Search
Close this search box.

آیا آزمون دولینگو برای شما مناسب است؟

اگر متقاضی اپلای در دانشگاه‌های خارج از کشور هستید یا به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند‌ید، احتمالاً تا به حال بارها نام آزمون دولینگو را شنیده‌اید. این روزها آزمون Doulingo به یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین آزمون‌های سنجش مهارت در زبان انگلیسی تبدیل شده است.
دولینگو با سایر آزمون‌های رایج زبان انگلیسی، تفاوت‌هایی مهم و اساسی دارد. در این مقاله به شرح این آزمون، بررسی منابع و نحوه برگزاری آن می‌پردازیم. بنابراین اگر نمی‌دانید آزمون دولینگو چیست یا برای شما مناسب است یا خیر، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آزمون تطبیقی دولینگو چیست؟

دولینگو یا DET (Doulingo English Test)، یک آزمون جدید سنجش مهارت در زبان انگلیسی بوده که به ‌تازگی، به تأیید بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی رسیده است. پیش از این، متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای اثبات مهارتشان در زبان انگلیسی، از آزمون‌های رایجی مانند آیلتس، تافل و… استفاده می‌کردند اما امروزه دولینگو، یک رقیب قوی برای آن‌ها محسوب می‌شود.
دولینگو 4 مهارت اصلی خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن را می‌سنجد.

بزرگترین مزیت دولینگو این است که متقاضیان آن می‌توانند بصورت آنلاین و با کامپیوتر شخصی خود، در آزمون شرکت کنند.

پس از شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن، حضور در مراکز و مؤسسات مورد ‌تأیید دانشگاه‌های خارج از کشور برای شرکت در آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس، باعث تشدید بیماری بود؛ بدین ترتیب، این آزمون به‌عنوان جایگزینی برای آزمون‌هایی که نیاز به حضور فیزیکی افراد در محلی داشتند، طراحی شد. دولینگو یک آزمون آنلاین است که متقاضیان آن می‌توانند با رایانه شخصی‌شان در آن شرکت کرده و نتایج کسب‌شده برای دانشگاه‌های مورد نظر خود ارسال کنند.

آزمون دولینگو چه تفاوتی با سایر آزمونهای زبان دارد؟

برای اینکه تفاوت‌های دقیق دولینگو را با سایر آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی بدانیم، باید به طور جداگانه هر آزمون را از نظر کیفی و به‌ طور دقیق با دولینگو مقایسه کنیم. اما در این بخش به شرح برخی از تفاوت‌های کلی دولینگو و سایر آزمون‌ها می‌پردازیم.

شرکت در آزمون بدون نیاز به حضور در محلی مشخص:

مهم‌ترین تفاوت و مزیت دولینگو نسبت به آزمون‌های سنتی‌تری مانند تافل و آیلتس، این است که برای شرکت در این آزمون، نیازی به حضور در محلی مشخص نیست. در هرجایی که زندگی می‌کنید، می‌توانید پس از ثبت‌نام و پرداخت هزینه آزمون، امتحان بدهید.

ارسال نتیجه آزمون بدون محدودیت در تعداد آن:

تفاوت دیگری که بین دولینگو و آزمون های دیگر وجود دارد، هزینه ارسال نتیجه آزمون برای دانشگاه‌های مورد نظر دانشجویان است. برای مثال در آزمون تافل، شرکت‌کنندگان می‌توانند نتیجه آزمون را برای 4 دانشگاه و در آزمون آیلتس، برای 5 دانشگاه، بدون پرداخت هزینه اضافی ارسال کنند. همچنین اگر متقاضی در دانشگاه‌های بیشتری اپلای کرده باشد، برای ارسال نتیجه آزمون برای هر دانشگاه دیگر باید 20 دلار پرداخت کند. با این حال، دولینگو برای ارسال گزارش آزمون برای هر تعداد دانشگاهی که مد نظر دانشجویان است، هیچ مبلغ اضافه‌تری دریافت نمی‌کند و این، گزینه بسیار خوبی برای دانشجویان است.

زمان آزمون دولینگو، کوتاه‌تر است:

علاوه بر اینکه متقاضیان شرکت در دولینگو الزامی برای جابه‌جایی و حضور در محل آزمون ندارند، در دولینگو، فقط 45 دقیقه مشغول پاسخ به سوالات آزمون خواهند بود. درصورتی که مدت زمان آزمون‌های تافل و آیلتس، حدود سه ساعت است.

هزینه آزمون دولینگو:

پرداخت هزینه این آزمون‌ها باتوجه به قیمت دلار در ایران، برای دانشجویان چالش‌برانگیز و دشوار است. علی‌الخصوص که گاهی دانشجویان مجبور می‌شوند بیش از یک بار در آزمون شرکت کنند. هزینه شرکت در امتحان دولینگو، تقریباً 50 دلار بوده و نسبت به تافل و آیلتس، گزینه مناسب‌تری است. این مسئله، یکی دیگر از دلایل محبوبیت آزمون دولینگو در ایران محسوب می‌شود.

نتیجه آزمون:

در دولینگو 48 ساعت پس از اتمام آزمون، نمره و گزارش شما آماده‌ است؛ درحالیکه در تافل و آیلتس، حداقل زمان انتظار برای دریافت نتیجه آزمون 10 روز خواهد بود.

دفعات شرکت در آزمون:

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شما در هر 30 روز، تنها دو بار مجاز به شرکت در آزمون هستید.

آیا با مدرک آزمون دولینگو امکان اخذ پذیرش از تمام دانشگاه‌ها وجود دارد؟

تا کنون بیش از 1000 دانشگاه در سطح جهان، دولینگو را در لیست آزمون‌های مورد تأیید برای دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان غیر بومی قرار داده‌اند. بیش از نیمی از دانشگاه‌های برتر ایالات متحده در مقاطع مختلف تحصیلی، دولینگو را به عنوان یکی از آزمون‌های معتبر و مورد‌ تأیید می‌شناسند.

همچنین از آنجا که اکثر دانشگاه‌های کانادا دولینگو را برای اپلای و اخذ پذیرش تأیید کرده‌اند، آزمون دولینگو برای مهاجرت به این کشور نیز گزینه خوبی محسوب می‌شود. برای اطلاع از اینکه این آزمون برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ موردنظر شما پذیرفته‌‌شده است یا خیر، به وبسایت رسمی آن مراجعه کنید.

منابع آمادگی آزمون دولینگو چیست؟

همانطور که گفتیم، دولینگو آزمونی جدید بوده و به تازگی محبوبیت خوبی میان جامعه دانشجویان بین‌المللی پیدا کرده است. از این رو، منابع مشخصی از جانب طراحان آزمون و وبسایت رسمی دولینگو پیشنهاد نشده است. اگر می‌خواهید میزان آمادگی خود را پیش از ثبت‌نام در آزمون اصلی بسنجید، از آزمون‌های آزمایشی در وبسایت رسمی دولینگو به آدرس www.englishtest.duolingo.com استفاده کنید. مهم‌ترین منبع آمادگی برای آزمون اصلی، این آزمون‌ها هستند. بطور کلی، باید مهارت خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن خود را تقویت کنید:

 • همگام با تقویت گرامر و اصول نگارشی، دایره لغاتتان را افزایش دهید. (برای تقویت گرامر یا افزایش دایره لغات، می‌توانید از منابع آزمون‌های آیلتس و تافل استفاده کنید.)؛
 • از پادکست‌ها، صوت‌های آموزشی، اخبار و فیلم و سریال برای تقویت مهارت لیسنینگ استفاده کنید. به تلفظ کلمات دقت کنید و سعی کنید بیش از یکبار، به هرکدام گوش دهید. از زیرنویس استفاده کنید و جملاتی را که می‌شنوید، تکرار کنید.
 • بطور روزانه درمورد موضوعات مختلف اجتماعی، آموزشی و علمی، بنویسید و مهارت نوشتارتان را تقویت کنید.
 • مهارت خواندن، یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای دانشجویان است. داشتن مهارت درک مطلب قوی باعث افزایش دایره لغاتتان نیز می‌شود. سعی کنید هرروز با متون انگلیسی در ارتباط باشید. اگر اهل خواندن نیستید، با خواندن اخبار انگلیسی شروع کنید و کم‌کم متون آموزشی و مقالات را در برنامۀ خود بگنجانید.
 • برای تقویت مهارت مکالمه، هیچ راهی بهتر از صحبت کردن و شرکت در کلاس‌های گروهی نیست. شاید صحبت کردن به هر زبانی در ابتدا سخت و ناممکن به‌نظر برسد، اما با تمرین و تکرار می‌توانید مهارتتان را تقویت کنید.

قالب آزمون دولینگو چیست؟

حتی اگر پیش از این در آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی شرکت کرده باشید، باز هم ممکن است که قالب این امتحان برای شما جدید باشد. آزمون دولینگو شامل موارد زیر است:

 • گوش کردن به کلمات و انتخاب گزینه درست؛
 • مرور لغات نوشته‌شده و انتخاب گزینه درست؛
 • تکمیل حروف گمشده در یک متن؛
 • توصیف یک تصویر در قالب متن بلند؛
 • ضبط کردن صدا هنگام خواندن از روی یک جمله؛
 • پاسخ شفاهی به سوالات اسپیکینگ؛
 • پاسخ کتبی به سوالات بخش رایتینگ؛
 • نوشتن جملاتی که در اسپیکر شما پخش می‌شود؛
 • شرکت در مصاحبه: دو موضوع برای شما تعیین می‌شود که پس از انتخاب یکی از آن‌ها، موظفید به ‌مدت یک الی 3 دقیقه درمورد آن صحبت کنید. این بخش، نمره‌ای به شما اضافه نمی‌کند اما در هنگام ارسال نتیجه آزمون به دانشگاه‌ها، برای مراکز ارسال می‌شود و می‌تواند در دریافت پذیرش شما نقش مؤثری داشته باشد.

نحوه ثبت نام آزمون دولینگو چگونه است؟

 • در ابتدا، وارد سایت رسمی دولینگو شوید؛
 • یک اکانت کاربری بسازید؛
 • هزینه آزمون را پرداخت کنید؛
 • گزینه Take The Test را انتخاب کنید و وارد صفحه آزمون شوید.

هزینه آزمون دولینگو چقدر است؟

هزینه فعلی شرکت در این آزمون، 49 دلار آمریکا است.

در آزمون دولینگو چه قوانینی را باید رعایت کرد؟

از آنجا که این آزمون در هر مکانی و توسط کامپیوتر شخصی افراد برگزار می‌شود، قوانین زیاد و سخت‌گیرانه‌ای دارد. برخی از قوانین آن ممکن است در نگاه اول، نامرتبط به آزمون به نظر برسند اما برای حفظ یکپارچگی و عملکرد درست آن، رعایت تمامی آن‌ها برای تمام متقاضیان الزامی است. قوانین آزمون شامل موارد زیر می‌شود:

 • در یک اتاق پر نور و ساکت، تنها باشید؛
 • گوش‌ها باید قابل مشاهده باشند و توسط مو یا هر چیز دیگری پوشانده نشده باشند؛
 • صورتتان باید به طور کامل و واضح قابل رویت باشد و توسط هیچ چیز پوشانده نشده باشد؛
 • استفاده از هدفون و عینک آفتابی، مطلقاً ممنوع است؛
 • هیچگونه کاغذ یا خودکار (مداد) نباید در مقابلتان باشد یا از آن استفاده کنید؛
 • هرگونه یادداشت‌برداری یا استفاده از تلفن همراه، باعث رد شدن در آزمون می‌شود؛
 • به محض شروع زمان آزمون، صفحه مانیتور یا لپ‌تاپ شما ریکورد می‌شود. همچنین، اگر در زمان آزمون از مرورگرتان خارج شوید یا تب‌های جدیدی باز کنید، از قوانین آزمون تخطی کرده و رد می‌شوید.
 • فقط باید به صفحه مقابل‌تان نگاه کنید؛
 • استفاده از هر لپ‌تاپ یا دستگاه ثانویه به هر دلیلی ممنوع است.

سیستم نمره دهی در این آزمون به چه صورت است؟

دولینگو، میزان مهارت شما را در زبان انگلیسی بین نمرات 10 تا 160 رتبه‌بندی می‌کند. باتوجه به نمره‌تان، تسلط شما در زبان انگلیسی در 4 سطح دسته‌بندی می‌شود:

10 - 55 A1/A2 درک سطحی مفاهیم و عبارات در زبان انگلیسی
60 - 85 B1 درک مفاهیم اصلی در گفتار و نوشتار و مکالمات روزمره توانایی توصیف احساسات، برنامه‌ها، نظرات شخصی و تمایلات
90 - 115 B2 حضور فعال در اجتماع و برقراری ارتباط در هر حوزه‌ای | درک مفاهیم اصلی در مقالات و متن‌ها | برقراری ارتباط با بومیان انگلیسی‌زبان
120 - 160 C1 / C2 درک کامل گفتار و نوشتار درک بالایی از مفاهیم زبانی توانایی استفاده از زبان انگلیسی در تمام موقعیت‌های تحصیلی، اجتماعی و تخصصی

شرایط لازم برای شرکت در آزمون دولینگو

برای شرکت در آزمون دولینگو، باید از موارد زیر برخوردار باشید:

 • پاسپورت؛
 • کامپیوتر یا لپ‌تاپ؛
 • اینترنت پرسرعت؛
 • مرورگر کروم یا اوپرا؛
 • میکروفون؛
 • اسپیکر؛
 • وبکم.

سخن پایانی

علاوه بر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، دولینگو در بسیاری از سازمان‌هایی که درحال جذب نیروی کار هستند نیز پذیرفته شده است. بنابراین اگر در موقعیت مهاجرت غیر تحصیلی هستید و باید در یکی از آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی شرکت کنید، از سازمان یا شرکت مورد نظرتان استعلام بگیرید. درصورتی که دولینگو را برای مهارت‌سنجی شما بپذیرند، نیازی به شرکت در آزمون‌های دیگر نیست.

اما در کنار همه مزیت‌های این آزمون، به یکی از مشکلات آزمون دولینگو هم توجه کنید. ممکن است دانشگاهی که برای اخذ پذیرش در آن اقدام می‌کنید، پس از اتمام مراحل پذیرش و حضور شما در دانشگاه، شرکت در آزمون‌های تخصصی‌تری مانند آیلتس یا تافل را الزامی کند.

آزمون دولینگو در مقایسه با آزمون‌های دیگر، آسان‌تر به نظر می‌رسد اما برای اینکه طی شرکت در کلاس‌ها به مشکل نخورید، مهارت‌های پنج‌گانه‌تان را تقویت کنید که درصورت نیاز و الزام دانشگاه، برای شرکت در آزمون آیلتس و تافل و کسب نمرات لازم، به مشکل برنخورید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 3 میانگین: 4]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند