Search
Close this search box.

ویزای دانشجویی

گرفتن ویزای دانشجویی یکی ازگا‌م‌های اساسی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور است که به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه مورد‌نظر انجام می‌شود. این فرایند شامل مراحل خاصی از ترجمه مدرک تحصیلی، جمع‌آوری کیه مدارک، شرکت در آزمون اثبات مهارت‌های زبانی (نوع زبان بسته به کشور مقصد، متفاوت است) اثبات تمکن مالی و در نهایت رسال درخواست ویزا انجام می‌شود. کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ویزا و شرایط ویزای دانشجویی به همراه هزینه این فرایند برای هر کشور به تسهیل این فرایند در مسیر مهاجرت کمک خواهد کرد.  

ویزای دانشجویی چه مزایایی دارد؟

ویزای دانشجویی دارای مزایای زیادی است که از مهم‌ترینِ آن‌ها می‌توان به فرصت زندگی و تحصیل در بهترین کشورها و دانشگاه‌های برجسته جهان اشاره کرد. همچنین، این ویزا امکان رفت و آمد به وطن را در طول مدت تحصیل به فرد می‌دهد. برخورداری از امکان کار در حین دوره تحصیلی نیز دیگر مزیت مهمِ این نوع ویزاست.

انواع ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی به‌عنوان مجوزی است که به دانشجویان بین‌المللی به منظور ادامه تحصیل در کشورهای خارجی اعطا می‌شود. انواع ویزای‌ دانشجویی آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی و آسیایی به‌طورخاص برای دانشجویان ارائه می‌شود. این ویزا برای اجازه تحصیل به مدت چند ماه تا چند سال در کشورهای مختلف صادر می‌شود. در ادامه این بخش به بررسی معروف‌ترین انواع ویزای تحصیلی و شرایط هر یک می‌پردازیم تا بدانیم شناخته شده‌ترین ویزای دانشجویی چیست. 

انواع ویزای دانشجویی

نام ویزا کشور ارائه‌دهنده توضیحات
ویزای F-1 آمریکا این ویزا برای دانشجویان بین‌المللی است که در دوره‌های آکادمیک یا زبان انگلیسی به صورت تمام وقت در آمریکا ثبت‌نام کرده‌اند. دانشجو برای دریافت ویزای F-1 باید در یک موسسه تحصیلی مورد تایید SEVP ثبت نام کرده و توانایی تامین مالی تحصیل و اقامت خود را داشته باشد.
ویزای J-1 آمریکا این ویزا برای تحقیقات علمی دانشجویی است و شامل دانشجویانی می‌شود که در برنامه‌های تحقیقی شرکت می‌کنند. این برنامه‌ها ممکن است شامل تحقیقات، تدریس یا کسب تجربه عملی باشد.
ویزای Tier 4 انگلستان این ویزا برای دانشجویانی است که می‌خواهند در یک دوره تحصیلی تمام وقت در انگلستان شرکت کنند. دانشجو باید از یک موسسه تحصیلی مورد‌تایید پذیرفته شده و باید بتواند مالی خود را برای زندگی و تحصیل در انگلستان تامین کند.
ویزای Schengen کشورهای عضو شینگن این ویزا برای دانشجویانی است که می‌خواهند در یک دوره کوتاه‌مدت (کمتر از ۳ ماه) در یکی از کشورهای عضو فضای شنگن تحصیل کنند. این ویزا اجازه تحصیل در دوره‌های بلندمدت را نمی‌دهد.
ویزای D کشورهای اتحادیه اروپا برای دانشجویانی که قصد دارند برای مدت طولانی‌تر در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحصیل کنند. این ویزا برای دوره‌های تحصیلی بیش از ۳ ماه بوده و ممکن است نیاز به تمدید داشته باشد.
ویزای C-4 کره جنوبی برای دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های کوتاه‌مدت تحصیلی یا زبان در کره جنوبی شرکت می‌کنند. این ویزا برای دوره‌های کمتر از ۹۰ روز است.

هر یک از این ویزاها شرایط خاصی دارند و نیازمند ارائه مدارک متنوعی از جمله پذیرش دانشگاهی، تضمین مالی و بیمه سلامت هستند. همچنین برای برخی از انواع ویزاها ممکن است بر‌اساس حساسیت‌های جدید کشور مقصد، محدودیت‌هایی نیز اعمال شده باشد. قبل از شروع فرایند مهاجرت تحصیلی و ثبت درخواست برای ویزای کشور حتما با متخصصین مهاجرتی مشورت کنید. این جلسه مشاوره بهترین راهکار در مسیر شناخته حساسیت‌های مهاجرتی هر کشور به شمار می‌رود. 

شرایط لازم برای درخواست ویزای دانشجویی

شرایط لازم برای درخواست ویزای دانشجویی برای برنامه تحصیلی متفاوت در مقاطع تحصیلی مختلف متغیر خواهد بود. برای مثال متقاضی پیش از دریافت ویزای‌ دانشجویی کانادا در مقطع دکترا حتما باید از یک استاد در کانادا پذیرش و تایید دریافت کند. درحالی‌که این مورد برای تحصیل در مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد اهمیتی ندارد. در ادامه به بررسی شرایط کلی برای دریافت ویزای دانشجویی در کشورهای مختلف می‌پردازیم. 

شرایط درخواست ویزای دانشجویی

نوع مدرک و گواهی توضیحات
پاسپورت پاسپورت معتبر اولین و اصلی‌ترین شرط برای ادامه تحصیل در خارج از کشور داشتن گذرنامه معتبر است. بنابراین برای دانشجویان مشتاق مهم است که قبل از شروع سفر خود به خارج از کشور برای گذرنامه اقدام کنند. اعتبار گذرنامه ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. برخی از کشورها اعتبار گذرنامه را تا پایان دوره الزامی می‌دانند؛ در‌حالی‌که برخی دیگر این شرط را ندارند.
نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، به نامه پذیرش مستقیم از دانشگاه یا کالج مورد‌نظر خود نیاز دارند. این گواهی به‌عنوان مدرکی برای پذیرش در یک دوره خاص عمل می‌کند. 
اثبات تمکن مالی متقاعد کردن افسر ویزا در مورد ثبات مالی در هنگام درخواست ویزای دانشجویی بسیار مهم است. این گواهی به‌عنوان مدرکی از توانایی دانش‌آموز برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود عمل می‌کند. برخی از کشورها مبلغ خاصی را برای هزینه‌های زندگی تعیین می‌کنند، در‌حالی‌که برخی دیگر دستورالعمل‌های کلی‌تری را در این زمینه ارائه می‌دهند.
ارائه گواهی زبان برای دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند، آزمون‌های عمومی پذیرفته‌شده مهارت زبان شامل تافل، آیلتس یا PTE ضروری است.
گواهی سلامت پزشکی معاینه پزشکی یکی از مراحل ضروری در فرآیند ویزای دانشجویی، برای حفظ سلامت و ایمنی عمومی از طریق غربالگری افراد برای بیماری‌های مسری احتمالی و تعیین مناسب بودن آن‌ها برای سفر و تحصیل در خارج از کشور است.

ویزای دانشجویی فقط به این دلیل که شما در یک مدرسه پذیرفته شده‌اید به‌طورخودکار اعطا نمی‌شود. به این ترتیب، شما باید برای یکی از مقامات اعطا کننده مناسب مانند اداره مهاجرت یا وزارت امور خارجه درخواست دهید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید مستقیماً از طریق مدرسه ای که قصد تحصیل در آن را دارید درخواست دهید. اکثر برنامه ها را می‌توان به‌صورت آنلاین ارسال کرد. شما باید شرایط خاصی را برآورده کنید و ثابت کنید که بودجه لازم برای حمایت از خود را در طول برنامه خود دارید.

مشاوره رایگان در خصوص درخواست ویزای دانشجویی

تیم آکادمی اپلای به عنوان یک مرجع قابل اعتماد و حرفه‌ای برای مشاوره در زمینه ویزای تحصیلی و دانشجویی تلاش می‌کند که متقاضیان این نوع ویزا را در مسیر درست قرار دهد. داوطلبانی که به دنبال شروع مسیر تحصیلی در کشورهای خارجی هستند، می‌توانند از خدمات مشاوره رایگان و متناسب با شرایط و نیازهای شخصی‌شان برخوردار شوند.
تیم ما از مشاورینی تشکیل شده است که با دانش گسترده در زمینه انواع ویزا مهارت‌های زبانی و فرآیندهای تحصیلی، به شما کمک می‌کنند که بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. در صورتی که به دنبال راهی برای آغاز سفر تحصیلی خود در کشورهای خارجی هستید، با آکادمی اپلای تماس بگیرید و مطمئن باشید که در این مسیر مطمئن و موفق قدم خواهید برداشت.

مراحل درخواست ویزای دانشجویی

برنامه‌ریزی برای برنامه تحصیل در خارج از کشور مستلزم آمادگی قابل توجهی است. دانشجویان مشتاق باید جدول زمانی درخواست خود را با مهددلاین‌های ثبت‌نام دانشگاه هماهنگ و وظایف خود را بر این اساس اولویت‌بندی کنند. ازاین‌رو بهتر است سه یا چهار ماه پیش از ددلاین هر دانشگاه به‌منظور ارسال درخواست‌های خود اقدام کنید. این مرحله اولین گام از دریافت ویزای‌ دانشجویی آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی و آسیایی به شمار می‌رود. 

بعد از جمع‌آوری مدارک و ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه، منتظر دریافت تایید از موسسه آموزشی مورد‌نظر بمانید. در مرحله بعد و در صورت دریافت تایید از دانشگاه، برای پر کردن فرم و ارسال درخواست ویزای دانشجویی اقدام کنید.  

علاوه‌بر زمان‌بر بودن فرایند اخذ ویزای دانشجویی، روند درخواست بورسیه تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور به دلیل پردازش طولانی درخواست، تا چند ماه ادامه پیدا می‌کند. به‌این‌ترتیب زمان‌بندی اصولی برای این فرایند در نظر بگیرید. پیشبرد اهداف مهاجرتی در هر مرحله از دریافت ویزای دانشجویی با راهنمایی متخصصین این حوزه راحت‌تر انجام می‌شود. 

 

بهترین زمان برای اقدام دریافت ویزای دانشجویی

بهترین زمان برای دریافت ویزای دانشجویی در کشورهای مختلف وجود ندارد. البته ددلاین ثبت‌نام در دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف کمی با یکدیگر متفاوت است؛ بااین‌حال تاثیر چندانی در انتخاب زمان برای دریافت ویزای دانشجویی نخواهد داشت. همچنین در نظر داشته باشید زمان‌هایی از سال درخواست دریافت ویزا در کنسولگری کشورهای مختلف به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. این مسئله ممکن است هم بر مدت‌زمان پیش‌بینی شده برای صدور ویزا و هم بر شانس متقاضی در تایید شدن، تاثیر بگذارد. ازاین‌رو انتخاب بهترین زمان به منظور دریافت ویزای دانشجویی را به عده مشاوران مهاجرتی بگذارید. 

اقدام‌های لازم، حساسیت‌ها و قوانین مهاجرتی به منظور دریافت ویزای‌ دانشجویی ایتالیا، کانادا، آمریکا، آلمان و سایر کشورهای اروپایی در بازه‌های زمانی مختلف، متغیر است. برای جلوگیری از رخدادهای غیر‌منتظره، مشورت با متخصصین مهاجرتی را فراموش نکنید.

فرآیند مصاحبه ویزای دانشجویی

مصاحبه ویزای دانشجویی نقش مهمی در تعیین نتیجه درخواست ویزا دارد. این مرحله به‌عنوان یک ارزیابی کلیدی برای مقایسه شایستگی متقاضی نسبت به سایر متقاضیان عمل می‌کند. در فرایند مصاحبه ویزای دانشجویی چندین سوال ساده از جمله هدف از تحصیل، برنامه های آتی دانشجو و انگیزه‌های وی از انتخاب کشور و دانشگاه مورد‌نظر سوال می‌شوند. کیفیت و عمق پاسخ های متقاضی به این سوالات نقش مهمی در تصمیم‌گیری نهایی در مورد درخواست ویزا دارد. 

به‌طورکلی فرایند مصاحبه ویزای دانشجویی را در همه مراحل مهاجرت تحصیلی از اخذ پذیرش، دریافت بورسیه و در آخر دریافت ویزای دانشجویی در نظر بگیرید. این فرایند به‌ویژه برای دریافت ویزای‌ دانشجویی استرالیا، برخی از دانشگاهه‌های کانادا و اخذ پذیرش و ویزای برای مقاطع تحصیلی بالا مثل دکترا اهمیت فراوانی دارد. 

 

مدت‌زمان دریافت ویزای دانشجویی

فرایند درخواست و در نهایت دریافت ویزای دانشجویی بسته به کشور مبدا، نوع پرونده دانشجو و مقطع تحصیلی درخواستی ممکن است متفاوت باشد؛ بااین‌حال فرایند دریافت ویزای دانشجویی یکی از انواع زمان‌بر مهاجرت به شمار می‌رود. برای کاهش مدت‌زمان صدور ویزای دانشجویی حتما نسبت به ارسال پرونده‌ای کامل اقدام کنید. نقصی در پرونده یا ارسال مستندات اشتباه باعث افزایش احتمال ریجکتی و طولانی‌تر شدن فرایند دریافت ویزا می‌شود. 

البته به خاطر داشته باشید دریافت ویزای دانشجویی از کشورهای پرتقاضا مثل کانادا، آمریکا، آلمان و انگلیس نیز می‌تواند طولانی‌تر از فرایند صدور ویزا در سایر کشورها باشد. ازاین‌رو قبل از اقدام به دریافت ویزای دانشجویی آلمان، آمریکا و کانادا حتما نسبت به دریافت مشاوره مهاجرتی اقدام کنید. این مشاوره به شما در جلوگیری از اقدام‌های طولانی‌کننده فرایند صدور ویزا کمک خواهد کرد.

هزینه دریافت ویزای دانشجویی

هزینه دریافت ویزای دانشجویی برای کشورهای مختلف بلغ متفاوتی خواهد بود. بااین‌حال بخش کمی از هزینه کلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور به شمار می‌رود که در ادامه به بررسی هزینه دریافت ویزای دانشجویی در کشورهای مختلف می‌پردازیم. 

هزینه دریافت ویزای دانشجویی در کشورهای مختلف

کشور هزینه دریافت ویزای دانشجویی در سال 2024
آمریکا 185 دلار
کانادا  هزینه پردازش درخواست ویزای دانشجویی کانادا ۱۵۰ دلار کانادا است. علاوه‌بر این، اگر نیاز به ارائه اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) باشد، هزینه اضافی ۸۵ دلار کانادا برای هر فرد یا ۱۷۰ دلار کانادا برای خانواده‌هایی که با هم درخواست می‌دهند، دریافت می‌شود
کره جنوبی کره جنوبی برای ویزای تحصیلی از نوع D-2 برای یک ورودی ۱۲۰,۰۰۰ وون کره دریافت می‌کند که تقریباً معادل ۸۸.۵۰ دلار آمریکا می‌شود. اگر نیاز به تمدید ویزا داشته باشید، هزینه تمدید ویزای دانشجویی ۵۰,۰۰۰ وون کره است. 
انگلستان ویزای دانشجویی انگلستان، از خارج از کشور هزینه‌ای برابر با ۴۹۰ پوند انگلیس می‌باشد. این مبلغ شامل هزینه‌های پردازش درخواست ویزا است و باید در زمان ارسال درخواست پرداخت شود. علاوه بر این، متقاضیان باید هزینه سرویس بهداشتی ایمی گراسیون را نیز پرداخت کنند که مبلغ آن بستگی به مدت زمان ویزا دارد. 
ترکیه ویزای دانشجویی برای ترکیه برای ورود تکی 2,304.20 لیر ترکیه و برای ورود چندگانه 7,718.70 لیر ترکیه است. این هزینه‌ها ممکن است بر اساس ملیت متقاضی تغییر کنند.
ایتالیا ویزای دانشجویی برای ایتالیا برای ویزای نوع D (برای اقامت طولانی مدت بیشتر از ۹۰ روز) حدود ۵۰ یورو است. این نوع ویزا برای دوره‌های تحصیلی است که بیش از ۹۰ روز به طول می‌انجامند و نیاز به ثبت‌نام در یک دوره تحصیلی در ایتالیا دارد.
آلمان ویزای دانشجویی آلمان برای مدت طولانی، هزینه‌ی ویزا حدود ۷۵ یورو است. این هزینه برای افراد زیر ۱۸ سال به نصف یعنی ۳۷.۵۰ یورو کاهش می‌یابد. هنگام درخواست ویزا، باید این هزینه پرداخت شود و در صورت رد شدن درخواست، هزینه‌ی ویزا قابل استرداد نیست

تعرفه‌های قرار گرفته در این جدول بر‌اساس آخرین به‌روزرسانی‌ها برای صدور ویزا در سال 2024 به شمار می‌روند. برای کسب اطلاعات دقیق از هر نوع هزینه‌ای در فرایند مهاجرت تحصیلی از جمله هزینه اجرای بیومتریک، هزینه ترجمه مدارک تحصیلی و هزینه دریافت ویزای دانشجویی در بسیاری از کشورهایی که در جدول ذکر نشده‌اند با موسسه آکادمی اپلای تماس بگیرید. برای مثال دریافت ویزای‌ دانشجویی اتریش، نروژ و فرانسه نیز از پرتقاضاترین انواع ویزای تحصیلی به شمار می‌روند که برای اطلاع از این هزینه‌ها کافی است با متخصصین مهاجرتی ارتباط بگیرید. 

نکاتی برای تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور تجربه‌ای است برای دستیابی به سیستم آموزشی استاندارد منطبق بر جدیدترین روش‌های یادگیری که در آخر فرصت‌های شغلی متعددی را در دسترس دانشجویان قرار می‌دهد. این تجربه هنگام مهاجرت تحصیلی به ترکیه، ایتالیا و آلمان با فرصت‌های کاری متعدد و فرهنگ نزدیک به ایران از اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود. در ادامه به بررسی چند نکته برای اجرا در مسیر مهاجرت تحصیلی می‌پردازیم. 

  • با راه‌اندازی یک حساب بانکی محلی از کارمزد تراکنش‌های خارجی روی کارت‌های اعتباری اجتناب کنید.
  • مطالعه تجربه سایر دانش آموزان تحصیل کرده در دانشگاه‌های خارج از کشور
  • مدیریت مالی هوشمندانه با راه‌اندازی یک حساب بانکی محلی
  • از تخفیف های دانشجویی در حمل‌و‌نقل، سرگرمی، خرید و موارد دیگر نهایت استفاده را ببرید.

در آخر و به‌عنوان مهم ترین نکته در مسیر مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزای دانشجویی پیشنهاد می‌کنیم از خدمات موسسه مهاجرتی آکادمی اپلای استفاده کنید. متخصصین این موسسه بهترین راهنما در مسیر رسیدن به ویزای دانشجویی کشورهای پررقابتی مثل کانادا، تریه، انگلیس، آلمان و فرانسه شناخته می‌شوند. فقط کافی است فرم درخواست مشاوره را پر و سپس ارسال کنید. 

چه نکته برای مصاحبه موفق ویزای دانشجویی چیست؟

نکاتی برای مصاحبه موفق ویزای دانشجویی وجود دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم. 

  • آماده پاسخگویی به سوالات مربوط به برنامه های تحصیلی، امور مالی و اهداف آینده خود باشید.
  • برای برنامه خود اعتماد به نفس و اشتیاق نشان دهید.
  • حرفه ای بپوشید و به موقع برسید.
  • تمام مدارک مورد نیاز را به راحتی در دسترس داشته باشید.

فراموش نکنید که مطالعه تجربه دانشجویان قبلی به موفقیت در مصاحبه علمی و فرهنگی دانشجو برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی کمک می‌کند.

شرایط کلی برای ویزای دانشجویی چیست؟

پاسپورت معتبر

نامه پذیرش از یک دانشگاه/کالج

اثبات مالی (صورت حساب بانکی، بورسیه تحصیلی)

نمرات آزمون مهارت زبان (TOEFL، IELTS)

آزمایش پزشکی

اگر درخواست ویزای دانشجویی رد شود چه اتفاقی می‌افتد؟

برای اقدامات لازم بعد از ریجکتی ویزا حتما با متخصصین مهاجرتی مشورت کنید. ابتدا باید دلیل ریجکتی ویزا برای برطرف کردن این مشکل بررسی تا راهکارهای مناسب ارائه شود.

آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند