید، اما تا زمان صدور ورک پرمیت جدید اجازۀ کار نخواهید داشت.

 • گذشت بیش از 90 روز از انقضای آن

اگر بیش از 90 روز از انقضای ورک پرمیت شما گذشته باشد، باید به سرعت کشور کانادا را ترک کنید؛ زیرا در غیر این صورت احتمال دارد از این کشور دیپورت شوید و این موضوع مشکل بزرگی را برای بازگشت به کانادا برایتان ایجاد کند. با این وجود شما می‌توانید پس از خروج از این کشور مجدداً برای دریافت ورک پرمیت اقدام کنید و پس از دریافت آن دوباره به کانادا بازگردید.

در هر زمان برای تمدید ورک پرمیت کشور کانادا باید همهٔ مدارکی را که در زمان اقدام برای دریافت ارائه داده‌اید، مجدداً ارسال کنید. علاوه بر این، مدارکی مانند فیش حقوقی 3 ماه اخیر، قرارداد با کارفرما و نامه‌ای برای درخواست تمدید ورک پرمیت نیز لازم خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر درباره دریافت مجوز کار بعد از تحصیل در کانادا بخوانید!

انواع مشاغل در کانادا که نیازی به مجوز کار ندارند!

همهٔ افرادی که به دنبال یافتن کار در کشور کانادا هستند و اقامت دائم این کشور را ندارند، باید مجوز کار داشته باشند. بنابراین تمامی مشاغل در این کشور به ورک پرمیت احتیاج دارند. با این وجود افرادی که برای دریافت مجوز کار در کشور کانادا اقدام می‌کنند، نباید با کارفرمایان برای کار در مراکز ماساژ، رقص و … همکاری کنند.

تبدیل ورک پرمیت به سایر مجوزها

زمانی‌که در کانادا زندگی می‌کنید، مجاز هستید که ورک پرمیت خود را به انواع دیگر مجوزها تغییر دهید. در ادامه مثال‌هایی برای این تغییر ذکر شده است:

تبدیل ورک پرمیت به استادی پرمیت

در صورتی که اعتبار ورک پرمیت تمان نشده باشد، می‌توانید آن را به استادی پرمیت تغییر دهید. فقط کافی‌ست در یکی از دانشگاه‌های برتر کانادا مشغول به تحصیل شوید.

نکته: تا زمانی که سفارت کانادا درباره درخواست تبدیل مجوز شما تصمیم نگرفته باشد، شما مجاز به استفاده از ورک پرمیت خود خواهید بود.

تبدیل ورک پرمیت به ویزای بازدیدکننده

بنا به دلایل مختلف ممکن است تصمیم به تغییر ویزای ورک پرمیت کانادا به توریستی بگیرید. به عنوان مثال اگر اعتبار مجوز شما رو به اتمام است و در این مدت زمان محدود قادر به تمدید آن نیستید، می‌توانید با تغییر این مجوز به ویزای توریستی در کانادا بمانید و کارهای دریافت ورک پرمیت جدید را از داخل کشور انجام دهید.

توجه داشته باشید که تا تعیین تکلیف شده وضعیت ورک پرمیت، شما مجار به کار کردن با ویزای توریستی کانادا نخواهید بود.

هزینه ورک پرمیت کانادا

هزینه‌های ورک پرمیت کانادا در جدول زیر قابل مشاهده است:

انواع درخواست‌های ورک پرمیت کانادا هزینه (دلار کانادا) مسئول پرداخت
درخواست ورک پرمیت 155 متقاضی
درخواست مجوز LMIA 1000 کارفرما
درخواست تمدید ویزای ورک پرمیت 155 متقاضی
بیومتریک خانواده  (حداقل دو نفر) 170 متقاضی
بیومتریک برای هر نفر 85 متقاضی

کلام آخر
در صورتی که بخواهید با ورود به کانادا در این کشور مشغول به کار شوید، همواره به یک ورک پرمیت معتبر احتیاج خواهید داشت. این موضوع برای دانشجویان، همسر و خانوادهٔ آن‌ها و افراد دیگری که تمایل به کار در این کشور دارند، یک موضوع مهم و اجباری است.

در این مطلب به بررسی تمامی شرایط دریافت ویزای ورک پرمیت کانادا و انواع آن پرداختیم تا بتوانید به سوال ورک پرمیت کانادا چیست پاسخ دهید. در صورتی که پرسش دیگری در این زمینه دارید، می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در آکادمی اپلای تماس بگیرید. وکلای باتجربهٔ ما به شما کمک می‌کنند تا روند دریافت مجوز کاری خود را بدون مشکل و در سریع‌ترین زمان ممکن پیش ببرید.

سوالات متداول

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند